YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç net konuştu: Soykırım yapmadık
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Arınç net konuştu: Soykırım yapmadık
20 Nisan 2015 / 21:03 Güncelleme: 21 Nisan 2015 / 08:55

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 1915 olayları hakkında değerlendirmede bulunan Arınç, 1915 olaylarıyla ilgili, "Birleşmiş Milletler'in soykırım tarifi içerisine Türkiye'de 1915'te yaşanan olaylar girmez. Dolayısıyla biz kendimizden eminiz" dedi.

Arınç'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

İki sayfalık bir açıklama yapıldı. Bu 24 Nisan' a yaklaşan günlerde yapılan dostane bir açıklama. Birinci Dünya Savaşı koşullarında tratik olaylar yaşanan Anadolu'da,kendisi savaşın çıkmasında bir dahili olmasa bile Osmanlı'nın o acılar içerisinde büyük kayıplar yaşadığını ve Osmanlı milletleri içerisinde farklı unsanların bu savaştan çok derin acılar ve trajik olaylar yaşayarak hayatlarının son bulduğunu biliyoruz. 

Soru-cevap

Biz nasıl Çanakkale Savaşları'nı her sene kutluyorsak, Ermeni diasporası da her yıl 24 Nisan'ı kendileri için bir soykırım olarak düşünüyorlar ve bu konuda çaba sarf ediyorlar. Biz, tarihimizde böyle bir kara sayfanın olmadığına inanıyoruz. Birinci Dünya Savaşı içerisinde isyan edenler varsa, milleti sadıka diye kabul görürken daha sonra isyan noktasına gelmiş olan çeteler varsa, bu çetelere karşı inzibati tedbirler sırasında trajik olayların yaşandığını da biliyoruz. Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık. Dünyada soykırım yapanlar da bellidir, kayıtlar altına alınmıştır. Uluslararası ceza mahkemelerinde de karşılığı görülmüştür. Birleşmiş Milletler'in soykırım tarifi içerisine Türkiye'de 1915'te yaşanan olaylar girmez. Dolayısıyla biz kendimizden eminiz. Bütün dünyaya tezlerimizi de inanarak haykırıyoruz. 

"Seçim güvenliğini sağlayacağız, bundan hiçkimsenin şüphesi olmasın"

(Jandarma Genel Komutanı'nın Bakanlar Kurulu toplantısına katılması) Bundan önceki toplantıya da Jandarma Genel Komutanımız gelmiştir. İç Güvenlik Paketi'nde jandarma ile emniyet güçlerimizin birlikte hareket edebileceği, belli rütbenin altındakiler için İçişleri Bakanlığımızın artık amir durumunda olduğunu herkesin bildiğini düşünüyorum. Asayiş konuları görüşülürken Jandarma Genel Komutanı da davet edilmektedir, kendisinden gerektiğinde bilgi de alınmaktadır. Son günlerde yaşanan olaylar provokatif eylemlerdir. Bunların bir kısmı sadece ses getirmek, sadece panik meydana getirmek, sadece dikkatleri başka yöne çekmek içindir. Kolluk kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz hem bu tür olayların yaşanmaması hem eğer bir olay yaşanmışsa sorumlularının bir an evvel yakalanması, adaletin önüne çıkarılması konusunda ciddi bir takibin içindedirler. Ağrı'da yaşanan olaylar aydınlatılmıştır. Bunlar HDP'nin ısrarla göstermek istediği noktada değil, bizzat Vali'nin, bizzat sayın Bakanımızın, bizzat güvenlik güçlerinin ve yargının önüne götürülen dosyadan da görülebileceği gibi silahı ve şiddeti kendileri için tek güç bilenlerin yaptığı bir eylemdir. İnsanlar ölmüştür, polisler askerlerden yaralananlar olmuştur. Seçim güvenliğini mutlak ölçüde kamu düzenimizi de koruyarak sağlayacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Herkes görevinin başındadır. 

Almanya'nın soykırım kararı

Parlamentolardan bu tür kararlar çıkabilir. Hepsine karşı verilecek cevabımız vardır. 

07:10
 // AKP sevdalısı Say'ın RTErdoğanın yanında olan g
Say'ın Arınç bu Vatanı bu bayrağa aşık olan Türk milletinizin arnı açık sadece HDP gibi düşünenler değil
Bizim içimizde vatan hayinleri var. AP ,papaz , ve Şimdide Almanya eğer Almanya'da var derse tamam dır. Ama onlara bu sözü zaten Say'ın Cumhurbaşkanımız gereken cevabı verdi ama yetmedi. Çok özür diliyorum. Affınıza sığınıyorum. Avrupa Birliği'ni red edin bir Asya birliği yanına Rusya ve Çin'i dealsanız bunlar kuzu gibi olur.zaten Avrupa birliği batmak üzere biz bunların ayağına değil onlar diyecekler biz ettik siz etmeyin. Diyecekler. Bunlar soykırım ne OLDUĞUNU bize değil kendilerine baksınlar sizlerin ve başta Say'ın Cumhurbaşkanımızın Ağzına sağlık iyiki varsınız Rabbim sizleri korusun....
21 Nisan 2015 07:10
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler