23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul21 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri11 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Asil bir babanın oğluydu"
Siyasiler, tedavi gördüğü Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.
"Asil bir babanın oğluydu"
23 Aralık 2011 / 23:05 Güncelleme: 23 Aralık 2011 / 23:20

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Menderes ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Arınç, ''Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Twitter'daki hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamalarda, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendiğini ve çok üzüldüğünü belirtti.

''Kendisi ile kısa süreli de olsa aynı çatı altında siyaset yapma imkanım oldu'' diyen Arınç, ''Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi'' ifadelerini kullandı.

Arınç, değerlendirmelerinde şunları kaydetti:

''Hepimizin de bildiği gibi feci bir kazanın ardından uzunca bir süredir tekerlekli sandalyeye mahkum yaşıyordu. Ama bu döneminde de hiç boş durmadı. Yazdı, analizler yaptı, konferanslar verdi. Bir aydın olarak yaşadığı topluma hasta yatağında, bu şekilde faydalı olmaya çalıştı. Kendisi ile en son TRT'nin yaptığı Ali Adnan Belgeseli'nin gala gecesinde bir araya gelmiştim. Hiç unutamadığım şu sözleri o akşam salonda bulunan hepimizi gözyaşına boğmuştu.

Demişti ki; 'Annemi çok seviyordum. Babamı da. Hala da ikisini çok seviyorum. Ama son zamanlarda babamı çok özlüyorum. Rabbim ikisini de cennette birbirine kavuştursun. Bu dünyadaki çileli yaşamları inşallah orada huzura kavuşur.'

Ben başta acılı eşleri olmak üzere Menderes ailesinin tüm sevenlerine, dostlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet etsin.''

Eski Cumhurbaşkanı Demirel: Acınızı paylaşıyoruz

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes'e başsağlığı telgrafı gönderdi.

Demirel, Ümran Menderes'e gönderdiği telgrafta şunları kaydetti:

''Sayın Ümran Menderes, değerli siyaset adamı Aydın Menderes'in vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Büyük acınızı paylaşırım. Milletimiz değerli bir evladını kaybetmiştir. Allah rahmet eylesin.''

TBMM Başkanı Çiçek: Çok değerli bir siyaset adamıydı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aydın Menderes'in vefatına ilişkin, ''Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi. Çok değerli bir siyaset adamıydı'' dedi.

Çiçek, Aydın Menderes'in hayatını kaybettiği Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi.

Hastanede, Başhekim Prof. Dr. Murat Bozkurt'tan bilgi alan Çiçek, Menderes'in ailesiyle de görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Çiçek, ''Rahmetli Aydın Menderes, vatanı ve milleti için, ülkemizin ve insanımızın mutluluğu ve refahı için hizmet etmiş ve karşılığında da bedelini idam sehpasıyla ödemiş çileli bir babanın; eşinin, çocuklarının acısını uzun yıllar çekmiş yüreğinde hissetmiş yine çileli bir annenin ve ailenin ve aynı şekilde uzun yıllar çile çekmiş bir evladıydı'' diye konuştu.

Menderes'e Allah'tan rahmet dileyen Çiçek, şunları söyledi:

''Kendini yakinen tanıyoruz. Uzun yıllar hukukumuz da oldu. Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi. Çok değerli bir siyaset adamıydı. İnşallah Allah ailesiyle beraber, babasıyla, annesiyle, kardeşiyle beraber onu cennetinde buluşturur. Cenabı Hak'tan bunu temenni ediyorum. Mekanı cennet olsun. Milletimizin, ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun, söylenecek budur. Onun Fatihalarla inşallah yarın öğleyin Hacıbayram Camii'nde namazını kılacağız. Pazar günü de öğle namazında Fatih Camii'nde cenaze namazı kılınacak. Hakkın rahmetine böylece uğurlamış olacağız. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağolsun.''

''Menderes'in ölüm nedeniyle ilgili bir bilgi alıp almadığının'' sorulması üzerine Çiçek, ''Sebebinin bir önemi yok artık bu saatten sonra, hayır dua etmekten başka...'' dedi.

Çiçek, ''Ölümünden önce Menderes ile görüşme fırsatının olup olmadığının'' sorulmasına karşılık ise ''Sizin haberiniz olmadan geldim, daha evvel buraya başhekim bilir. Biraz böyle işleri kapalı götürüyoruz. O zaman da zaten sıkıntı çekiyordu. Hakkın takdiri budur, buna razı olmak ve hayır dua etmek lazım. Hayırla yad etmek lazım. Allah rahmet eylesin'' diye konuştu.

''Cenaze törenine katılıp katılmayacağının'' sorulması üzerine de Çiçek, cenazeye katılacağını kaydetti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Çileli bir yaşam sürdü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Menderes'in vefatına ilişkin, ''Türk siyaset dünyası önemli bir kayıpla karşı karşıya, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun'' dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir dönüşü beraberindeki Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile Menderes'in hayatını kaybettiği, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi.

Menderes'in eşi Ümran Menderes ile görüşen ve başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada ise ''Rahmetli Menderes'in Türk siyaset dünyasının önemli bir ismi'' olduğunu söyledi.

Menderes'i en son yine aynı hastanede yoğun bakımdayken ziyaret ettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Çileli bir yaşam sürdürdü. Saygıdeğer eşine gerçekten hepimiz minnet borçluyuz, bir dakika olsun bile eşini yalnız bırakmadı, o çileli yaşamı beraber yaşadılar. Rahmetli Menderes'in bir diğer özelliği geniş bir entelektüel birikime sahip olmasıydı. O açıdan Türk siyaset dünyası önemli bir kayıpla karşı karşıya, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun'' dedi.

Kültür Bakanı Günay: Acılar yaşamış ailenin son bireyiydi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, merhum Aydın Menderes'in demokrat, hoşgörülü, milli değerlerine bağlı, ama liberal ve siyaseten çok değerli bir insan olduğunu belirterek, ''Türkiye demokrasisinin acılarını yaşamış bulunan bir ailenin son bireyiydi'' dedi.

Aydın Menderes'in hayatını kaybettiği Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hastaneden çıkışta gazetecilere açıklama yaptı.

''Menderes ailesine, onu seven herkese, milletimize başsağlığı diliyorum'' diyen Günay, ''Aydın Menderes ile 1977 Meclisi'ne dayanan arkadaşlığı'' olduğunu ifade etti.

Günay, şöyle devam etti:

''O Meclis'in en genç üyeleriydik ve uzun süre başkanlık divanında birlikte çalıştık. O günden bu yana da çok iyi hukukumuz oldu. Demokrat, hoşgörülü, milli değerlerine bağlı, ama liberal ve siyaseten çok değerli bir insandı. Türkiye demokrasisinin acılarını yaşamış bulunan bir ailenin son bireyiydi. Türkiye demokrasisi çok büyük acılar yaşadı ve bu acıların başlangıcı Menderes ailesinde somutlaştı. Bugün Türkiye'de eğer demokrasi bir olgunluk noktasına doğru gelmişse bu ailenin serüvenine ve acılarına çok şey borçluyuz. Haklarını helal etmelerini dilerim bütün kalbimle. Onların bu millete hakları geçti. Biz hepimiz hakkımızı helal ediyoruz ve kendisine sonsuz rahmet diliyoruz, ona ve ailenin önceki bireylerine.''

Bakanlar Eker ve Yıldız da hastaneye geldi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de hastane çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Aydın Menderes hayatını kaybettiğinde hastaneye ilk ziyarete gelen sizdiniz, görüşlerinizi alabilir miyiz'' sorusu üzerine Eker, ''Allah rahmet eylesin. Türk siyaseti için önemli bir insandı gerçekten. Daha doğrusu Türk siyaseti ve demokrasisi için önemli bir ismi taşıyordu'' diye konuştu.

Bakan Eker, şunları kaydetti:

''Büyük acıları gerçekte büyük bir metanete ve onunla birlikte büyük bir birikime dönüştürebilmiş bir insandı Aydın Bey. Bu yönü de çok çok önemli. Tabii o meşum kazadan sonra zaten hayatı önemli ölçüde engelli hale geldi, fiziki olarak. Ama zihinsel olarak Türkiye'de hem siyasete büyük katkılar yapan, duruşuyla, tavırlarıyla da siyasette her zaman önemli etkin bir insan oldu. Cenab-ı Allah'ın takdiri. Normal yaşı itibariyle baktığımız zaman henüz hizmet edebilecek, gerçekten siyasete önemli katkılar sağlayabilecek bir yaştaydı. Allah rahmet eylesin. Milletimizin başı sağolsun.''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da hastaneye gelerek Menderes'in ailesiyle görüştü, başsağlığı dileğinde bulundu.

DSP lideri Türker: Daima önemle anılacak

DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır'' ifadesini kullandı.

Türker, yaptığı açıklamada, Aydın Menderes'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.

Masum Türker, ''Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır. Menderes'e rahmet, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı ve sabır diliyorum'' dedi.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler