YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askere sıcak takip yetkisi
Askere sıcak takip yetkisi
12 Ağustos 2015 11:09
Askere sınır hattına olası saldırı durumunda, 7 kilometreye kadar sıcak takip emri verildi. 1996 yılından bu yana Kuzey Irak'ta konuşlu bulunan Türk askerleri de teyakkuz haline geçti. Sıcak takiple bu birlikler de ilk kez operasyona katılacak.

İlk günlerdeki hava operasyonları İHA'lardan gelen görüntüler sonrası başladı ve 5'er uçak eşzamanlı olarak görev icra etti. Sonraki aşamada ise PKK yuvalarına yönelik harekâta katılan jet sayısı 35'e ulaştı ve bu jetleri geçtiğimiz yıl Türk Hava Kuvvetleri envanterine giren havadan ihbar ve kontrol uçağı 'Kuzey' koordine etti.

SİLAHLAR GÖMÜLDÜ

3 yıl aradan sonra düzenlenen hava operasyonlarında hem Türkiye'ye 269 kilometre uzaklıkta bulunan Kandil bölgesi hem de sınır boylarındaki terörist kampları vuruldu. Kuzey Irak'taki kaynaklardan edinilen bilgilere göre, örgütün Basyan, Çemço, Zap, Hınere ve Levje'deki 9 ağır silah deposu tamamen kullanılamaz hale getirildi. Çözüm sürecini istismar ederek 3 yıldan beri ağır silah yığınağı yapan örgütün, bu bölgelerde depolanan mühimmatında yüzde 80'lik bir kaybın yaşandığı iddia ediliyor.

ÖRGÜT REVİRİ YERLEBİR

PKK'nın bir süredir Türkiye sınır hattına yakın iki farklı kampta inşa ettirdiği ve olası yoğun çatışmalardan sonra örgüt militanları için kullanılmak üzere teçhiz ettiği sağlık tesisleri de bombalanan noktalar arasında yeraldı. Hakurk ve Zap'ta bulunan ve içinde orta ölçekte ameliyathanelerin yeraldığı bu terörist revirleri, şu an kullanılamaz halde. TSK'nın hazırladığı rapor ise 24 Temmuz-4 Ağustos arası icra edilen hava harekâtının ayrıntılarını gün gün ortaya döktü.

2'si yaralı 4 terörist yakalandı

Genelkurmay Başkanlığı, Bingöl'ün Ilıcılar beldesinde güvenlik güçleriyle köye sızmaya çalışan teröristler arasında çatışma yaşandığını ve 1'i yaralı olmak üzere 2 teröristin yakalandığını bildirdi. Aynı saatlerde Bingöl merkeze bağlı Elmalı köyü kırsalında ise eylem hazırlığındaki bir grup bölücü terör örgütü mensubu ile çıkan çatışmada yine 1'i yaralı 2 terörist daha ele geçirildi. Bitlis'teki TOKİ Polis Lojmanları koruma noktasına önceki gün PKK'lıların saldırısında en az bir teröristin ağır yaralandığı anlaşıldı. Saldırı sonrası 5 teröristin kaçtığı araç, Tatvan'da ele geçirildi. Terk edilmiş haldeki aracın ön camında kurşun delikleri ve içinde ise yoğun kan izlerinin bulunduğunu öğrenildi. Teröristlerin yakalanması için çalışmalar sürüyor. Diyarbakır-Kulp'ta ise jandarmaya saldıran PKK'lılar, anında karşılık verilmesi üzerine kaçtı.

7 kilometre girecekler

Terör örgütü sınır dışına çekilinceye kadar operasyonlar sürecek. Ayrıca sınırda görevli komandolar, yurtiçinde eylem yapıp sınır ötesine kaçan PKK'lıları sıcak takibe alarak, Irak topraklarının 7 kilometre içine girebilecek. Bu arada 1996'dan Kuzey Irak'ta konuşlu Türk askeri birlikleri de operasyonlar için her an teyakkuzda olacak.

Buzul Dağı ısınıyor

Genelkurmay Başkanlığı, dünkü yurtiçi hava operasyonlarına ilişkin bir bilgi paylaştı. Genelkurmay, Hakkari'de Buzul Dağı ve İkiyaka bölgesindeki terörist hedeflerine dün düzenlenen hava harekâtında, 17 hedefin tam isabetle vurularak etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler