YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aradaki mesafeyi kapatacağız
Aradaki mesafeyi kapatacağız
17 Ağustos 2012 08:05
CHP ile mütedeyyin insanlar arasındaki mesafeyi kapatacağız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, din adamları ve gazetecilerle iftarda buluştu. Eski müftü, CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in Florya Kaşıbeyaz Restoran'da önceki gün düzenlediği iftarda eski Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, eski İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı'nın da aralarında yer aldığı isimlerle köşe yazarları hazır bulundu.

Kur'an tilaveti ve ilahilerle başlayan basına kapalı programda Kılıçdaroğlu'na muhafazakâr kesim ile CHP arasındaki ilişki soruldu. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, mütedeyyin insanlarla partisi arasındaki mesafeyi anlamsız bulduğunu, artık kapanması gerektiğini söyledi. "Geçmişte bu mesafenin olmasında varsa bir hatamız bu hataları görmek gerekir. Bunları gidereceğiz. Diyaloğu daha da artıracağız." dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, eski müftü, CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in İstanbul'da düzenlediği iftarda, din adamları ve gazetecilerle bir araya geldi. Florya Kaşıbeyaz Restoran'da önceki gün düzenlenen iftara eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Süleyman Ateş, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, eski İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz, eski Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz katıldı. Zaman Gazetesi yazarları Hüseyin Gülerce, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan ile birlikte birçok gazetenin köşe yazarı da iftarda hazır bulundu. Program Kur'an okunması ve ilahilerle başladı. Basına kapalı buluşmada Kılıçdaroğlu'na özellikle muhafazakâr kesim ile CHP'nin arasındaki ilişkiye yönelik sorular yöneltildi. Kılıçdaroğlu, "Muhafazakâr kesim ile CHP arasındaki mesafe neden bu kadar açık? Kapatmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi: "Ben de bilmiyorum ve soruyorum 'bu mesafe neden var?' Çok anlamsız. Bu mesafelerin bulunması doğru değil ve kalkması gerekir." Mütedeyyin insan için "Dindardır, aydındır, hoşgörülüdür. Gördüklerini ve yaşadıklarını yargılayan ve ayrımcılık yapmayan ve kucaklayan insandır." tanımını yapan CHP lideri, partisinin geçmişteki hatalarına dikkat çekerek özeleştiri yaptı: "Geçmişte bu mesafenin olmasında kurumsal olarak varsa bir hatamız bu hataları görmek gerekir. Bunları gidereceğiz. Bu mesafe olmaması gerekir. Diyaloğu daha da artıracağız."

Kemal Kılıçdaroğlu, sohbet havasında geçen iftarda siyaset konuşmak istemediğini söyledi. Bu yüzden sendika üyesi bazı din adamlarının hükümeti eleştirmesi Kılıçdaroğlu'nu şaşırttı. CHP lideri, şaşkınlığını şu cümlelerle dile getirdi: "Biz Ankara'da da din adamlarıyla iftar yaptık. Ama buradaki kadar siyasi olmadı. Din adamları arasındaki görüş ayrılıkları siyasilerden daha fazla."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine, 90'lı yıllara kadar dindar kesim üzerinde büyük baskılar oluşturan eski Ceza Kanunu'ndaki 163. maddeyi geri getirme gibi bir düşüncelerinin olmadığını bildirdi. CHP lideri, dini açıdan her türlü özgürlükleri savunduklarını sözlerine ekledi. (Zaman)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler