YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi CHP'nin KHK iptali başvurusunu reddetti
Anayasa Mahkemesi CHP'nin KHK iptali başvurusunu reddetti
12 Ekim 2016 15:37
Anayasa Mahkemesi, CHP'nin OHAL'e ilişkin KHK'nın iptali istemiyle yaptığı başvuruyu yetkisizlik nedeniyle reddetti.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP'nin OHAL'e ilişkin KHK'nın iptali istemiyle yaptığı başvurunun Anayasa Mahkemesince reddedilmesini "skandal" olarak değerlendirdi.

Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Kanun Hükmündeki Kararnamelerle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine yaptıkları başvurunun reddi yönünde karar verildiğini söyledi. 

1990 yılında OHAL dönemine ilişkin KHK ile ilgili Anayasa Mahkemesinin verdiği kararı emsal göstererek başvuruda bulunduklarını dile getiren Gök, "Anayasa Mahkemesinin kendi içtihatları ve emsallerini gözetmeksizin vermiş olduğu karar tam anlamıyla hukuk devleti açısından bir skandaldır." dedi.

Mahkemelerin bağımsız olmaları, bağımsız karar vermeleri, kendi içtihatlarıyla oluşan kararlar çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğine işaret eden Gök, bu kararın hukuk devleti açısından çok ciddi sorunlar yaratacağını öne sürdü. 

CHP'nin iki başvuru yaptığının hatırlatılması üzerine Gök, hangisinin reddedildiği ve kararın reddi ile ilgili gerekçeden de henüz haberdar olmadıklarını kaydetti.

İktidarın ve yürütmenin yaptığı eylemlerin Anayasa Mahkemesinde denetlenmesi açısından diğer KHK'larla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini belirten Gök, "Bu kararla Anayasa Mahkemesi kendi içtihadından dönmek suretiyle tartışılacak bir karara imza atmıştır. Onun da gerekçelerini yayınlandığı zaman hep beraber göreceğiz." diye konuştu.

kemal bey out mu oluyor da almanya çağırmıyor.
 // hursit dilaver
kötü oldu. şimdi ibadiye ne diyeceğiz. ya da AB ye..yahu farkında mısınız. kemal bey çoktandır almanyaya gitmez oldu.bir alisi vardı onun o da kayıp. davet mi gelmedi, 15 temmuzdan sonra gitmeye mi yüzü yok.yani başarılmamış ihtilain hesabı olmaz derler ya. yani karışık işler. almanyadan o çağrılmıyor da dikkat ederseniz. selin sayek böke cilalanıyor. almanyadan mı, ingiltereden mi acep.kimse de kafa yormuyor. kemal beyin asabiyeti de STALİN DEVRİNİN GÖZDEN DÜŞENLERİ durumu sanki....
12 Ekim 2016 Çarşamba 15:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler