YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi'nin iptal yetkisi olmasın
Anayasa Mahkemesi'nin iptal yetkisi olmasın
12 Nisan 2014 07:19
AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal, Anayasa Mahkemesi'nin denetim yetkisinin olması ama iptal yetkisinin olmaması gerektiğini belirtti.

AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal, Anayasa Mahkemesi'nin denetim yetkisinin olması ama iptal yetkisinin olmaması gerektiğini belirterek, "Anayasa'ya aykırılık görüyorsa, Meclis'ten bunun düzeltilmesini talep edebilmeli. Meclis de gerekli görürse bunu düzeltmeli" dedi.

Kazdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin iptal yetkisinin olmaması, kaldırılması gerektiğini belirterek, "Milli iradenin paçavraya çevrilmemesi için, Anayasa Mahkemesinin iptal yetkisini kaldırmak zorunlu olmuştur" dedi.

"Evet bir denetim yetkisi olmalı ama iptal yetkisi olmamalı" diyen Kazdal, "Neticesinde Anayasa'ya aykırılık görüyorsa, Anayasa'ya aykırılık iddiasını ileri sürerek Meclis'ten tekrar bunun düzeltilmesini talep edebilmeli. Meclis de gerekli görürse, aykırılık iddiasını yerinde görürse bunu düzeltmeli. Yoksa Meclis'ten her çıkan kanunu, Anayasa uyarınca iptal edip, milli iradeyi sürekli bir baskı altında, denetim altında, ipotek altında tutmak mümkün" diye konuştu.

Kazdal, bu yaklaşımının Anayasa değişikliği gerektiren bir yaklaşım olduğunu söyleyerek, gelişmiş demokratik ülkelerde kanunları senatonun denetlediğini veya daha gelişmiş, kapsamlı oluşturulmuş denetim mekanizmaları olduğunu kaydetti.

Milletin selameti için Başkanlık sistemi eksenli Anayasa değişikliğinin bir an önce halk oyuna sunulması gerektiğini vurgulayan Kazdal, "Başkanlık sisteminin çok acil bir sorun olduğunu düşünüyorum" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler