YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antisemitizme karşıyız
Antisemitizme karşıyız
14 Mart 2013 15:17
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin antisemitizme karşı olduğunu belirterek, "Ancak İsrail'in yayılmacı politikalarına da her zaman en gür sesle çıkmaya devam ederiz" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Romanya Dışişleri Bakanı Titus Corlatean, Dışişleri Bakanlığı'nda yaptıkları görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenlediler.
 
Bir basın mensubunun, ABD Kongresi'nden bazı üyelerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ile ilgili sözleri konusunda bir mektup gönderdiğini belirterek, bu konuda hükümetin tepkisinin ne olacağını sorması üzerine Bakan Davutoğlu, bu konuda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye ziyareti sırasında Türkiye'nin bakış açısını aktardığını söyledi.
 
Birçok yerden değişik tepkiler gelebileceğini ifade eden Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın geçmiş konuşmaları ve bahse konu konuşma da ele alındığında belki de dünyada antisemitizme dönük en net açıklamalarda bulunan liderlerden birinin Başbakan Erdoğan olduğundan kimsenin şüphe duymaması gerektiğini söyledi.
 
Davutoğlu, şöyle devam etti: "Bu konularda bizim tutumumuz açıktır, antisemitizme karşıyız. Ancak İsrail'in bölgedeki yayılmacı politikalarına ve bu yayılmacı politikalara dayalı saldırgan tutumuna da her zaman en gür sesle karşı çıktık, çıkmaya devam ederiz. Bundan kimsenin tereddütü olmasın. Türkiye bu anlamda hiç kimseye bir izahat borcu olmayan bir tarihi sicile sahiptir"
 
Türkiye'nin tutumunun açık ve net olduğunu, her türlü ırkçılığa ve antisemitizme karşı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözüme dayalı olarak bütün devletlerin barış içinde bir arada yaşaması ilkesini savunduğunu kaydetti.
 
 
AA
17:25
 // Kenan Akkuş
Patron Abd istiyor diye, siyonistlerle dost mu olacağız?!..
Yahudi düşmanı değilim, ama ben kendimi antisiyonist görüyor ve göreceğim. Eğer Başbakan, halkının şerefini korumak istiyorsa, derhal o lanet mektuba, en sert cevabı vermelidir. One mute! bir anlık tepki olmamalıdır. Tam bağımsız bir Türkiyenin gereği de budur....
14 Mart 2013 17:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler