YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asıl ihtiyaç iç dinamiklerden doğdu
Asıl ihtiyaç iç dinamiklerden doğdu
Asıl ihtiyaç iç dinamiklerden doğdu
19 Nisan 2008 / 07:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Türk Ceza Kanunu'nun 301. ve 305. maddelerine ilişkin değişiklik teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'ndan değişikliğe uğrayarak geçti.


Komisyon, verilen önergeler doğrultusunda 305. maddede değişiklik öngören 2. maddeyi yürürlükten kaldırdı. Bu maddede öngörülen 'kovuşturma izninin cumhurbaşkanı tarafından verilmesi' hükmü, 301. maddeye "Bu suçtan dolayı soruşturma yapılması, adalet bakanının iznine bağlıdır." şeklinde eklendi.


Adalet Bakanı M.Ali Şahin, komisyonda yaptığı konuşmada, 301. ve 305. maddeye ilişkin değişikliğin AB yönü olsa da, asıl ihtiyacın iç dinamiklerden doğduğunu söyledi. Şahin, kendisine sık sık laf atan MHP milletvekillerine "Kahvede konuştuğumda başka partili vatandaşlar sabırla dinliyor, sözüm bitince eleştirisini yapıyor. Lütfen halkımız kadar basiretli olalım." diye karşılık verdi. MHP'lilerin teklife ilişkin eleştirilerini de cevaplayan Şahin, şöyle devam etti: "Türklük ve cumhuriyet ortak değerlerimizdir. Bu değerler korumasız bırakılmıyor. Siz ne kadar hassassanız biz de o kadar hassasız. Uygulamada farklı kararlar çıkmaması gerekir. Oysa 301. maddenin gerekçesi farklı uygulamalara yol açıyor. Onun için değişmesi gerekir."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler