YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Antalya'da kriz büyüyor, CHP paramparça
CHP Antalya'da adayların kesinleşmesi ile sular duruldu gibi görünse de CHP eski Genel Başkanı Baykal'ın il yönetimi ve Akaydın ile arasının bozuk olması çift başlı yapı doğurdu
Antalya'da kriz büyüyor, CHP paramparça
20 Şubat 2014 / 19:52 Güncelleme: 20 Şubat 2014 / 19:54

CHP’nin Antalya’daki iki başkanı Mustafa Akaydın ve Süleyman Evcilmen arasındaki, 2009 yılında bu yana süren çekişme, Evcilmen aday gösterilmemesi ve partiden ayrılmasıyla sonuçlandı.

Parti yönetiminin Muratpaşa’da aday göstermediği Evcilmen, CHP’den hemen istifa ederek, eski partisi DSP’den aday oldu. CHP, Muratpaşa'da yaşanan aday krizi ise 4'üncü dönemede çözdü. Mevcut Başkan Süleyman Evcilmen'in ardından Sultan Yeğen ve Devrim Kök'ü aday olarak açıklayan CHP Merkez Yürütme Kurulu, son olarak eski İl Başkanı Ümit Uysal'da karar kıldı.  

Baykal’dan Merkeze Destek Yok

Yaşanan son gelişmeler parti içerisindeki karmaşanın sona erdiği izlenimini verse de CHP'nin en köklü sorununun halen devam ettiği eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın sahaya inmesi ile tekrar gün yüzüne çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve İl Başkanı Devrim Kök ile aralarında soğuk rüzgarlar esen Baykal, bu iki ismin desteklediği başkan adaylarına destek vermeyeceğini net bir şekilde ortaya koydu.

Hafta sonu CHP Antalya Milletvekilleri Yıldıray Sapan, Osman Kaptan ve Arif Bulut ile seçim çalışması yapmak için Antalya'ya gelen Baykal, Büyükşehir ve merkez ilçeleri teğet geçti. Seçim çalışmalarına Antalya'nın batı ilçelerinden başlayan ve iki gün boyunca ilçe merkezlerini ziyaret ederek seçmen ile buluşan Baykal, Antalya merkezde ihtiyaç molası dahi vermedi. Batı ilçelerindeki çalışmalarını Pazar günü itibariyle tamamlayan Baykal ve ekibi, yeni haftaya doğu ilçelerini ziyaret ederek başladı. Sergiledikleri tavır ile doğu ve batı arasında kalan 5 merkez ilçe ve Büyükşehir'de seçim çalışmalarına destek vermeyeceğini net bir şekilde ortaya koyan Baykal cephesi, parti içerisindeki kutuplaşmanın halen sürdüğünü gözler önüne serdi.  

Uysal Gerginliği

Eski İl Başkanı Ümit Uysal'ın Muratpaşa Belediye Başkan Adayı olmasıyla birlikte parti içerisindeki kutuplaşmanın üst noktalara tırmandığı da iddia edildi. Kök ve Akaydın ile yıldızı hiçbir şekilde barışmayan Baykal'ın, Ümit Uysal ile de arasının iyi olmadığı bundan önceki seçimlerde Uysal'ın adaylığının Baykal'a takıldığı tüm partililer tarafından bilinen bir gerçek. Akaydın'ın ardından Uysal'ın da aday gösterilmesi ile Baykal cephesi Genel Merkez'den bir gol daha yemiş oldu.

Neler yaşandı?

İl Başkanı seçilir seçilmez parti binasındaki Baykal fotoğraflarını kaldırtan Devrim Kök, eski genel başkanına karşı kapsamlı bir itibarsızlaştırma savaşı başlatmıştı. Mustafa Akaydın da Antalya'da Baykal'a bayrak açanların başında yer almış ve "Kapım bütün partililere açık. Bir kişi hariç. O kişiyi de belirtmek istemiyorum. Saldırıya uğruyorsam, ben de saldıracağım. Kral çıplak dedim, yanlış mı söyledim. Kral çısçıplak. Sinirimi bozarlarsa daha da çıslatırım" demişti. Kendisine karşı yapılanlara sinirlenen Baykal, o tarihten sonra il başkanlığı binasına uğramadığı gibi, Kök ve Akaydın'a yakınlığı ile bilinen isimleri dahi çevresinden uzak tutmaya başlamıştı.  

Partililerden tepki:

Süleyman Evcilmen’e haksızlık yapıldığını düşünüyorum. CHP’ye 3 dönem hizmet etmiş bir belediye başkanıyla, bu şekilde yollar ayrılmamalı. 15 yıl hizmet etmiş bir başkan, aday gösterilmediğini bu şekilde öğrenmemeli. Süleyman Evcilmen’in DSP’ye geçmesini ve buradan aday olmasında de haklı sebepler görüyorum.  

Mustafa Akaydın’ın, alt kademe CHP’li belediye başkanlarıyla yıldızı hiç barışmadı. Bu meclislere de yansıdı. CHP’den böyle bir kopma sürpriz olmadı diyebilirim. Süleyman Evcilmen’in CHP’den aday gösterilmemesinin en büyük nedeni Mustafa Akaydın’dır.

CHP, her seçimde olduğu gibi bu yarışa da problemlerle başladı. Muratpaşa’daki aday krizi, oyları etkileyecektir. Deniz Baykal’ın Antalya CHP’deki etkisi ve Akaydın’lakavgaları, bu sonuçları doğuruyor.

 

STARGAZETE

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler