YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç: Köşk adayımızı belirledik
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti'nin göstereceği aday hakkında "İstişare sürecini tamamladık, bu konuda karar vermiş gibiyiz" dedi.
Arınç: Köşk adayımızı belirledik
13 Haziran 2014 / 11:12 Güncelleme: 13 Haziran 2014 / 12:12

Arınç'ın açıklamalarından satır başları:

IŞİD'e bir yardım gitmedi

"Bilinçli olarak Türkiye'den bir yardım, kişi, silah ve maddi destek olarak gitmiş midir  Hayır. Buna kesinlikle 'hayır' diyebiliriz. Bütün dünya da bunu böyle biliyor."

Hedef Türkiye değil

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Ama şu anda ki gayretlerinden, faaliyetlerinden veya çatışmalarından Türkiye'nin bir hedef haline gelmediği, Türkiye'nin bir hedef halinde görülmediği açık ve ortadadır. Türkiye'ye yönelik bir eylem söz konusu değildir, şüphesiz konsolosluğumuz Türkiye toprağıdır, orada Türkiye Cuhunriyeti'nin bayrağı vardır, içindekiler Türk yurtaşlarımızdır ama konsolosluğa yapılan saldırı ve oradakilerin bir şekilde rehine alınması elbette bunun Türkiye'ye yönelik ayrıca bir anlamı olduğunu göstermez. Türkiye Cumhuriyeti toprakları, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti şu anda hedef noktasında değildir bunu rahatlıkla söyleyebilirim."

"Bizim işgal ihtimalinden haberimiz vardı"

"Bizim elbette işgal ihtimalinden haberimiz vardı. Bunun için gereken her tedbir alınmıştır. Orada bayrağımız dalgalanmaktadır. Güvenlik güçleri elleri tetikte beklemektedir. İçerde 30 güvenlik gücü, kadın, bebek ve çocuk da vardı. Çatışma halinde hepsinin can güvenliğinin tehlikeye düşeceğini biliyoruz. Kuşatmayı yapan veya konsolosluk önünde 1000'e yakın silahlı güçle burayı terk edin diyenlere karşı akıl ve düşünce çatışın talimatı mı verir yoksa güvenli bir şekilde orayı terk edin talimatı mı verir?"

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Meclis anayasa gereği tatile girecek, cumhurbaşkanlığı için müracaatlar başlayacak. Çok maddeli kanun tasarıları var, çalışmalarımız var. Tatil için 1 Temmuz'u bulacak gibiyiz. Adaylar ilk günden ortaya çıkabilecek. Hepinizin yüzde 90 şu olabilir dediğinizi biliyorum ama Ak Parti adayını açıklamak için acele etmedi. 2 nokta var. İstişare sürecini tamamladık, bu konuda karar vermiş gibiyiz. Muhalefetin adayının kim olacağı önemlidir. Çatıda aday arayışlarını sürdürüyorlar.

Bu çabaları bir noktada anlayışla karşılamak lazım. Her partinin gönlünce geçerek oy vermek isteği oluşturmak onlar açısından mümkün olmadı. Her gün 3-4 kapı çalınıyor, somut bir aday yok. Onlar çalışsın, önemli olan bizim adayımızın kim olacağı değil, adayımız belli gibi. Neredeyse Ramazan'ın ilk günü aday açıklanacak gibi, bunda da bir hayır vardır.

Başbakanlık için en iyi isim Abdulah Gül

"Benim şahsi arzum odur ki Sayın Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanımız olacaksa bu partiye güçlü bir figürün gelmesi ve ön planda hizmet etmesine ihtiyaç var. Eğer kabul ederse ve uygun görürse bu iş için en iyi isimlerden birisi Sayın Abdullah Gül'dür. Ama maalesef bir takım densizlerin dedikoduları, gıybetleri onu da belki bir noktaya getirmiş olabilir ki '2015 sonrasına dair hesabım yoktur' demek zorunda kaldı"

Rehineler hakkında açıklama

Musul'da yaşanan olaylara odaklandık. Bu yurttaşlarımızın bir an önce sağ salim Türkiye'ye ulaştırılmasını diliyoruz. Böyle bir olay karşısında Türkiye'de bir refleks oluştu bu çok sevindirici. Bizler kendi aramızda bazen birbirimize kızabiliyoruz, eleştirilerde bulunabiliyoruz. Sadece muhalefet olarak demiyorum.

BDP de HDP de sorumlu açıklamalarda bulundular, bunlar sevindiricidir. Ama Musul olayında herkes birlik oldu. Meclis'te de Dışişleri bakanımıza eleştiride bulunuldu ama genel olarak tek amaç yurttaşlarımızın kurtarılması istendi. Sabah itibariyle sizlere müjdeli bir haberim yok. Bir takım görüşmeler yaptım ama olumlu gelişmeler var. Çok hassas davranıyoruz. Örgütü biliyoruz, adını biliyoruz, amacı biliyoruz.

Türkiye'nin çabalarını sekteye uğratmamalıyız, çok. Kırılganlık devam edebilir, karşımızda bir devletle konuşmak görüşmek noktasında değiliz. Bu örgütü etkileyebilecek unsurların çok hassas bir şekilde devrede olması gerekir. Devletimiz bu çabayı gösteriyor. Kandil'de herkes dua etti, dua manevi bir araçtır.

Bir hükümet ne yapması gerekiyorsa fazlasını yapıyor. Bu kardeşlerimizi kucaklayacağız inşallah.

Şoförlerimizin de emin bir yerde olduğunu biliyoruz. Araçlarına binip geri gelecek konumda değiller.

Serbest bırakıldıklarına karşı bilgiler ama doğrulayacak değilim. Rehin olan yurttaşlarımız şu ana kadar kendilerine hiçbir fena muamelelerde bulunulmuyor, küçük yavrularımız da var emin yerdeler. Emin bir yerdeler. Hiç olmazsa bunu bilmek de bizi mutlu ediyor.

Irak'taki vatandaşlarımızın tahliyesi

Kürt bölgesinden 100 bin yurttaşımızın diğer bölgelerde 20-25 bin yurttaşımızın bulunduğunu biliyoruz.

Yurttaşlarımızın güvenli tahliyesi açısından tüm temaslar sağlandı. Irak merkezi yönetimi tarafından ek uçak seferlerine izin verilmesi gerekiyor. Karayolundan güvenli seyahat açısından verilen istikametlerin kontrol edilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızın burnunun dahi kanamasını istemeyiz.

Bayrak indirme olayı

Hepimizi yürekten yaralayan bir. Bir sefilin bayrağımızı indirmesiyle büyük bir reaksiyon oluştu. Türkiye'de çok büyük bir kenetleme oldu, bu eylemi herkes reddetti. Bu konuda çok ileri sözler söyleyenler de oldu. Benim konuşmamı Kılıçdaroğlu büyük ölçüde çarpıttı, bu konuya tekrar dönecek değilim. Hükümetimizin ve güvenlik güçlerinin kontrolü altındadır.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler