YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi siyasete yön verecek
Anayasa Mahkemesi siyasete yön verecek
05 Aralık 2014 13:50
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim barajı tartışmalarına ilişkin olarak, "Anayasa Mahkemesin’nin kararı siyasete yön verecek" dedi.

Kömür ocağında su basması sonucu hayatını kaybeden işçilerin cenazesine katılmak üzere Ermenek'e gelen Kılıçdaroğlu, Kazancı beldesindeki ziyaretlerinin ardından bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti.

Bir partilinin "Ne zaman iktidara geleceğiz?" sorusunu cevaplandıran Kılıçdaroğlu, o sorunun cevabının bir kişiye bağlı olmadığını ifade ederek, "Hepimize bağlı. Çalışırsak iktidar olacağız. Çalışacağız. Bu işin özü çalışmaktan geçiyor. Bir tılsımı falan yok" dedi.

Vatandaşlara "Saray konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizin başkan kendisine bir saray yaptırmadı mı?" diye soran Kılıçdaroğlu'na vatandaşların "Bizim Recep'in sarayını görmüşsünüzdür" cevabı üzerine "Vallahi sizin Recep amcanın sarayına gittik. Gönlü o saraydan büyük. Yüreği Ankara’daki saraydan büyük" diye konuştu.

Bir vatandaşın seçim barajı ile ilgili soru sorması üzerine Kılıçdaroğlu, baraj konusunda konuşmanın erken olduğunu söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin daha usul yönünden inceleyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir hak ihlali var mıdır yok mudur? Karar verecek. Yüzde 10 seçim barajı aslında çok doğru bir uygulama değil. Kalkması lazım. Ya da makul düzeye inmesi lazım. Dünyada en yüksek oran bizde. Bunun yüzde 3 ya da 5 gibi bir rakama indirilmesi temsilde adalet dediğimiz kavramın güçlenmesine yarar.  Şu anda temsilde adalet yok. Yüzde 34 oy alıyor. Yüzde 65 oranında milletvekili çıkarıyor. Bu olmaz, doğru bir uygulama değil. Haksızlık var. Tabii ki, bu haksızlık giderilir mi, giderilmez mi, sonuçta kararı hakimler verecek. O karara hepimiz de katılsak da katılmasak da uyacağız. Saygı duyacağız. Anayasa Mahkemesin’nin kararı siyasete yön verecek."

Toplumun kutuplaştığını ve bunun önüne geçilmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Türkiye kötüye gidiyor. Sadece Türkiye'deki vatandaşlar bunun farkında değil. Amerikalıya, İngilize, Hollandalıya gidin hepsinin kafasında aynı soru var. Türkiye iyi idi. Nasıl oldu da birden bire böyle kötü bir tablo ile karşı karşıya kaldı diye onlar da kaygı duyuyorlar. Yasaklar geliyor. Baskılar geliyor. Bunları aşmamız lazım. Çok kamplaştı toplum. Birbirine düşman haline geldi. Toplumun bu kamplaşmadan da kurtulması lazım. Siyasi düşünceler farklı olsa bile bir araya gelip çay içilebilmeli" şeklinde konuştu. 

Bir kişinin "Padişahlığı da Meclise sunacaklar diye korkuyoruz" demesi üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ona kimsenin gücü yetmez arkadaşlar. Bir tek CHP'li kalsa bile kimsenin gücü yetmez. Kimsenin endişesi olmasın. Onların niyetleri, arzuları olabilir ama güçleri yetmez. Bu ülkeyi biz kanla gözyaşı ile kurduk. Birileri gelsin bizim acılarımızı sömürsünler, gözyaşımızı, kanımızı görmesinler, 'ben geleceğim sultanlık kuracağım'. Yemeyiz onu biz. Kimse kusura bakmasın. Demokratik yollarla geldiler, demokratik yollarla gidecekler. Bu işin özü budur. Bütün vatandaşlarımın bu gerçeği bilmesi lazım."

Kılıçdaroğlu'na CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Kazancı Belediye Başkanı Uğuz Tekin ve partililer de eşlik etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler