YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arıtman'ın sözleri, "azap vermiştir" diye düşünerek özür dilemiş
Arıtman'ın sözleri, "azap vermiştir" diye düşünerek özür dilemiş
Arıtman'ın sözleri, "azap vermiştir" diye düşünerek özür dilemiş
24 Aralık 2008 / 08:16 Güncelleme: 24 Aralık 2008 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün annesinin kökeniyle ilgili 'ırkçı' tutumu sebebiyle kamuoyunun tepkisini çeken hatta kendi partisi CHP tarafından da sözlü olarak uyarılan Canan Arıtman adına CHP'li milletvekili özür diledi.


CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, Gül'ün annesinden canlı yayında özür diledi. CNN TÜRK'te yayınlanan "Tarafsız Bölge" programına katılan Elekdağ, canlı yayında Gül'ün annesinin Canan Arıtman'ın sözlerinden rahatsız olabileceğini düşündüğünü belirterek özür diledi.


Elekdağ, "Ben birisinden özür dilemek istiyorum. Bu bir annedir. Cumhurbaşkanı Gül'ün annesidir. O, arka planda bu tartışmalardan üzgün olduğunu biliyorum. Bütün bu tartışmalar beni rahatsız etti ve ben kendisinden üzür diliyorum" dedi.


CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün annesinin Ermeni kökenli" olduğu iddiasıyla gündeme gelmiş ve Gül, de kendisinin "Türk ve Müslüman" bir secereden geldiğini açıklamıştı.


“BU TARTIŞMALAR ONA AZAP VERMİŞTİR”


 


CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, Avrasya TV'de Lale Şıvgın'ın hazırlayıp sunduğu “Beyin Fırtınası” Programında da Gül'ün annesinden özür dilemişti.


 
Elekdağ, programda şu ifadeleri kullandı:
“Devlet kimlik açısından, ırk açısından, din açısından kör olmalıdır. Devletin karşısında vatandaş vardır, o vatandaşa karşı eşit muamele yapmalıdır. Herhangi bir şekilde ayrıma gitmemelidir. Bu gibi konuların ortaya çıkması, kimlik konularının üzerinden tartışma yapılması beğenilecek bir şey değildir.


 


Burada bir özür dilemek istiyorum. Ben bir hanımefendiden, bir anneden özür dilemek istiyorum.  O da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün annesidir.


Zannediyorum ki bütün bu tartışmalar Ona bir azap vermiştir. Ben kendi anneme karşı duyduğum sevgi ve şefkati Ona karşı da duyuyorum. Ve Ondan özür diliyorum.  Zannediyorum bütün bunlardan etkilenen O oldu.


 Burada mutazarrır (zarar görmüş) olan bir kişi var, onu görmemiz lazım. O anne muhakkak ki bundan çok büyük sıkıntı duydu. Bundan muazzep oldu (azap çekmek). Ben Onunla empati kuruyorum. Ve aynen kendi anneme duyduğum şefkati ve sevgiyi Ona karşı da hissettiğimi söylüyorum.  Ve özür diliyorum.


 


Bu özrü kimin adına yaptığına dair bir soruyu cevaplandıran Elektağ sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bu tamamen şahsi bir şey tabiyatıyla ama zannediyorum ki bunu kabul etmeyecek olan bir kişi var mı? Cumhurbaşkanı'nın annesinin bu konudaki kabahati ne?Ama o bütün bunlardan dolayı bir sıkıntı çekiyor. Zannediyorum ki makul olan herkes biraz vicdanlı herkes bu şekilde hareket edecektir.“


Cumhurbaşkanı Gül, Canan Arıtman'a sembolik olarak 1 YTL'lik tazminat davası açmıştı.


(Kanalahaber.com)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler