YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay, BDP'yi ziyaret etti
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti
Atalay, BDP'yi ziyaret etti
10 Şubat 2010 / 16:59 Güncelleme: 10 Şubat 2010 / 17:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti. Atalay, sadece tebrik etmek için geldiklerini belirterek, "Geçen hafta BDP Genel Merkezi'ne yapılan saldırıyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdik. Sorgular devam ediyor" dedi. BDP Genel Başkanı Demirtaş ise bu saldırının organize bir saldırı olduğunu ve arkasında siyasi amaçlar bulunduğunu düşündüklerini bildirdi.  
 

İçişleri Bakanı Atalay, 1 Şubat'ta yapılan BDP Olağanüstü Kongresi'nde Genel Başkanlığa seçilen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkan Gülten Kışanak'a Meclis'te nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarete AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da katıldı. İçişleri Bakanı Atalay, yaklaşık 30 dakika süren ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, "Sadece tebrik etmek için geldik. Yeni göreve başladılar. Hem Genel Başkanı, hem eşbaşkanı tebrik ettik ve başarılar diledik. Konu buydu. Bir de geçen hafta BDP Genel Merkez'ine pompalı tüfekle saldırı olmuştu. Onunla ilgili son gelişmelerle ilgili bilgi verdik" diye konuştu. Atalay, soruşturmada hangi safhada olunduğuna yönelik bir soru üzerine, "Orada kullanılan araba, bagajında silahlar ele geçirildi ve üç kişi gözaltına alınmıştı. Sorguları devam ediyor. Bu sorgu safhasında birşey söylemiyoruz. Sorgulardan sonra o konularda bilgi verilir sizlere" dedi.  
 

'Açılımı konuşmadınız mı?' sorusuna Bakan Atalay, "Açılım devam ediyor arkadaşlar" karşılığını verirdi. Taş atan çocuklarla ilgili tasarıdan yeniden yargılamaya ilişkin unsurların çıkartılabileceği haberlerinin hatırlatılması üzerine Atalay, bu konunun Adalet Bakanına sorulmasını istedi. Atalay, Anayasa değişikliğine ilişkin soru üzerine ise, "Şimdi o konularla ilgili bir şey söyleyemen. Onlar partimizin çalışmalarıdır" diye konuştu.  
 

İçişleri Bakanı Atalay'ın BDP Grubundan ayrılmasının ardından BDP Genel Başkanı Demirtaş da bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanı'nın yeni seçilmelerinden dolayı bir nezaket ziyareti yaptığını kaydeden Demirtaş, "Bu çerçevede kendisiyle kısa bir sohbet yaptık. Belki önümüzdeki hafta sayın Gülten Kışanak'la birlikte bir iade-i ziyarette bulunabiliriz" dedi. Atalay'ın, BDP Genel Merkezi'ne yapılan saldırıya dair yürütülen soruşturmanın içeriğine ilişkin kısa bir bilgi aktardığını kaydeden Demirtaş şöyle konuştu: "3 kişi gözaltında. Arkasında başka kişiler, gruplar var mı yok mu onun da soruşturulduğunu, soruşturmanın derinlemesine yürütüldüğü bilgisini verdi. Basına yansıyan bazı magazinel ifadelerin kesinlikle soruşturmayla alakası olmadığını, emniyette yürütülen bir çalışma olmadığını, spekülatif bir haber olduğunu belirtti. Biz de konunun magazinel olarak ele alınmasından üzüntü duyduğumuzu belirttik ve kendilerinin de bu konuda hassas davranması gerektiğini belirttik. Kendisi de bu konuda hassas olduğunu, kesinlikle ciddi bir soruşturma yürüttüklerini ifade ettiler. Biz soruşturmanın sonucunu bekleyeceğiz."  
 

Demirtaş, bir soru üzerine Anayasa değişikliği ve demokratik açılım konularında uzun uzun konuşma şanslarının olmadığını, Atalay'ın, demokratik açılımın sürdüğünü, bu konuda iradelerinin devam ettiğini söylediğini bildirdi.  
Dünkü grup toplantısında saldırı anına ait kamera kayıtlarının silindiğini iddia ettiğinin hatırlatılması ve bu konunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Demirtaş, İçişleri Bakanı'nın da soruşturmanın bitmesini ve olayın mahkemeye intikal etmesini beklediğini dile getirdi. Savcılığa intikal ettikten sonra kendilerinin de müdahil olacaklarını bildiren Demirtaş, "Bu aşamada müdahil olma şansımız yok. Mahkemeye intikal etmesini bekliyoruz" dedi.  
 

Demirtaş, 'Sizin kanaatiniz münferit mi örgüt mü?' sorusuna ise şu karşılığı verdi: "Bize göre bu organize bir saldırı. Öyle kafasına esmiş de 3 kişi biraraya gelmiş, haydi BDP'nin Genel Merkezi'ne saldıralım demişler şeklinde geçiştirilecek bir saldırı olduğunu düşünmüyoruz. Son derece organize bir saldırı. Kongre sonrası BDP'nin Türkiye'nin temel sorunlarına müdahil olma ve Türkiye siyasetine güçlü bir giriş yapma iradesinin ortaya çıktığı bir dönemde partimizin bir saldırıyla anılıyor olması bunun arkasında ciddi siyasi amaçların olduğunu, tehditle birlikte bir mesaj da içerdiğini gösteriyor. Mutlaka arkasındaki siyasi iradenin, provakasyon isteyen güçlerin açığa çıkarılması gerekiyor."  
 

Demirtaş, 'Kısıtlı bir Anayasa değişikliğinden ümitli misiniz?' sorusu üzerine ise bu aşamada hükümetle bir görüşmelerinin olmadığını söyledi. Demirtaş, "Hükümet teklifini yaptıktan sonra tartışmaya açığız ama yapılacak değişikliği görmeden bu aşamada birşey söyleyemeyiz" dedi.İHA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler