YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Annemin ayaklarının altını öpsem!"
"Annemin ayaklarının altını öpsem!"
11 Mayıs 2013 16:21
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Keşke benim annem sağ olsaydı. 25 yıl önceki gibi hayatta olsaydı bende bir demet çiçekle gidip onun hem elini hem de elini değil de ayaklarının altını öpsem hayır duasını alsaydım" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Anneler Günü'nün kendisi için özel bir gün olduğunu ifade ederek, "Keşke benim annem sağ olsaydı. 25 yıl önceki gibi hayatta olsaydı bende bir demet çiçekle gidip onun hem elini hem de elini değil de ayaklarının altını öpsem hayır duasını alsaydım. Aradan uzun zaman geçti ama dün gibi yaşarım anamın eksikliğini" dedi.

Bir dizi inceleme ve toplantıya katılmak üzere Mersin'e gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü tarafından organize edilen 'Anneler Günü' etkinliğine katıldı. Suphi Öner Öğretmen Evi'nde gerçekleştirilen etkinlikte Bakan Çağlayan'a, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt ile çok sayıda partili eşlik etti.

Etkinlikte konuşan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeoğlu, herkes için annelerin hayattaki en değerili varlık olduğunu belirterek, "Sevginin, merhametin ve şüphesiz ki insan sevgisine dayalı merkezin adı olan annelerimizin Anneler Günü kapsamında anmak, onlara olan şükranımızı, teşekkür duygularımızı ifade etmek ve bunu Sayın Bakanımızın huzurunda, Mersin'de, Mersinli anneleri temsil eden çok değerli büyüklerimizle kutlamak gerçekten güzel " diye konuştu.

"Bugün benim için özel bir gün"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise böylesine özel ve güzel bir günde Mersin'de olmaktan dolayı mutluluk duyduğunun altını çizerek, "Bugün aslında hem yarın Anneler Günü'nü kutlayacağız hem de bugün mübarek 3 ayların ilk günü. Perşembe günüde ilk kandilimizi kutlayacağız. Bu vesileyle Allah bizleri sağlıklı, uzun ömürlü, nice nice kardeşlik ve dostluk havasında birlik ve beraberlik içinde birçok kendilere, birçok 3 aylara hepimizi sağ salim ulaştırsın. Bugün benim için özel bir gün. Anneler Günü her insanın kendi bünyesinde çeşitli duyguların olduğu, çeşitli üzüntülerinin veya sevinçlerin olduğu bir gündür" şeklinde konuştu.

"Keşke benim annem sağ olsaydı"

Kadınların, annelerin başların tacı olduğunu vurgulayan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Keşke benim annem sağ olsaydı. 25 yıl önce ki gibi hayatta olsaydı bende bir demek çiçekle gidip onun hem elini hem de elini değil de ayaklarının altını öpsem hayır duasını alsaydım. Aradan uzun zaman geçti ama dün gibi yaşarım anamın eksikliğini. Sizlerin ve tüm annelerin Anneler Günü'nü kutluyor ve ellerinizden öpüyorum. Annemin hasretini sizler vasıtasıyla bir nebzede olsa azaltıyorum. Böylesine güzel ve önemli bir günde sizlerle birlikte olmak, sizlerle duygu ve düşüncelerimi birlikte dinlemek bizim için gerçekten son derece önemli. Kadınlar, anneler bizim için önemli. Bunu bir hassa Sayın Başbakanımız ve hükümetimiz her yerde sadece sözlerle değil, yaptıklarımızla ortaya koyduk. Şükürler olsun bizim ülkemiz kadına şiddeti en yüksek şekilde cezalandıracak kanunlara sahip. Bizim ülkemizde kadınlarımız, annelerimiz artık sahipsiz değil. Birçok kanunla kadınlarımızın devletin koruma şemsiyesi altına aldık."

"Benim bakanlığım Türkiye'de en fazla kadının çalıştığı bakanlıktır"

Kadınlara yönelik çalışmaların devam edeceğine dikkat çeken Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı: "Kadının statüsünü, yaşam şartlarını her geçen gün daha fazla artırıyoruz. Eğitimde özellikle Sayın Emine Erdoğan Hanımefendilerinin yapmış olduğu desteklerle kızlarımızı, kadınlarımızı eğitim imkanlarında geride bırakmamak, mahrum bırakmamak adına çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Kadına olan ilgi, kadına vermiş olduğumuz değeri sadece sözlerle ifade etmek yeterli olmaz. Bundan 10 yıl önce AK Parti iktidara gelmeden önce Türkiye'de kadın çalışan tarım dışı sektörler dışında toplam nüfusun yüzde 17’siydi. Bugün bizim dönemizde yine tarım dışı sektörlerde kadınlarımızın istihdamdaki oranı yüzde 25’i geçmiş durumda. Benim Bakanlığımda 2 bin 500 kadın çalışan var. Benim Bakanlığım Türkiye'de en fazla kadının çalıştığı Bakanlıktır. Bende bundan onur duyuyor ve iftihar ediyorum. Sadece bugünlerde söylenmiş sözlerle değil hayatımızın her gününde, her dakikasında yaşayarak bunları gerçekleştiriyoruz."

Konuşmaların ardından salonda bulunan kadınlara gül dağıtan Bakan Çağlayan, ayrıca yaşlılarla 'Anneler Günü' pastasını kesti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler