YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Anayasaya aykırılık sorunu görmüyorum"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, HSYK’nın yapısındaki değişiklik öngören kanun teklifi ile ilgili açıklamada bulundu.
“Anayasaya aykırılık sorunu görmüyorum"
10 Ocak 2014 / 16:45 Güncelleme: 10 Ocak 2014 / 18:17

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, HSYK’nın yapısındaki değişiklik öngören kanun teklifi ile ilgili, “Anayasaya aykırılık sorunu görmüyorum. Gerekirse Adalet komisyonu Anayasa komisyonundan görüşünü alabilir” dedi.  

Şahin, Şirinevler Camisinde Cuma namazı ve cenaze namazına katıldıktan sonra partisinin Karabük Belediye Başkan adayı Mehmet Ceylan ile birlikte esnaf gezisinde bulundu.

Şahin, esnaf gezisi sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu, yapısındaki değişiklik kanunu teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğu yönde 66 sayfalık açıklaması hatırlatılan Şahin, “ Bu bir kanun teklifidir. Bartın Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’un verdiği kanun teklifini Adalet komisyonu ele alacak. Bunu enine boyuna ele alıp tartışacak ve sonra genel kurula inerek orada da tartışılacak. Ben kanun teklifini inceledim. Anayasaya aykırılık sorunu görmüyorum. O açıdan da değerlendirdim. Gerekirse Adalet komisyonu Anayasa komisyonunda görüşünü de alabilir bu konuda. Anayasaya aykırı olmadığı konusunda en yetkin ve tek komisyon anayasa komisyonudur” dedi.

HSYK’nın Ergenekon davasına bakan 13. Ağır  Ceza Mahkemesi heyeti hakkında inceleme kararı aldığının da hatırlatıldığı Şahin, Her kurum kendi yasası çerçevesi içinde görevini yapar açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda, Karabük’te yaptığı bir açıklamada ‘Yargıtay’ın İmamı’ konusunda, Yargıtay’ın kendisinden yazılı bir belde ile istendiğini belirten Mehmet Ali Şahin şunları söyledi:

“Bu konudaki bildiklerimizi yazı ile Yargıtay Başkanlığı’na önümüzdeki hafta takdim edeceğim. İsim buradan açıklamam. Yargıtay Başkanlığımız gizli damgalı bir yazı ile bana gönderdi. Bende yine aynı şekilde gizli damgalı bir yazı ile düşüncelerimi ve bildiklerimi aktaracağım”

“Türkiye'nin gündemi adeta yargı bazlı hareket ediyor”

Mehmet Ali Şahin, savcı Zekeriya Öz’ün kendisi Başbakan tarafından  tehdit edildiğini iddia etmesinden duyduğu üzüntüsünü de belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tartışmalardan üzüntü duyuyorum. Bir savcımızın bu tür tartışmaların odağında olması beni eski bir Adalet Bakanı olarak üzüyor. Türkiye’de yargı deyince hukuk gündemde olmalı. Her şey hukuk çerçevesinde cereyan etmeli. Son zamanlarda tartışmalar var. Yeniden yargılanma talepleri var. Türkiye’nin gündemi adeta yargı bazlı hareket ediyor. Türkiye’nin biran önce buradan uzaklaşması gerekiyor.”

İzmir operasyonu

Genel Başkan Yardımcısı Şahin, İzmir’de yapılan operasyonlara da değinerek, “ Seçimlere çok yakın bir zamanda bu tür operasyonların çıkıyor olması halkımızın da dikkatinden kaçmıyor. Bugün kamuoyu araştırma firmasının bu konu ile yaptığı anket sonuçları yayınlandı. Halkımızın yüzde 70’e yakını bunun seçime dönük yargısal değil siyasi amaçlı bir çalışma olduğu şeklinde kanata sahip. Bende halkımızın bu konudaki kantini büyük ölçüde paylaşıyorum” dedi.

Şahin, son olarak yerel seçimler çerçevesinde dün akşam 395 Belde belediye başkan adaylarını da belirlediklerini ve önümüzdeki hafta Başbakan’ın bir iki gün kendilerine vakit ayırmaları halinde hem ilçeleri hem de belde belediye başkan adaylarını açıklayacaklarını sözlerine ekledi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler