YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'la Genç neden tartıştı?
Meclis Genel Kurulu’nda yeni yasama yılının ilk kapışması Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasında yaşandı.
Arınç'la Genç neden tartıştı?
01 Ekim 2009 / 19:15 Güncelleme: 01 Ekim 2009 / 23:00

Genç, Cumhurbaşkanı ve Arınç’ın devlet parasıyla Umre yaptığını savunurken Arınç iddiaya “Ne sayın Cumhurbaşkanı devletin parasıyla Umre yaptı ne ben yaptım, devlet parasıyla Umre yapmak ahlak dışıdır” karşılığını verdi.

Meclis Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasının ardından TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, kendisi ile 4 siyasi parti grubunun başkanvekilinin imzaladığı, ihtisas komisyonları üyelerinin siyasi partilere ve bağımsızlara göre dağılımını içeren Danışma Kurulu önerisini okuttu. Danışma Kurulu önerisi aleyhine söz alan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ise Gül’ün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la birlikte gittiği Suudi Arabistan gezisi sırasındaki Umre ziyaretini gündeme getirdi.

-ARINÇ: DEVLET PARASIYLA UMRE AHLAK DIŞI-

Genç’in konuşmasının ardından sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Bakan Arınç ise Genç’in iddiasına şöyle yanıt verdi:

"Bir yanlışlığı düzeltmek için söz aldım. Yoksa böyle günlerde polemiğe girmek, tartışmaya yol açmak doğru değil. Ama ne yapalım ki huy canın altında. Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte Kral Abdullah tarafından kurulan Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin açılışına davetliydik. Aramızdaki iyi ilişkileri de güçlendireceği ümidiyle, Sayın Cumhurbaşkanımız ile yolculuk yaptık. Uçağımız Cidde'ye gitti. Mekke'ye uçak inmiyor. Cidde'de üniversitenin açılışını yaptık. Dolayısıyla bizim Mekke'ye gitmek, umre yapmak gibi devletin uçağını ve imkanlarını kullanmak gibi bir davranışımız olmadı. Sayın Genç, bunu soru önergesiyle de gündeme getirdi. Soru önergesine cevap vereceğim. Ama oradaki bir cümle önemlidir. 'Devlet parasıyla umre yapmak etik midir?' diye soruyor. Kesinlikle doğru değildir. Hatta devlet parasıyla umre yapmak ahlak dışıdır. Biz Suudi Arabistan'ın Cidde şehrindeki üniversite açılışına gittik. Ancak Sayın Genç bilmeyebilir. Mekke, Cidde'ye 70 kilometre uzaklıkta, çok yakın bir yerde. Her Müslüman Cidde'ye gittikten sonra fırsatını bulur, Mekke'ye gider ve umre yapar. Biz de fırsat bulduk, arabalarımızla Mekke'ye gittik ve umre yaptık. Allah kabul etsin. Allah sizlere de nasip etsin. Dolayısıyla ne Sayın Cumhurbaşkanı devletin parasıyla umre yaptı ne ben yaptım ne de kimsenin yapmasına izin veririz. Bu kesinlikle doğru değil
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler