YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç'ın eleştiri okları Genelkurmay'a
Arınç'ın eleştiri okları Genelkurmay'a
Arınç'ın eleştiri okları Genelkurmay'a
11 Kasım 2007 / 16:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Manisa milletvekili Bülent Arınç, Dağlıca baskını sonrasında PKK tarafından kaçırılan ve daha sonra serbest bırakılan 8 askere ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaları eleştirirken, yeni bir terörle mücadele konsepti yaratılması gerektiğini söyledi.

ARINÇ, SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEYEMEDİ
Arınç, "Bu son olaya bakıyoruz. 200 kişi köprüyü uçurmuş, karakolu basmış, 12 askerimiz şehit olmuş, 8 tanesi de kaçırılmış. Tam da referandumun yapıldığı gün. Peki bu olay nasıl oldu? 200 kişi bir anda sınırdan girdiyse, termal kameralar işe yaramadı mı? Nerede biraraya geldiler, bu istihbarat nerede? Söyleyeceğim çok şey var ama söyleyemiyorum, ancak söyleyebileceklerim bunlar" diye konuştu.

AÇIKLAMA ARINÇ'I TATMİN ETMEDİ
Genelkurmay Başkanlığı'nın kaçırılan 8 askere ilişkin tavrını da eleştiren Arınç, askerlerin serbest bırakılmasının ardından "Genelkurmay'dan 'irtibatı kesilen askerlerimizin Silahlı Kuvvetler ile irtibatı sağlandı' şeklinde bir açıklama" yapıldığını söyledi.

Arınç; "Bu çok diplomatik bir açıklama. Ben bundan birşey anlamadım. Evet, terörle mücadelenin zaafa uğramaması için 'teslim alındı' dememek lazım, çünkü düzenli muharabe yapmıyoruz. Ama kaçırıldılar, bu büyük bir gerçek. Aradan şu kadar zaman geçti, bu açıklama bir doğru olayın üstünü ne kadar örtüyor?

Bunlar bu baskın sırasında kaçırılmış askerlerimizdir. Şimdi bu gerçeği 'İrtibat kayboldu, sonra tekrar döndüler' şeklinde açıklamak.. Hiçbirşeyi yok kabul edemezsin, hiçbir şeyin üstünü örtemezsin."

ARINÇ, EĞİTİMLİ ASKER İSTEDİ
Arınç, "Birebir mücadelede etkin yetişmiş, profesyonel savaşçı insanların çok daha iyi sonuç alacağını düşünüyorum. Henüz kıtasına katılalı 5 ay olmuş bir askerle, daha yeni biyolojiden mezun olmuş bir asteğmenin dağ başlarında yapacağı mücadelenin ne kadar etkili olacağını sonuçlarıyla görüyoruz" diye konuştu.

DTP ÖCALAN VE PKK'YI REDDETSİN
Arınç, DTP'nin de PKK'yı ve Öcalan'ı reddetmedikçe Türkiye partisi olamayacağını ve giderek marjinalleşeceğini dile getirdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler