YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan tahliyelerle ilgili ilk açıklama
Arınç'tan tahliyelerle ilgili ilk açıklama
19 Haziran 2014 22:49
Balyoz kararını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bireysel başvuru olmasaydı bugün yaşadığımız olayı yaşamamış olacaktık." dedi.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nin (BGC) ödül gecesinde Balyoz kararını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bireysel başvuru olmasaydı bugün yaşadığımız olayı yaşamamış olacaktık. Dolayısıyla bunu bir ileri demokrasi noktası görüp, birey haklarını genişleten bir iş olarak kabul edenler bence bugün kazandılar. Ama bu meseleye sadece siyaset ideolojisi noktasında bakıp ‘hayır’ diyenler, bugün ne kadar sevinseler de hak noktasında kayıptalar” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, BGC’nin ödül gecesinde yaptığı konuşmada Balyoz kararını değerlendirdi. 12 Eylül referandumu ile birlikte Anayasa Mahkemesi’nde yaptıkları değişikliklerle bireysel başvurunun önünü açtıklarını anlatan Arınç, “Aynı zamanda pek çok Avrupa ülkesinde olan ama bizde o zaman bile düşünülemeyen bireysel başvuru hakkı tanındı. Bu da yürürlüğe girdi.

Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslararası anlaşmalar içerisinde herhangi bir hak ihlali olduğunda AİHM’e gitmeden masraf dahi yapmadan Anayasa Mahkemesi’ne başvuruyor. Bundan önce uzun tutukluluk süreleri itibariyle dün verilen kararlar da hak ihlali noktasında Anayasa Mahkemesi bazen oy birliğiyle, bazen oy çokluğuyla önemli kararlar verdi. Bir davanın 20 yıllık, 18 yıllık hükümlüsü olan kişiler bugün hepsi tahliye edildi.

Siyasi noktadan bakarsak bunu yanlış bulanlar olduğu gibi doğru bulanlar ve alkışlayanlar da olacaktır. Ama bireysel başvuru olmasaydı bugün yaşadığımız olayı yaşamamış olacaktık. Dolayısıyla bunu bir ileri demokrasi noktası görüp, birey haklarını genişleten bir iş olarak kabul edenler bence bugün kazandılar. Ama bu meseleye sadece siyaset ideolojisi noktasında bakıp ‘hayır’ diyenler bugün ne kadar sevinseler de hak noktasında kayıptalar“ diye konuştu.

"Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına saygılı olacağız"

Her zaman insan odaklı, bireysel hakları geliştiren bir demokrasi anlayışı içinde olmak gerektiğini ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sevmediklerimiz olabilir ama bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi onları haklı bulabilir. Anayasa Mahkemesi’nin kararını elbette saygılı olacağız. Onun verdiği kararların bireyi koruyan kararlar olduğunu düşüneceğiz. Mesela yargılama süresinin uzun olmasını, tutukluluğun istisnai olmasını, 2, 3 yıldan beri çok yüksek sesle söylüyorum. Birileri beğenmemiş, birilerinin hoşuna gitmiş olabilir. Biz demokraside fikirlerimizi karşılıklı olarak birbirimize anlatmak zorundayız ki gelişmeler ancak bununla mümkün olsun. Çevremizde olan pek çok olaydan, Türkiye’de yaşadığımız pek çok toplumsal olaya kadar birbirimizi anlamak, dinlemek bunun önünde sevmek noktasında olmalıyız.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler