YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aralarında DTP'nin de bulunduğu 5 parti seçimlere ortak adaylarla katılacak
Aralarında DTP'nin de bulunduğu 5 parti seçimlere ortak adaylarla katılacak
Aralarında DTP'nin de bulunduğu 5 parti seçimlere ortak adaylarla katılacak
27 Aralık 2008 / 17:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Aralarında DTP ile Özgürlük ve Dayanışma Partisinin ÖDP de yer aldığı bazı siyasi partiler, 29 Mart 2009 yerel seçimlerine ortak adaylarla katılacak. İşte o partiler:


Taksim Square Otel'de düzenlenen basın toplantısında, siyasi partilerin seçimlere ilişkin ortak deklarasyonunu Sosyalist Parti (SP) Genel Başkanı Sevim Belli okudu. 29 Mart 2009 yerel seçimlerine Türkiye'nin kriz ortamında girdiği ileri sürülen deklarasyonda, ABD'de başlayan krizin dünya çapına yayıldığı belirtildi.


''IMF'ye bağlı politikalar uyguladığı'' ifade edilen Türkiye'nin, ekonomik krizden en çok etkilenecek ülkelerden olacağı savunulan deklarasyonda şunlar kaydedildi:


''Egemen güçler, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde bugüne kadar uyguladıkları krizi yaratan sömürü politikalarına, piyasacı politikalarına bir kez daha oy istiyor. Yine egemen güçler, devlet olanaklarını da harekete geçirerek AKP eli ile DTP'ye yönelik saldırı politikalarını arttırarak DTP'nin yönettiği yerel yönetimleri ele geçirmeyi hedefliyor. Egemen güçlerin, AKP, CHP ve diğer düzen partilerinin karşısında eşitlikçi-özgürlükçü, halktan yana bir seçeneği ortaya çıkarmak bu yerel seçimlerin temel bir görevi olarak önümüzde duruyor.


İşte bunun için emperyalizme, kapitalizme ve bunların ürettiği gericiliğe karşı çıkan, askeri vesayeti, milliyetçi-ırkçı, ayrımcı ve cinsiyetçi politikaları reddeden, ekolojik dengeyi savunan, Kürt sorununun demokratik çözümünü isteyen, Alevi yurttaşların inanç özgürlüğü ve eşitlik taleplerine sahip çıkan güçler olarak, 29 Mart 2009 yerel seçimleri için bir araya geliyoruz.''


Deklarasyonda, mümkün olan her il, ilçe, belde ve mahallede  oluşturulacak yerel platformlarda, halkın çıkarlarını temel alan programlar çerçevesinde, ortak adayları, halkın katılımını içeren demokratik yöntemlerle belirleyerek alternatif yaratılmaya çalışılacağı bildirildi.


Basın açıklamasına ortak deklarasyona imza atan ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel, Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Aydemir Güler, Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Hakan Öztürk, DTP Genel Başkan Yardımcısı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler