YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: "Neden acele ediyoruz?"
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, 4 eski bakanla ilgili ara karar verildiğini ve acele edilmemesi gerektiğini söyledi.
Arınç: "Neden acele ediyoruz?"
05 Ocak 2015 / 21:00 Güncelleme: 05 Ocak 2015 / 23:45

İşte Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Bugüne kadar çok başarılı operasyonlarla yüzümüzü güldüren ve kendi görevini çok iyi bir şekilde yapan Milli İstihbarat Teşkilatımız, kıtasından bir süre ayrılan ve kendisinden haber alınamayan, irtibat kesilmiş bulunan Piyade Kıdemli Çavuş Özgür Örs'ü buldu, getirdi.

Kim tarafından kaçırıldı?

- Suriye sınırında kaçakçılara karşı görev yaparken alıkonulan ve ardından yurda getirilen astsubayla ilgili, "Elbette bir soruşturma yapılacaktır. Kendisinin vereceği bilgiler dahilinde bu irtibat kesilme olayının ne şekilde olduğu, kimler tarafından olduğu, nasıl cereyan ettiği konularını hep beraber öğrenmiş olacağız zamanı geldiğinde.

4 eski bakanla ilgili karar

Bugünkü karar sadece dokuza beş gibi bir sonuçla Yüce Divan'a gönderilmediği şeklinde bir ara karardır. Henüz bunun bir gerekçesi yazılmamıştır.

Hükümetle TSK arasındaki ilişki

Arınç, başka bir gazetecinin, "Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, köşesinde, IŞİD'in Erbil'e doğru ilerlediği günlerde, Barzani yönetiminin Türkiye'den askeri destek istediğini ve Ankara'nın siyasi iradenin onayına rağmen, TSK'nın askeri bir harekat yapmadığını, tankları harekete geçirmediğini yazdı. Bu bilgi doğru mu? Benzer görüş ayrılıkları yaşanıyor mu, TSK ile hükümetiniz arasında" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Kesinlikle böyle bir şey yok. Bahsettiğiniz yazıyı ben de okudum ama orada bahsedilen tarih, Haziran 2014 tarihidir. Bu tarihte bildiğiniz gibi 49 Musul Konsolosluk görevimiz, IŞİD tarafından maalesef alıkonulmuştu. Siz buna rehin diyebilirsiniz, bir başkası başka isim de takabilir. Hamdolsun ki hemen hemen 3 ay sonra, biz konsolosluk görevlilerimize büyük sevinçle kavuşmuş olduk. O da yine MİT'in operasyonuyla sonuç alıcı hareketle 46'sı Türkiye'den, 3'ü yerel unsurlarından oluşan konsolosluk görevlerimizi, burunları dahi kanamadan Türkiye'ye getirmiş olduk. IŞİD'in elindeyken, Türkye'nin IŞİD'e bakış açısıyla ilgili çok şeyler söylendi. Hepiniz hatırlayacaksınız, bunların bir kısmı doğruydu, bir kısmı da abartmaydı ve spekülasyondu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler