YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Askerlik 6 aya indirilmeli"
CHP, 2011 seçimlerinde bu projeyi hazırladıklarını belirtti.
"Askerlik 6 aya indirilmeli"
21 Ekim 2013 / 18:17 Güncelleme: 21 Ekim 2013 / 20:35

CHP'li Erdoğan Toprak, CHP'nin askerlik süresinin indirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada; "CHP'nin projesinde askerlik süresi 15 aydan 9 aya indirilmesi, gerekli hazırlıkları takiben 6 aya çekilmesi öngörülen projeyle TSK'nın yeni bir yapılanmanın ve paradigma değişikliğinin içine sokulması hedeflenmekteydi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 2011 genel seçimlerinde 'Türkiye 41 Söz Veriyoruz' başlığı altında zorunlu Askerlik süresinin önce 9, sonra 6 aya kadar indirilmesini vaad ettiklerini, askerliğin toplumun değişik kesimlerinde sorun olmaktan çıkarılması ve bu hizmetin, gençlerin hayatlarından 'çalınan' bir süreç değil, onların geleceklerine katkıda bulunacak bir sürece dönüştürülmesi için CHP olarak bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı projeyi 2011 seçimlerinde sunduklarını öne sürdü.

Uzun dönem zorunlu askerliğin 12 aya indirilmesini değerlendiren Toprak, sundukları projede, askerlik süresinin önce 15 aydan 9 aya indirilmesi, gerekli hazırlıkları takiben 6 aya çekilmesinin öngörüldüğünü söyleyerek, böylece Türk Silahlı Kuvvetleri yeni bir yapılanmanın ve de paradigma değişikliğinin içine sokulmasının hedeflendiğini söyledi. CHP olarak, TSK'da mevcut 'tehdit odaklı' yapıdan 'görev odaklı' ve 'maliyet etkin' yapılanma için politikalar oluşturulması gerektiğini savunduklarını dile getiren Toprak; "Birliklerin 'muharebe etkinlik' değerleri ile milli güvenlik ve 'Savunma ihtiyaçları' arasındaki orantısal denge sağlanmalıdır. Birliklerin harbe hazırlık seviyelerinin kriz yönetimi içinde yükseltilmesini, stratejik reaksiyon ve takviye kuvvetleri ile takviyesini öngören daha küçük, ancak daha güçlü, muharebe etkin ve çevik bir askeri yapıya geçilmelidir" dedi.

"TSK daha profesyonel ve çevik bir yapıya kavuşturulacaktır"

CHP'li Erdoğan Toprak, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 20-24 yaş grubunda 3 milyon 173 bin 618 yaş arası erkek nüfusunun bulunduğunu kaydererek; "Asker alımı ise; celp başı 100 ila 125 bin arasında değişmektedir. Buda yılda 400 bin ile 500 bin arası bir ihtiyaca denk gelmektedir. Bu rakamlar Türkiye'nin asker potansiyelinin yüksekliğini ve bunların eritilmesinin uzun yıllar alacağını göstermektedir.

Dolayısıyla askerlik süresinin kısaltılması herhangi bir olumsuzluk üretmeyecektir. Bir diğer durum ise üniversite öğrencileri askerlik hizmetlerini yaz tatillerinde ikişer veya üçer aylık dönemlere bölerek yapabilmeleridir. Bu adımlarla TSK'nın barış kadrosu yüzde 25-30 arasında azaltılacaktır. TSK daha profesyonel ve çevik bir yapıya kavuşturulacaktır. Bu önlemlerin yanı sıra, tüm askeri teçhizat alımları gözden geçirilecek, askeri harcamalar zorunlu olanlarla sınırlandırılacaktır. Bu tasarruf tedbirleri ile kazanılan kaynaklar sosyal politikalara ve eğitime kaydırılacaktır" ifadelerini kullandı.

"AKP projemizi sulandırıyor"

CHP olarak bu konuda kanun teklifi verdiklerini kaydeden Toprak şunları söyledi; "AKP bu konuda demokratik uzlaşıyı ve ortak aklı devreye sokacağına bizim projemizi sulandırmıştır. Gün geçmiyor ki AKP, CHP'nin bir projesini daha sulandırarak uygulamaya girişmesin. Ancak bu tür uygulamalar bilimsel mantıktan uzak ve popülist niyetler içerdikleri için ileride sorun oluşturacaklardır. AKP'ye önerimiz 46 milletvekili imzasıyla 12 Temmuz 2013 tarihinde verdiğimiz kanun teklifini proje bütünlüğü içinde TBMM gündemine alması ve bunu TBMM'nin ortak iradesiyle yasallaştırmasıdır. Bu teklif Türkiye'deki askerlik sorununu kökten çözecektir."

 

DHA

19:59
 // Oktay D gezer
Sn Toprak:CHP ile AK PARTİ arasındaki farkı tekrar hatırlatayım;CHP sadece konuşur ve slogan atarken AK PARTİ işe koyulur ve YAPAAAR;AK PARTİ yaparken CHP koltuğunun altında dilekçesiyle iptal davası acmak için mahkemeler önünde nöbet tutar!!!...
21 Ekim 2013 19:59
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler