YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan veda konuşması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında adeta veda konuşması yaptı. Arınç, partiden ayrılmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "Tek adam partisi değiliz" dedi.
Arınç'tan veda konuşması
23 Temmuz 2014 / 04:37 Güncelleme: 23 Temmuz 2014 / 04:40

Arınç, Elazığ'da Kanal Fırat televizyonunda yayınlanan "Gündem" adlı programda soruları yanıtladı.

Soru üzerine cumhurbaşkanlığı seçimine değinen Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, birinci turda yüksek bir oy oranıyla cumhurbaşkanı seçileceğine inandığını söyledi.

"Biz tek adam partisi değiliz"

Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda partinin geleceğinin sorulması üzerine Arınç, "Biz tek adam partisi değiliz. Tayyip Bey şüphesiz karizmatik, başarılı bir liderdi. Çok işler başardı ama ona endeksli bir siyaset yapsaydık bu noktaya gelemezdik. İnsan fanidir, hastalık olur, ölüm olur, başka bir sebeple şu olur, bu olur. O gittiği zaman partinin kapısına kilit vuracaksak hiç açmamak daha iyi. Onun gibi çok başarılı ve daima partisini başarıya götürecek, iktidar olacak çok kabiliyetli insanlar var partimizde" diye konuştu.

Arınç, 10 Ağustos'tan sonra partinin başına geçecek isimler arasında kendisinin de adının geçtiğinin sorulması üzerine, "Her şeyin bir çaresi bulunur. Ben bu işlere talip olmam. Kime nasip olacaksa o olur" ifadesini kullandı.

Erken seçim iddiaları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2015 seçimlerine kadar milletvekili olamadığı için başbakan olmasının mümkün olmadığını dile getiren Arınç, şunları söyledi:

"Onu böyle bir kenara bırakalım. Onun dışında başbakan olması mümkün olan pek çok insan var. Onlar bir şekilde götürürler. Yeni hükumetleri kurarlar. Bu arada kongremizi yaparız genel başkanımızı seçeriz. Genel başkan aynı zamanda başbakan olacaksa o da olur. 2015 seçimleri ne zaman olacak derseniz bizim kararımız önümüzdeki yıl. 'Erken seçim olur mu olmaz mı' diyenlere biz 'hayır zamanında olacak' diyoruz. Diyelim ki binde bir ihtimalle erken seçime gittik. O zaman da Abdullah Gül Bey seçimlere girer, milletvekili olur ve partinin gerekiyorsa ve o gün bir karar çıkmışsa genel başkanı olur. Bunların hepsi olabilecek şeyler. Başka partilerde olsa olmaz, birbirlerini yerler çünkü onlarda 2'inci, 3'üncü, 4'üncü adam yok. Birisini zor bulup getiriyorlar, sonra 20 sene onun kahrını çekiyorlar. Yerine koyacak adamları yok."

AK Parti'de vefakarlıkla partiyi ileriyi götürecek mekanizmaların her zaman çalıştığını belirten Arınç, partinin sahipsiz kalmayacağını vurguladı.

"Ara vermek istiyorum"

Arınç, "3 dönem" kuralının değişmesini istemediğini de dile getirerek, şunları kaydetti:

"40 senedir siyasetin içerisindeyim artık bir ara vermek gerektiğine inanıyorum. 3 dönemle ilgili değil en az 3-4 seneden beri artık 2015 seçimlerinden sonra ara vereceğimi söyledim. Bu benim şahsi kararımdır. Diğer arkadaşları bağlamaz. Bana genel başkanımız anket yaptığı zaman sordu, 'bu karar kalsın mı, değiştirelim mi' diye. Ben kuralın devam etmesinden yana kararımı verdim. Dolayısıyla benim bir sıkıntım yok. Eğer 2015'te siyaseti bırakacaksak herkes şunu bilsin partide de faal bir görev almam, buna benim ihtiyacım var. Partiyi de çok iyi arkadaşlar yönetir, hükümeti de çok iyi arkadaşlar yönetir ama ben bir AK Parti sevdalısı olarak bulunduğum her yerde, yaşadığım müddetçe ona katkı sağlamaya çalışacağım."

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığının sorulması üzerine Arınç, "Beklemiyordum, ben Ekmeleddin Bey'i tanırım. Biz Ekmeleddin Bey'le, aday gösterenlerden 40 sene öncesinden tanışırız. Bizim bildiğimiz bir insandır. İslam Konferansı Örgütü'nün başına genel sekreter olarak onu Tayyip Bey ve Abdullah Bey yaptı. Ben de zirveye gittiğimde 2005'te onunla birlikteydim" dedi.

İhsanoğlu ile hac ve umre yaptıklarını anlattı

"Bana Cidde'deki rezidansında ailece yemek verdi. Yani birbirimizi tanıyan, seven insanlarız ama doğrusu CHP'den kendisine cumhurbaşkanlığı adaylığı gittiği zaman, daha önce bir televizyon kanalında söylediğim için tekrarlıyorum, o kişi ben olsaydım, 'siz bende nasıl bir eksiklik gördünüz ki Tayyip Bey'e veya Abdullah Bey'e karşı bana cumhurbaşkanlığı adaylığı teklif ediyorsunuz. Onlar, bana bu kadar imkan sağladılar, benim arkamda durdu, ben onların sayesinde var oldum, ben onlara ihanet edemem' derdim.

Ama o bunu havada kaptı. Çünkü cumhurbaşkanlığı kimsenin reddedeceği bir şey değil. Bana teklif etseler ben Abdullah Gül veya Tayyip Erdoğan'a karşı kesinlikle reddederim. 'Bende nasıl bir eksiklik gördünüz' diye adamı terslerim. O terslemedi, hoşuna gitti, şimdi yoluna devam ediyor."

"İsminden vazgeçen bir insan her şeyden vazgeçer"

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekmeleddin güzel bir isim. Şerafettin, Hayrettin, Kemalettin gibi ama onun ismini CHP'liler veya MHP'liler biraz beğenmedikleri için söylemediler, biraz kısalttılar. 'Ekmel diyelim sana' dediler. Onun da hoşuna gitti, 'zaten bana herkes Ekmel derdi' dedi. İyi ama birader o gün 'Ekmel' dedin, bugün 'ekmek' diyorsun. Yani sen isminden utanıyor musun Allah aşkına. 'Benim adım Ekmeleddin kardeşim, Şemseddin nasılsa Cemaleddin nasılsa benim ismim Ekmeleddin. Ben isiminden memnunum bana Ekmeleddin diyeceksiniz' demesi lazım.

Çünkü isim çok önemlidir. Senin ismini baban koymuşsa o güzel bir babadır ve Ekmeleddin güzel bir isimdir. CHP'liler de içinde din olan bir ismi sevmezlerse siz bana 'Ekmel' deyin, olmaz. Bülent Arınç'ın mantığında böyle bir şey olmaz. O zaman dedim ki 'isminden vazgeçen bir insan her şeyden vazgeçer'. Bunlar onun eksileridir ama geçmişe dayalı kötü bir halimiz yok kendisiyle. Şimdi CHP, nasıl böyle bir insanı aday gösterebilir?

Kemal Kılıçdaroğlu, bu adaylıktan önce sokakta yürürken karşısından gelse tanımazdı, hayatta görmemiştir, duymamıştır, elini sıkmamıştır, hele hele adının Ekmeleddin olduğunu duyunca, duymak bile istememiştir. Ama nasıl oldu da aday gösterdi çünkü kendi çizgilerinden partilerinden bir adayın bin tane oy alamayacağını bilir CHP. "

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler