YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Anayasaya göre Başbuğ..."
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İnternet Andıcı davasında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un anayasaya göre özel yetkili mahkemelerde değil, Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini söyledi.
"Anayasaya göre Başbuğ..."
09 Ocak 2012 / 13:12 Güncelleme: 09 Ocak 2012 / 13:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa'ya göre, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanması gerektiğini söyledi.

 Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Anayasa'da, Genelkurmay Başkanı'nın, görevi ile ilgili bir suç işlediği takdirde Yüce Divanda yargılanması gerektiğinin yazdığını bildirdi.

''Ancak siz özel yetkili mahkemelerde yargılıyorsunuz'' diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Ya Anayasaya uyacaksınız ya da 'Anayasa ne yazarsa yazsın ben istediğimi yaparım' diyeceksiniz. Bu, hukuk devleti ile bağdaşmaz. Anayasa'nın 90. maddesi de uygulanmıyor. Anayasada ayrıca 'basın hürdür sansür edilemez' yazıyor. Ama bu da uygulanmıyor. Türkiye'de medyanın özgür olmadığını herkes biliyor. Ülkede bir Anayasa var, ama uygulanmayan bir Anayasa. Daha despot bir ülke olmaya doğru sürükleniyoruz.''

AA

!!!
 // mehmet durukan
CHP zamanında istemediği referandumdaki değişikliğin şimdi uygulanmasını istiyor. Bu siyaseten doğru bir yaklaşım değil ama birileri Yüce divanda yargılanmanın önemini, getirisi götürüsünü açıklasada öğrensek....
10 Ocak 2012 10:05
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler