YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç ilk kez açıkladı
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, YAŞ kararıyla ordudan atılıp, şimdi bütün haklarına kavuşan 5 kişinin kendine bağlı kurumlarda çalıştığını ilk kez açıkladı.
Arınç ilk kez açıkladı
13 Ocak 2013 / 14:13 Güncelleme: 13 Ocak 2013 / 14:17

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 12 Eylül 2010'da yapılan referandumu ''yüzyılın en önemli olaylarından birisi'' olarak niteleyerek, değişiklikle darbe yapanların bütün korunma zırhları kaldırıldığını söyledi. 28 Şubat ve darbeler sürecinin araştırma komisyonunun çalışmalarıyla ortaya koyulduğunu belirten Arınç, 27 Nisan ile ilgili şikayetin de takip edildiğini vurguladı. 

AK Parti Genel Merkez Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'nca genel merkezde düzenlenen ''Siyasi ve Hukuki İşler Başkanları Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı''nda konuşan Arınç, kadınların siyasete katılımının artması için çalıştıklarını, gençlerin siyasete katılması önündeki engellerin de AK Parti tarafından kaldırıldığını anlattı. Gençlerin siyasete katılımını sürekli desteklediklerini belirten Arınç, ''En son Sayın Başbakanımız, seçilme yaşının 18 veya 21 olabileceği noktasında bir girişim başlatmıştı ama destek bulamadığımız için bu konu şimdilik realize edilmiyor'' dedi.

Halkın güvenini kazanmanın önemine vurgu yapan Arınç, kendilerini itibarsızlaştıracak bir hata ya da günahın içinde olmadıklarını, milyonları barındıran bir topluluk içinde münferit olayların yaşanabileceğini söyledi. Arınç, ''22 milyon oy alan bir siyasi partide, 1,5 milyon faal görevlisi bulanan bir partide birkaç kişinin densizlik etmesi elbette mümkündür. Ama bu büyük camiaya zarar verecek, onun itibarını gölgeleyecek noktaya da gelmemiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

Arınç, AK Parti'yi kurarken ''yarışmacı siyaset'' anlayışını benimsediklerine, başarılı olanların önünün açık olduğuna işaret ederek, diğer partilerin küçülmesinin ya da zaman içinde yok olmasının sebebinin oligarşik yapıları ve iç çekişmeleri olduğunu söyledi.


-''Onların gözyaşları dinmiştir''-


Türkiye'de ayrımcılıkların giderilmesi ve haksızlıkların çözülmesinin AK Parti'nin milletin nazarında büyük itibar kazanmasını sağladığını dile getiren Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

''12 Eylül 2010 referandumu Türk siyasi hayatında, Cumhuriyet tarihimizde önemli bir noktadır. Belki yüzyılın en önemli olaylarından birisi, o 26 maddelik anayasa değişikliğinin kabul edilmesidir. Çünkü orada darbe yapanların bütün korunma zırhları kaldırıldı. Bugün iki tane darbeyi yapan şahsiyet, 90 yaşlarının üzerinde ama hasta yataklarından bile yargılanır noktada, iddianamede sanık olarak isimleri geçiyor ve kendileri yargılanıyor.

28 Şubat ve tüm darbeler sürecini bir araştırma komisyonuyla ortaya koyduk, onun sonuçları da takip ediliyor. 27 Nisan ile ilgili şikayet elbette takip ediliyor. Ama unutmayın geçmişte, özel hayatları sebebiyle Silahlı Kuvvetler'den atılan binbaşı, yarbay, albay, astsubay binlerce insan vardı. Eşinin başı örtülü mü, namaz kılıyor mu, evinde hangi televizyonu izliyor, çocuğu hangi koleje veya dershaneye gidiyor, evine günlük hangi gazeteler giriyor diye fişlenen binlerce insan sorgusuz, sualsiz TSK'dan, hatta 7-8 madalyası olanlar bile bu özellikleri sebebiyle atılmıştı. Hiçbir hakları yoktu, hastaneye bile gidemiyor, kendi özel imkanlarını bile kullanamıyorlardı. Belediyelere girenler, belediyelerden 28 Şubat sürecinde çıkarılmış oluyordu. Bunların hepsi haklarına kavuştular, yarbay olarak atılmış olanlar şimdi albay olarak emekli oldular ve rütbesi albaylığa yükseltildi. İsteyenler, çalışabilecek noktadaysa devlet hizmetine atıldılar. Bugün bana bağlı kurumlarda da 5 tane YAŞ kararıyla ordudan atılıp, şimdi bütün haklarına kavuşan arkadaşlarımız var. Bu, insanların gözyaşlarını dindirmektir. Çünkü içlerinde intihar edenler, ailesini kaybedenler, çocuklarına yıllarca ordudan atıldığını söyleyemeyen babalar olmuştur ve şimdi onların gözyaşları dinmiştir. Bunu yapabilmek, binlerce insanın duasını almak en azından bir zulmü ve haksızlığı sona erdirmek çok önemlidir.''


-''Geçmişte yapanlar rektör, YÖK Başkanı oluyordu''-


Başbakan Yardımcısı Arınç, başörtüsüyle okumak isteyen kız öğrencilere geçmişte büyük haksızlıklar yapıldığını ama artık Türkiye'deki 170 üniversitede kız öğrencilerin başörtüsüyle veya istediği kıyafetle eğitim özgürlüğünden yararlanabildiğini vurguladı. Arınç, ''Ege Üniversitesi'nde yaşandı, bir bahtsız adam, 60'dan yukarı yaşıyla, başörtüsüyle fotoğraflarını çekip, kendilerine hakaret ettiği için dava edildi, geçenlerde iki seneye mahkum oldu. Nereden nereye geldik. Geçmişte bunu yapanlar alkışlanıyor, rektör oluyor, YÖK Başkanı oluyordu'' diye konuştu.

Çankaya Köşkü'nde geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK ödül töreninin yapıldığını anımsatan Arınç, şunları anlattı:

''Orada içimden geçti, ağlamaklı oldum ve Cumhurbaşkanımıza şunu söyledim; ben Meclis Başkanı iken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer bu ödül törenlerine gelmezdi. Aslında Köşk'te yapılması gerekir, Köşk'ü kapatır, biz Türk Dil Kurumu'nda küçücük bir salonda yapardık, oraya da gelmezdi. O gelmediği için onun korkusundan rektörler de gelmezdi. Üniversiteden ödül kazanmış bilimadamlarının ödülünü sadece ben verirdim. Ne o gelir, ne rektörleri gelirdi. Bu tam beş sene devam etti. Şimdi hakiki sahibi, Sayın Cumhurbaşkanımız Köşk'te bu ödül törenini yapıyor, üniversitelerin en az 100 tanesinin rektörü de o törende hazır bulunuyor.''

Yapılan hizmetlerin Türkiye'de toplumsal barışın kurulmasına da katkı sağladığını belirten Arınç, Türkiye'nin güçlenmesinin yurt dışındaki önemini de artırdığını, mihenk noktası haline geldiğini, dünyanın her noktasında Türkiye'nin konuşulduğunu kaydetti. BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği oylamasında Türkiye'nin bir tek fireyle Afrika'daki bütün ülkelerin oyunu aldığını dile getiren Arınç, ''İlk defa siyah adamı, beyaz bir adam şefkatle kucaklıyor. İlk defa Nijer gibi susuzluktan, yoksulluktan kırılan bir ülkeye 'Ben sana 400 kilometre yol yapacağım' diyen bir Başbakan ile karşılaşıyor'' dedi.

Türkiye'nin adaletin ve hakkaniyetin temsilcisi olduğuna, zulme karşı geldiğine dikkati çeken Arınç, Tunus'a, Libya'ya gidildiğinde büyük sevgiyle karşılaşıldığını anlattı.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler