YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Aramızda şahin, kaplan, güvercin diye ayrım yok"
"Aramızda şahin, kaplan, güvercin diye ayrım yok"
"Aramızda şahin, kaplan, güvercin diye ayrım yok"
28 Mayıs 2008 / 15:21 Güncelleme: 28 Mayıs 2008 / 00:00

Ahmet Sözcan'ın haberi


Demokratik Toplum Partisi’nde Ahmet Türk’ün grup başkanlığı görevinden ayrılması “şahinler güvercinleri yedi” yorumlarına neden olmuştu.. Partide şahin ve güvercinden sonra bir de “kaplan” çıktı…


BEN KAPLANIM BENİ NEREYE KOYACAKSINIZ?


Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, parti hakkında yapılan “şahinler güvercinler ayrımına karşı çıktı.


"Ben kaplanım, beni nereye koyacaksınız? Partimizde bazen söylemler farklı da olsa neticede demokratik süreci hedefleyen bütün arkadaşlarımız, düşüncelerimizi Meclis çatısı altında söylemeye, burada çözüm arama geldik. Buradaki varlık nedenimiz yarınlarımıza dair en güçlü veridir. Bizim aramızda güvercin, şahin, kaplan diye bir ayrım yok."


AHMET TÜRK’ÜN İSTİFASI TAMAMEN TÜZÜKSEL


“DTP demokratik bir kitle partisidir. Farklı düşüncelerin, farklı anlayışların olması, bir partinin birlikte hareket etmeyeceği anlamına gelmez. Bir süre sonra gerçekleştirilecek yerel seçimlere partiyi taşıyacak kadroyu oluşturacak güç ve potansiyele sahibiz. Bunun için Ahmet Türk'ün istifası tamamen tüzüksel bir olaydır. Tüzük gereği bir başka arkadaşımız Genel Başkanvekili seçildiği için kendisinin Grup Başkanlığı sona ermiştir. Kongreye kadar da yeni bir parti yönetimi ve partiyi seçimlere hazırlayacak, daha güçlü bir parti yönetimi arayışımız vardır"


PERDE ARKASINDA NELER YAŞANDI?


Ahmet Türk DTP grup başkanlığı koltuğunda oturduğu dönemde temaslarda bulunmak üzere Kuzey Irak’a gitti. Bu sırada partinin şahinleri Türk’ten habersiz olarak parti meclisini toplayıp Mardin Milletvekili Emine Ayna’yı askerlik sorunu bulunan Nurettin Demirtaş’ın yerine geçici başkan olarak seçti. Oldu bittiyle Ayna’nın genel başkanvekilliğine seçilmesi Ahmet Türk ve çevresinde büyük tepkiye neden oldu. Türk’ün “PKK Kürt halkına zarar veriyor” sözleri de şahinler kanadında büyük rahatsızlık yaratmıştı. Şahinler güvercinler kapışması Ahmet Türk’ün grup başkanlığından istifasıyla sonuçlandı. Radikal söylemleriyle dikkat çeken başkanvekili Emine Ayna ise yeni grup başkanı oldu.


DTP’DE BUNDAN SONRA NE OLACAK?


DTP’de temmuz ayında kongre yapılması bekleniyor. Bu süreçte partinin genel başkanı da belirlenmiş olacak. Grup başkanlığını kaybeden Mardin milletvekili Ahmet Türk’ün genel başkanlığa aday olup olmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. Türk’ün önümüzdeki hafta içinde kararını netleştirmesi bekleniyor. Genel başkan seçimi rövanş fırsatı mı olacak yoksa yine şahinler mi galip gelecek bunu zaman gösterecek..


Kanalahaber.com

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler