YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Apo'yu idamdan kim kurtardı?
AKP , MHP'yi suçladı. MHP yanıt verdi. Hem de belgelerle ve tarihi TBMM tutanaklarıyla... Bunun için kitapçık bile çıkardı...
Apo'yu idamdan kim kurtardı?
10 Eylül 2009 / 14:35 Güncelleme: 10 Eylül 2009 / 14:56

MHP ile AKP arasında süren açılım kavgasının detayında terörist başı Abdullah Öcalan’ı idamdan kimin kurtardığına ilişkin tartışma var.

AKP ve Başbakan recep Tayyip Erdoğan, idamın kaldırılmasının MHP’nin de içinde bulunduğu 57. hükümet döneminde gerçekleştiğini ileri sürerek, MHP ve lideri Bahçeli’yi, suçlarken MHP lideri Devlet Bahçeli, bu iddialara, 14 sayfalık bir kitapçıkla yanıt verdi.

Bahçeli, idamın kaldırılmasını zorunlu hale getiren uluslar arası sözleşmeyi Erbakan hükümetinin kabul ettiğini, idamın kaldırılması oylamasında MHP’nin ret, AKP’nin evet oyu verdiğinin belgeleriyle kendisini savundu.

DOĞRU VE GERÇEK

MHP tarafından bastırılıp dağıtılan broşür tipi savunma kitapçığının kapağında ‘Aldatma, Kandırma Politikaları (AKP)’ başlığı kullanıldı. Kapakta ‘terörist başını idamdan kim kurtardı? – Maskesini düşürüyoruz… İşte doğrular, işte gerçekler’ ibareleri de yer aldı. Terörist başının yargılama sürecinin kronolojik bilgileri ve özetinin de yer aldığı kitapçıkta özetle şu bilgiler var:

İŞTE UNUTULAN O İMZALAR:


AİHME BAŞVURDU
“Terörist başının idamına ilişkin iç hukuk 25 Kasım 1999 tarihinde tamamlandı. Bundan sonra terörist başı AİHM’ne başvurdu. AİHM’nin daimi olması ve bireysel başvuru hakkı tanınması, AİHS’nin 11 nolu protokolünün kabul edildiği için Öcalan bu başvuruyu yapabildi.

PROTOKOLDE AKP İMZASI
1997 yılında kabul edilen ve terörist başının AİHM’ne başvurabilmesinin yolunu açan protokol; Refah Partisi-DYP koalisyon hükümeti döneminde tasarı olarak TBMM’ye sevk edildi ve kabul edildi. Bu sözleşmenin altına imza atan başbakan Necmettin Erbakan, bakanlar arasında Abdullah Gül, Abdullatif Şener ve Fehim Adak gibi isimler de yer alıyor.

BAŞVURU MHP’Yİ DURDURDU
Terörist başının bu protokolden kaynaklanan hakkı kullanarak AİHM’ne başvurması sonrasında AİHM 30 Kasım 1999 tarihinde ihtiyati tedbir kararı aldı. Yargılama bitinceye kadar infazın ertelenmesi Türkiye’ye AİHM tarafından resmen bildirildi.

İNFAZI ERTELEDİK İDAMI İPTAL ETMEDİK
12 Ocak 2000 tarihli koalisyon ortakları genel başkanlarının toplantısında Bülent Ecevit, Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz imzalı bir karar metni ortaya çıktı. Buna göre; AİHM’nin yargılama süreci bitinceye kadar dosyanın bekletilmesi, süreç tamamlanınca dosyanın derhal TBMM’ye gönderilmesi ancak bu bekletme kararının terör örgütü ve yandaşlarınca Türkiye aleyhine kullanılması halinde; dosyanın derhal TBMM’ye gönderilip, infaz kararının alınması yönünde hükümetin kararlılığı ortaya konuldu.

İDAMI ANAYASAYA KOYDUK
MHP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde terör, savaş ve çok yakın savaş suçlarına ölüm cezası verileceği hükmü kondu. Buna ilişkin Anayasa değişikliği 3 Ekim 2001 tarih ve 4709 sayılı kanunla gerçekleşti.

AİHM NE DERSE DESİN
MHP AİHM’nin kararını verinceye kadar infazın durdurulmasını ancak AİHM’nin kararı ne olursa olsun idamın gerçekleştirilmesini istediğini açıkça ortaya koydu. Bahçeli, 29 Mayıs 2002 tarihinde bu yöndeki kararlılıklarını resmen dile getirdi.

İŞTE OYLAMANIN BELGESİ

İDAMIN KALDIRILMASINA KARŞI OLDUK
MHP, idam cezasının AB önünde engel olduğunu söyleyerek kaldırılması ile anadilde öğrenim ve TV yayınını içeren uyum yasasına karşı oldu. 7 Haziran 2002 tarihinde cumhurbaşkanı başkanlığında AB zirvesi toplandı. Bu platformda da tavrını ortaya koydu.

İDAMI KARARINDA AKP OYU
İdamın kaldırılmasına kim evet oyu verdi? TBMM tutanaklarına göre:
AKP grubu adına Bülent Arınç: ölüm cezasının kaldırılması konusu geldiğimiz noktada, bir zaruret ifade etmektedir.
AKP Grubu adına Mehmet Ali Şahin: Ölüm cezasının kaldırılmasını parti olarak. Grup olarak biz de istiyoruz. (1 Ağustos 2002)
AKP Grubu adına dengir Mir Mehmet Fırat: Asamadınız; bundan sonra da asamayacaksınız (2 Ağustos 2002)


İŞTE OYLAMA
İdamın kaldırılmasına kabul oyu verenler:


ERDOĞAN TAKDİR ETTİ
TBMM’de sadece MHP’nin ret oyuna karşılık idamın kaldırılması yasası 3 Ağustos 2002’de kabul edildi. Kanun numarası 4771.

MHP'NİN TAVRININ FOTOĞRAFLI BELGESİ


DİMDİK AYAKTAYDIK
MHP kitapçığının son bölümünde idamın kaldırılmasına ilişkin kanunun oylaması sırasında MHP’lilerin topluca ayağa kalkıp, ret oyu verdiği anın fotoğrafı da yer aldı. O günün gazete küpurlerinin de eklendiği kitapçık şu sorularla son buldu:

VE SORULAR
- Neden bu süreci halka dürüstçe anlatmıyorsunuz?
- Neden idama MHP’nin karşı çıktığını ifade etmekten kaçınıyorsunuz?
- Neden terörist başının idamının kaldırılması için söz verdiniz?
- Neden terör suçlularına idam cezası verilmesini engellediniz? Neden protokolü imzaladınız?
- Neden anayasayı değiştirip, uluslar arası anlaşmaları kanunların üstüne taşıdınız?
- Neden teröristbaşının yeniden yargılamasının önünü açan adımlar attınız?

İnternethaber

herkesin ne olduğu ortaya çıksın
 // aslan başer
komisyondan geçtiki herkesin ne olduğu kimden yana olduğu ortaya çıksın diye yapıldı.anlamıyorsan biz ne yapalım...
03 Temmuz 2010 11:53
yorumsuz
 // kızıl kurt
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
23 Nisan 2010 20:36
MHP ikili oynadı
 // bülent baba
MHP idamı kaldırmak istemiyordu da yasa meclise gelmeden anayasa komisyonunda neden çekimser kaldılar. MHP li 5 vekil anayasa komisyonunda red oyu verse idi 12-10 ile idam cezasının kaldırılması paketten çıkarılacaktı. MHP tribünlere oynadı. Komisyonda başka Mecliste başka. Tam MHP lik durum valla...
26 Aralık 2009 03:05
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler