YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'tan CHP'ye sert sözler
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP'lilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla TBMM'ye gelişinde ayağa kalkmamasını değerlendirdi.
Arınç'tan CHP'ye sert sözler
01 Ekim 2009 / 21:13 Güncelleme: 01 Ekim 2009 / 21:20

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP'lilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla TBMM'ye gelişinde ayağa kalkmamasını değerlendirdi.

TBMM'nin 23. Dönem 4. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla verilen resepsiyona katılan Arınç, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç, CHP'lilerin, Cumhurbaşkanı Gül'ün, bugün TBMM Genel Kuruluna girişinde ayağa kalkmadıklarının anımsatılması üzerine, usule göre, Cumhurbaşkanının girdiği yerde ayağa kalkıldığını söyledi.

Portekiz Cumhurbaşkanı'nın TBMM'ye gelişinde CHP'lilerin ayağa kalktığını belirten Arınç, ''O gün Hükümet sıralarında oturuyordum, 'acaba ne yapacaklar' dedim. Hepsi de rap rap rap ayağa kalktılar. Ona ayağa kalkmak ne kadar bir saygı ifadesiyse, en azından bu ülkenin Cumhurbaşkanı'na da saygı göstermeleri gerekir. Maalesef çok fanatik, yakışıksız bir davranış'' diye konuştu.

''GELİŞLERİNİ DOĞAL VE DOĞRU BULUYORUM''

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının, yeni yasama yılı açılışında TBMM'ye gelmelerine ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Arınç, şunları kaydetti:

 ''TBMM'ye saygı anlamında gelişlerini çok doğal buluyorum. Ayrıca bu konuda teşekküre, takdire, alkışa gerek yok. Mecliste şunlar var veya bunlar yok meselesi değil. TBMM bir kurum olarak, saygın bir kurum. Başında kim olursa olsun, hangi milletvekili olursa olsun, önemli olan kuruma saygı göstermektir. Komutanlar bu saygıyı gösterdiler. Eskiden beri, benim bildiğim, bu saygıyı gösterirler. Belki en çok dikkat çeken Meclis Başkanı bendim ama 5 yıl boyunca, hem Meclisteki açılış konuşmalarına hem de akşam resepsiyonlarına, sayın komutanların geldiğini biliyorum. Daha sonra gelmemişlerse, belki kendilerine göre makul bir nedeni vardır. Ama spesifik olarak bugün Meclisin açılışında hazır bulunmalarını çok doğal ve doğru buluyorum.''

''KOKULAR, RENKLER BİZDE''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı grupların televizyon taleplerine ilişkin sorusuna, ''Talepler bana bir ulaşsın, sonra değerlendiririz'' karşılığını verdi.

TRT'nin her gün bir atak yaptığına işaret eden Arınç, ''Arapça'yı açıyoruz, arkadan Farsça, İngilizce, İzmir'de turizm ve belgesel kanalı, Ankara ve İstanbul'da TRT müzik kanalı. Kanal üzerine kanal... Bütün renkler, kokular bizde'' diye konuştu.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler