YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Aslanlar gibi Çankaya Köşkü'ne göndecek"
"Aslanlar gibi Çankaya Köşkü'ne göndecek"
04 Mayıs 2014 17:07
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarına ilişkin "10 Ağustos'ta günü millet, cumhurbaşkanını birinci turda seçip aslanlar gibi Çankaya Köşkü'ne göndecek" dedi.

Bakan Zeybekci, EGS Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan AK Parti Denizli İl Danışma Meclisi Toplantısında, "istiklal ve istikbal mücadelesi" olarak gördükleri 30 Mart seçimlerinden, AK Parti'nin demokrasi destanı yazarak, zaferle çıktığını ifade etti.

Bu seçimlerde, tüm maskelerin düştüğünü, herkesin gerçek yüzünün görüldüğünü dile getiren Zeybekci, şunları kaydetti:

"Bu seçimler, memlekette aklını ruhunu ve vicdanını bir yerlere satanlar ile bu millete teslim olanların mücadelesiydi veyahut demokrasiye inanmayıp, demokrasiden kendine bir şey çıkmayacağını, demokratik mücadeleyle, milletin iradesiyle iktidar asla olamayacağını inananlarla bu ülkede milletin iradesine, milletin kardeşliğine, milletin iradesiyle gelmiş olan hükümetine, milletin iradesiyle seçilmiş olan başbakanına kastedenlerin bir araya gelmesiydi. Bu seçimlerden, bu mücadeleden, millet galip çıkmıştır, milletin iradesi galip çıkmıştır."

Zeybekci, milletin 30 Mart'ta sandığa sadece oylarını atmadığını, bazı konularda mesajlar da verdiğini belirtti.

Okumasını ve anlamasını bilenlerin o sandıktan çıkanlara mutlaka bakması gerektiğine işaret eden Zeybekci, "Ama asla okumayacaklar, asla itibar etmeyecekler, milletin ne dediği umurlarında bile olmayacak. Biz yaşadık bunları. O mesajları okumayacaklar, yine dönüp dolaşacaklar, demokrasi dışı hukuk dışı, milletin iradesi dışında yoldan geçen her kim varsa, bu partiler yine o arabalara binmeye çalışacaklar" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Bakan Zeybekci, milletin 30 Mart'ta o sandığa attığı mesajın içinde cumhurbaşkanlığıyla ilgili de gerekli tüm mesajların bulunduğunu ifade ederek, "Allah'ın izniyle zamanı günü geldiğinde AK Parti'nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ortaya çıkacak. 10 Ağustos günü millet, cumhurbaşkanını birinci turda seçip aslanlar gibi Çankaya Köşkü'ne göndecek. Bu milletin yazdığı bir destan, efsane var. Bu destan ve bu efsaneyi bu güne kadar millet nasıl yazdıysa öyle gerçekleşti" şeklinde konuştu.

"Yırtık donlu Nihat"

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Anadolu Ajansı'nın bakanların çocukluk fotoğraflarını yayınladığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Her bakan için iki adet fotoğraf koymuşlar. Bizim köyde bir duvar ardında çekilmiş renkli fotoğraf var ama ikinci fotoğraf, 'yırtık donlu Nihat'. Tütün tarlasında çekilmiş, herhalde 4 yaşındayım. Çizgili bir pijama var, o da darmadağın. Bayağı havadar bir şekilde duruyor. O havadar yırtık donla ilgili bir yerde rahatsızlık olmuş, hemen kaldırılım mı, koymayalım mı diye. Onun üzerine Twitter'a yazdım; dedim ki 'biz her halimizle gurur duyuyoruz, bugünkü dünkü halimizle gurur duyuyoruz'. Bugün Türkiye'de bu milletin malına, huzuruna, ekonomisine, yeni nesillerin geleceğine, egemenliği ve bağımsızlığına göz dikenler varsa o çocuk Tayyip Erdoğan'ın duruşuyla o yırtık donlu Nihat'ın bakışlarına şöyle baksınlar. Oralardan onlara ekmek çıkmaz."

"Türkiye bu yıl rekorlar yaşayacak"

Göreve geldiği günden beri Türkiye'nin ekonomisi, büyümesi, ihracat rakamları, cari açık ve kur rakamlarıyla ilgili söylediklerinin teker teker yerine geldiğini ve Türkiye'nin bu yıl rekorlar yaşayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Her şey dediğimiz gibi oluyor. Çünkü biz bu işin içinden geliyoruz. Biz bunların yarattıkları kriz dalgalarını yaşamış, eli kolu yanmış biri olarak geliyoruz. Biz bunları önceden gördük. Biz bunların ağa babalarını gördük. Biz bunların daha dudak büzüşlerinden ne diyeceklerini ezbere biliyoruz. Ağzının suyu akarken nelere aktığını biliyorum, ben onun. Bu millet artık dizlerinin üzerine çöküp IMF'den para istemiyor. Bu millet artık, 'ben yapamadım, edemedim, Türkiye'de ekonomimi yönetemiyorum, onun için dünya bankasına, ekonomi bakanı gönder demiyor' artık. Bu millet yırtık donlu Nihat'ını ekonomi bakanı yapıyor."

"İstikrarsızlık olsun istediler ama olmadı"

Zeybekci, 17 Aralık'ta düzenlenen operasyon ve sonrasında yaşananlara da değinerek, bu süreçte olumsuz propagandalar ve "Türkiye batıyor" edebiyatının yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin üzerinde ocak ayının son günlerinde 17 Aralık'a ilave yeni bir ekonomik oyun oynandığını dile getiren Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tek bir kaynaktan Merkez Bankası döviz satıyor. Tek bir kaynaktan 2 milyar dolar alıyor. İstiyor ki, Türkiye dengesizleşsin, istiyor ki Türkiye'de, bir anda yer yerinden oynasın. Anayasa kitapçığı kafaya atıldığı günlerdeki gibi, faizler yüzde 7 bin olsun, yüzde 300 olsun. Döviz iki mislisine çıksın. İş dursun, aş dursun, memlekette her şey dursun, memleket tefecinin eline düşsün. Memlekette siyasi ve ekonomik istikrarsızlık olsun. İstediler ki, memlekette kardeş kavgası olsun. Bütün bunları gerçekleştirdikten sonra ortaya çıkıp bu memlekete sülükleri yapıştırmak istediler ama olmadı."

Kredi derecelendirme kuruluşlarına tepki

Zeybekci, 30 Mart seçimlerinde milletin verdiği "muhteşem mesaja" rağmen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ve Standart&Poors'un, "Türkiye'de siyasi istikrarsızlıktan dolayı ekonomik kırılganlık artmaktadır" değerlendirmesine tepki göstererek, "Senin gözün kör kulağın sağır mı  Milletin verdiği o mesajı görmedin mi  Milletin ekonomik ve siyasi istikrarla ilgili mesajı görmedin mi " ifadelerini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler