YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç duygularına hakim olamadı
Arınç duygularına hakim olamadı
01 Haziran 2013 16:42
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Peygamber Efendimizin sünneti yerine getirildiğinde fitnenin ortadan kalkacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da İlim Yayma Cemiyeti tarafından düzenlenen haciz icazeti programına katıldı. Fethiye Kültür Merkezi’nde, çok sayıda davetlinin katıldığı programda konuşan Arınç, ekmek ve su kadar inancın da önemli olduğunu  ifade ederek, “Önemli olan, Allahı’mıza ve Peygamberimize inanan insanlar olarak, ona layıkıyla ümmet olabilmektir.  Peygamberimizin isminin söylendiği toplantıya katılmak benim için çok güzel bir olay. Herkesin büyük ilgisini görüyorum” dedi.

Arınç, herkesin ortak düşüncesinin hadislerin hayata geçirilmesi olduğunu kaydederek, “Biraz evvel bizlere güller dağıttılar. Bana gelen gülün yaprağındaki hadisi şerifi okumak isterim. Efendimiz buyuruyor ki, “Benim şu ümmetim merhamet edilmiş bir ümmetir. Ona ahirette azap yoktur. Onların dünyadaki azabı fitne, zelzeleler ve birbirlerini öldürmeleridir. Fitneler maalesef büyüyor ve genişliyor.Dünyadaki azap bunlarla gösterilmiştir. Zelzelelerden, birbirimizi öldürmekten Rabbim bütün ümmetimizi muhafaza eylesin. Hangi yaşantı içinde olursak olalım, hangi sosyal tabakadan olursak olalım, Peygamber Efendimizi çok seviyoruz. Ona saygısızlık etmemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Arınç konuşması sırasında duygulandı

“Sarhoşumuz bile, çok yaramazlarımız bile Peygamberimizin ismi geçtiğinde büyük hürmet duyuyor” derken duygulanan Arınç, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu, ona karşı büyük bir sevgi ifade ediyor. Son peygamber olarak onun hak dinine tabi olmak hepimiz için önemli bir görev. Peygamberimiz için şiirler yazılır. Bu konuda en güzel örneklerden birisi de şair Nabi’nin kasidesidir. Birilerinin Mescid-i Nebeviyye'de biraz edebe muhalif şekilde ayaklarını uzatıp yattığını görmüş, o şiirleri söylemiştir. Medine-i Nebeviyye'ye girdiğinde bütün camilerde onun şiirlerinin söylendiğini duymuştur. O güzel sözleri ilahiyat fakültesi talebelerinin çok iyi bildiğini düşünüyorum.”

“Gaflet uykusundan uyanmalıyız”

Hadis-i şeriflerin Peygamber Efendimizin öğütleri olduğunu anlatan Arınç, “Onları iyi anlamak ve çocuklarımıza ezberletmek, 40 hadislerle, 100 hadislerle devam eden kitapçıklarla bunu yanımıza alarak yolculuklarda, bazı ziyaretlerde bunları tekrar tekrar okumak faydalıdır. Bu zamanda fitne döneminde bir hadisle sünneti yaparsak, büyük sevap kazanacağımızı Peygamber Efendimiz söylüyor. Sünnetleri ihya etmenin, aramızdaki fitneleri ortadan kaldırmak için lüzumlu olduğunu canı gönülden bize müjdeliyor. Suriye’de yaşananlar ve bu fitnede hayatını kaybeden binlerce insan ortada. Mezhebe göre hareket ettiğinde, İslam bir kenara konduğunda, Peygamberimizin hadisleri ihmal edildiğinde, birbirlerini boğazlayan, adı Müslüman olan kişilerin ne büyük bir fitneye kurban olduğunu hepimiz acıyla görüyoruz. İslamın yeniden anlaşılması ve Peygamberimizin öğretisinin günlük hayatımıza tatbik edilmesi çok önemli. Bu gaflet uykusundan uyanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Arınç, konuşmasının ardından İnegöl’e gitti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler