YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç o manşeti hatırlattı
Bülent Arınç, feshedilen HAS Parti'den katılım nedeniyle partisinin il başkanlığında gerçekleştirilen törene katıldı. Başbakan Erdoğan için atılan 'Muhtar bile olamaz' manşetini hatırlattı.
Arınç o manşeti hatırlattı
08 Aralık 2012 / 18:17 Güncelleme: 08 Aralık 2012 / 18:34

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, feshedilen Halkın Sesi Partisi'nden (HAS Parti), AK Parti'ye katılanlar için, ''Onlarla esasen gönülde, manada ve hizmette beraber olan bir dünyanın insanıydık, bugün artık aynı partinin insanları olarak yolumuza devam edeceğiz'' dedi.

Arınç, feshedilen HAS Parti'den katılım nedeniyle partisinin il başkanlığında gerçekleştirilen törende, Gaziantep'te gün içerisinde yaptıkları çalışmalara değinerek, vatandaşlarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

''Çok sevinçliyim çünkü Gaziantep'e geldiğimiz her zaman dostlarımızın sıcaklığını ve samimiyetini görüyoruz, bu bizi çok sevindiriyor'' diyen Arınç, uzun bir siyasi hayatın içinden geldiğini belirtti.

Geçmişte siyaset yaptığı partilerden dostlarının olduğu Gaziantep'te, selam verdiği hayırsever, sanayici ve iş adamlarının bulunduğunu anlatan Arınç, ''Türkiye'ye örnek olan huzurlu bir barış kenti olan Gaziantep'in herkesin örnek aldığı güzel insanları var. Çok şükür bizim Gaziantep'e gelişimiz koşarak ve sevinerek oluyor. Bundan sonra da böyle olacak'' şeklinde konuştu.


-HAS Parti'nin feshedilmesi-

 

Konuşmasında HAS partinin feshedilme sürecine de değinen Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Şimdi de bu hayırlı süreçte AK Parti'yle bütünleşen dostlarımızla tanışacağız. Onlarla esasen gönülde, manada ve hizmette beraber olan bir dünyanın insanıydık. Bugün artık aynı partinin insanları olarak yolumuza devam edeceğiz. Bu çok sevindirici bir hadise. Bunun böyle güzel bir törenle yapılması çok hoş. İl Başkanlığımızı da kutluyorum. Böylesi kullanışlı ve büyük bir salonu herkesin görevini en iyi şekilde yapacağı bir şekilde hazırlamışlar. Bütün teşkilatlarımıza da örnek olmasını diliyorum'' ifadesini kullandı.

Siyasi hayatında başarıdan başarıya koştuğu, hatta zaferler kazandığı bir dönem olduğunu, bunun da AK Parti döneminde gerçekleştiğini ifade eden Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Hamdolsun 2001 Ağustos ayında bismillah diyerek, memleketimiz ve milletimiz için güzel şeyler düşünerek, güzel duygularla yola çıktığımız günden bu yana 11 yıl geçti. Bu 11 yılın çok şükür her karesinde ve sayfasında başarılar var. Bunun için biz önce Rabbimize şükrediyoruz. Allah bizi başarıdan başarıya ulaştırdı. Hep başımız yükseklerde, hep alnımız açık, çok şükür bugünleri gördük. İşte bu hikayenin ve başarı hikayesinin Antep sayfası da çok önemli. Her yerde başarılıyız hamdolsun ki bir seçimde 81 ilin 80 ilinden milletvekili çıkardık. Çok şükür ki her seçimde oyumuzu artırarak tekrar iktidar olduk. Hamdolsun ki şu anda bile iki seçimde de mahalli idarelerin yüzde 65'inde belediyelere sahibiz. İl Genel Meclisi üyeliklerinde yüzde 70'e yakın, belediye meclisi üyeliklerinin de neredeyse yüzde 75'i AK Partili arkadaşlarımız.''


-AK Parti'nin kuruluş süreci-


Arınç, konuşmasının bir bölümünde partisinin kuruluş sürecine değindi.

''Sağa baksanız, sola baksanız, yazı da gelse tura da gelse AK Parti'yi görüyoruz'' diyen Arınç, bunun sırrının ne olduğunu çoğu zaman kendisinin de düşündüğünü ifade etti. Bu konuda Türkiye ve Gaziantep örneğine bakılması gerektiğini aktaran Arınç, şöyle devam etti:

''Biz 14 Ağustos 2001 yılında kurulduk. 1 yıl sonra, takriben 14 ay sonra seçimlere gittik. Yanımızdaki rakipler eski ve köklü siyasi partilerdi. Bizim önümüze geçmek için sadece meşru yollar değil daha çok gayri meşru yollar denendi. Baskılar, yol kesmeler denendi. Düşünün ki gümbür gümbür seçimi kazanacağınız belli. Başımızdaki Genel Başkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan bu yana halkın kahramanı haline gelmiş, efsanevi sevgiye ve saygıya mazhar olan bir insan. Herkes onunla birlikte Türkiye'nin yeni bir sayfa açacağını düşünüyor. O'na güveniyor, O'na inanıyor. Aday listelerimizi yapmışız, şu kaset yayınlandı, şuradan şu şikayet, buradan bu şikayet oldu, eski defterler. Ama düşününki seçime 1,5 ay kalmış, İstanbul birinci bölgeden birinci sıra aday olan Genel Başkanımızın kurucu üye bile olamayacağı, haliyle aday da olamayacağı kararı çıkmış. Ne kadar üzüldüğümüzü arkadaşlarımız bilirler. 'Başını kesersek bu iş burada kalır' diye düşündüler.

Muhalefetin zil takıp oynadığını hatırlarım. O günlerde sık televizyona çıkardık, düşüncelerimizi ifade etmek için. O günlerde sevinenleri çok iyi hatırlıyorum. Bize şunu söylüyorlardı, 'Tayyip Bey'in aday bile olmayacağı kesinleşti. Milletvekili bile olmayacak, başbakan bile olamayacak' hatta bir gazete sevincini o kadar açık etti ki başlığı şöyle çıktı, 'Muhtar bile olamayacak'. Değerli arkadaşlar o günleri hatırlayınız. Bir gün karşımıza ANAP'tan, CHP'den bir başkası ben de aralarındayım dördü, beşi bir aradalar. 'Söyleyin bakalım Tayyip Bey olmayacak, sizin başbakan adayınız kim ' O kadar çok seviniyorlar ki insan haliyle üzülüyor. Yani 'Tayyip Bey gitti, siz ne yapacaksınız, siz de bittiniz'. Ben onlara şunu sordum. Dedim ki 'Çiller kazanamadı veya bir şekilde başbakan olamadı sizin başbakan adayınız kim, bana ikinci bir isim söyleyin. Mesut Yılmaz kazanamadı veya şöyle oldu, sizin ikinci isminiz kim  Deniz Baykal kazanamadı veya başbakan olamadı, bana söyleyin ikinci isminiz kim ' Bana ikinci bir isim söyleyemediler. Ben de yaratana sığındım. Dedim ki 'Siz bana başbakan adayınız kim diyorsunuz öyle mi  Alın size 10 tane başbakan adayı.' 10 tane isim söyledim onlara. Aklıma geldi gönlümden geçti ne bileyim ben. 'Kibirliye karşı kibir sadakadır' diye bir hadisi şerif var ya. Sen de benden ikinci bir isim mi istiyorsun, al sana 10 tane isim. Çok şükür biz seçime böyle girdik. Hamdolsun seçimi kazandık. İlk Başbakanımız da sayın Abdullah Gül oldu. 11 senedir gün o gün, vakit bugün biz buradayız. Bize ikinci başbakan adayınız kim diyenlerin çoğunun partisi bile kapandı, tabelası kalmadı. Çoğu da siyasi hayata veda etti gitti. Biz varız. 'Muhtar bile olamaz' denen adam 10 senedir Türkiye'nin Başbakanı.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler