YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Anayasayı değiştireceğinize siz değişin"
"Anayasayı değiştireceğinize siz değişin"
"Anayasayı değiştireceğinize siz değişin"
05 Eylül 2008 / 14:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, NTV Ankara temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Baykal, Ermenistan ziyareti, Ergenekon, Şaban Dişli ve Deniz Feneri davasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.


ERMENİSTAN KABA BİR HUSUMET GÖSTERİYOR


Ermenistan ziyaretini eleştirdiği için "Baykal zaten başka işe yaramaz" dediği Erdoğan'a CHP lideri, "Başkası da der ki senin marifetin de yolsuzluklara sahip çıkmak. Bunların önemi yok" cevabını verdi.


Türkiye'de 65 bin Ermeni vatandaş çalışmakta. Çalışıp paraları Ermenistan'a gönderiyor. Türkiye'de işsizlik var ama hoşgörü gösteriyoruz. Ermenistan Türkiye'ye kaba bir husumet gösteriyor. Senin toprak bütünlüğünü reddetsem de beni kabul et, sınırını aç, soykırım kampanyalarını görme, komşuyu işgal etmemi görmezden gel diyor.


Jest yapacaksanız ciddi durun. İşgal ettiği üç köyden çıkmasını sağlayın. Onu da yapamadınız ik köyden çıkartın. Onları memnun etmeye bu kadar meraklı oldu olacak soykırım anıtına çelenk koysun diyenler var. Daima bizden mi ödün alınacak.  Niçin Ermenistan'a Azerbaycan'ın köyünden çekil diyemiyorlar.


BAŞBAKAN 60 MİLYON RÜŞVET VERMİŞ


Böyle bir yargılama hiçbir çağdaş batı ülkesinde olamaz. Siyasi yıldırma, teslim alma anlayışıyla kurlgulandığı adaletin buna alet edildiğini görüyorsanız tavrınız değişir. Çeteleşme konusu bir an önce çözülmeli...


Başbakan 60 milyon rüşvet vermiş. Doğruysa vahim değilse daha başka türlü vahim. İpe sapa gelmez sözler iddianameye girmiş. Davayla ilgisi olmayan insanların telefon konuşmaları davaya girmiş.


ORTADA YOLSUZLUK VARSA MAHKEMELERE GİDER


Belgeli somut imzalı bir belge yolsuzluk olayı çıktı. Cumhuriyet tarihimizde görülmemiş olay. Açık net bir şekilde ortaya konuldu.


Kamuoyunun duyarlılığına saygı gösteriyoruz diye görevden alıyorlar. Sen kimsin ne hakla istifasını uygun görüyorsun. Varsa ortada yolsuzluk mahkemelere gider.


Uzatacağız, uzatmalıyız. İdare edilebilir bir yönü yok. Gereği yargıya intikal ettirmektir.Senin arkanda bu kadar yolsuzluk dosyası var. Böyle suçlamalarla itham edilen kişiye siz kız verir misiniz? Bu kişiye iktidar teslim ediliyor.


SANIKLARIN İFADESİNDE ERDOĞAN'IN ADI GEÇİYOR


Onların paralarını toparlama faaliyeti. Din istismarı yapılarak 41 milyon 600 bin euro toplandı. Anlaşılan televizyon kurulmuş. Belli bir siyasi kadronun finanse edilmesi için kullanılmış.


Alman savcısını iddianamesi elimde. Savcıya göre davaya Türkiye'den siyasi etki var. O televizyon AKP'nin yayıncılığını dinci yayıncılık yapıyor.


Hükümet telaş içinde.RTÜK Başkanının kuryelik yaptığı iddia ediliyor. Ergenekon'da en olmadık kişiler manşetlere taşındı günlerce. Ama bu iddianame neden konuşulmadı?


Sanık Firdevs Şahin'in 7 kez verdiği ifadesinde, 2 Şubat 2005 tarihinde Tsunami için yardım bahanesiyle, "Başbakan Erdoğan'a verilmek üzere Mehmet Gürhan adlı kişiye para teslim ettim diyor. Diğeri de 'aldım'  diyerek tasdik ediyor. Savcı bunu önemseyerek iddianameye koyuyor.


SANIKLARIN İFADESİNDE ERDOĞAN'IN ADI GEÇİYOR


Vermiş olsa da vermemiş olsa da çevresinde para toplandığının önemli bir göstergesidir. Başbakanın adını kullanılması çok önemlidir. Sanıkların ifadesinde Erdoğan'ın adı geçiyor. 


Hükümet Almanya'daki davayla neden ilgileniyor? Dokunulmazlıklar kalksa böyle bir şey olabilir mi? Herkes hesabını vermeli.


Ergenekon için aylarca mürekkep akıtıldı. Bu iddianame ciddi. Bundan daha önemlisi olabilir mi? Alman savcısı bana müdahale ettiler diyor. Başbakan para toplama işinin içinde.


ANAYASAYI DEĞİL ZİHNİYETİ DEĞİŞTİR


Anayasa Mahkemesi "sen laikliğe karşı odak noktasında duruyorsun" dedi. Böyle bir hüküm ortaya çıkmış. Gerekçeli kararda baş odak kim ortaya çıkacak. Laiklik bir temel kimliğimiz. Ortadoğu ülkesine dönüşürüz.


"Sen al Anayasa'yı değiştir" diyoruz. Suçlu damgası yemiş kadronun Anayasa değişikliğine göz yummak tutarsızlıktır.


Amerika'ya götürdükleri kişi Anayasa taslağı için "Değiştirilemez maddelerin değiştirme gayreti var" diyor.  Anayasa'yı değil zihniyeti değiştir. Anayasa'yı AK Parti'ye uydurma çabasından vazgeçmeli.


İZMİR HALKINDAN ÖZÜR DİLEMELİ


Başbakan diyor ki "DSİ baraj yapacak İzmir fiyaka yapacak" Bu nasıl bir zihniyet? Yasa gereği DSİ, su sorununa çözüm bulmakla zorunlu. Sen nerenin başbakanısın? Kendini İzmir'in başbakanı olarak görmüyor musun?


İzmir düşmanlığı içinde. Derhal İzmir halkından özür dilemeli. Bu üslubunun cevabını İzmir halkı verecektir.


KARARLAR TÜRKİYE'NİN VİZYONUNU BELİRLEYECEK


Bir an önce sonuçlandırmak istiyoruz. İktidar olmasak ta Türkiye'de hayata geçiyor.  Kadın hakları, MGK ve idam konularında önerilerimiz uygulamaya geçti.


Alacağımız konular gelecek Türkiye'nin vizyonunu belirleyecektir. Hantal ifadesini kullanmadım. Daha dinamik daha esnek şekilde belirlenmesi lazım. Partide sorumlular belli olsun.  Çok organlar parti meclisi komisyonlar yerine daha dinamik yapı oluşturacağız

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler