YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arınç açıkladı: Evet çıkarsa...
Referandumdan evet çıkarsa Türkiye'de kimsenin darbe yapmayı aklından geçiremeyeceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Bizi dövekse millet dövsün başkasına yanağımızı uzatmayız"dedi.
Arınç açıkladı: Evet çıkarsa...
08 Eylül 2010 / 10:00 Güncelleme: 08 Eylül 2010 / 10:14

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, anayasa değişikliği paketinin kabul edilmesiyle birlikte Türkiye'de artık hiç kimsenin darbe, müdahale yapmayı aklından geçiremeyeceğini söyledi.

Arınç, Manisa İnsan Hakları ve Demokrasi Platformu'nun Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, TBMM'nin yaptığı anayasa değişikliğinin milletin önüne geldiğini, seçmenlerin artık Pazar günü tercihlerini yapacağını ifade etti.

ABD'de ve Avrupa ülkelerinde referandumun daha sık yapıldığını, bazen ayda bir-iki referandumun gerçekleştiğini, bunun doğrudan demokrasi olduğunu belirten Arınç, anayasa oylamasına insanların 'evet' de 'hayır' da diyecekse bunun gerekçelerini bilmesi gerektiğini kaydetti. Milletin olayları çok iyi gördüğünü ve olayları yorumladığını belirten Bakan Arınç, ''Kendilerini çok akıllı, milleti sürü gibi görenler her zaman kaybettiler yine kaybedecekler'' dedi.

Anayasa değişikliğinin zorluğunu ve sürecini anlatan Arınç, Anayasanın bundan önce 16 kez yapılan değişiklikle 70'den fazla maddesinin değiştiğini, birilerinin anayasa değişikliği olursa 'ülkenin bölüneceği, karanlığa gideceği, rejimin değişeceği' korkusuna kapıldığını söyledi. Bülent Arınç, ''Anayasa Allah işi değil kul yapısı. Anayasa da nasıl değişeceğini öngörmüş. İlk 3 maddesi değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez. Geri kaldı 171 madde. 'Hepsi değişebilir' diyor Anayasanın kendisi'' dedi.

Anayasanın bir maddesinin değiştirilmesiyle ilgili uzun ve zorlu bir sürecin olduğunu bildiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Sonunda bir de Anayasa Mahkemesi var. Mahkemeye her gün koşarak gidenler var. İki kere iki 4 diye çıkardığınız kanunu bile, 'Virgülünü beğenmedim' diye Anayasa Mahkemesine götürenler var' diye konuştu.
Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Evet çıkarsa Türkiye'de kimse darbe yapmayı, müdahale yapmayı aklından geçiremeyecek. Bizi dövecekse millet dövsün, başkasına yanağımızı uzatmayız. Kafamıza balyozla vurup kafese tıkmak için neler planladıklarını gazetelerde, diziler halinde televizyonlarda izliyorsunuz. Siz bizi bir defa iktidara getirdiniz, topla tüfekle bizi yıkamıyorlar, bundan sonra da yıkamayacaklar. Darbeler, cuntaların dönemi Türkiye'de artık kapandı. Biz ancak milletin 'git' demesiyle gideriz.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler