YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Komisyonunda yaşanan kavgaları değerlendirdi
TBMM Anayasa Komisyonu Şentop, "HDP Grup Başkanvekili, masanın üzerine çıkıp bizim arkadaşların üzerine atlıyor. Havalanıyor ama iniş takımları açılmadığı için herhalde yere düşüyor" dedi.
Anayasa Komisyonunda yaşanan kavgaları değerlendirdi
03 Mayıs 2016 / 15:50 Güncelleme: 03 Mayıs 2016 / 15:57

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Anasaya Komisyonunun dünkü toplantısına ilişkin, "HDP Grup Başkanvekili, önünde bulunan masanın üzerine çıkıp oradan orta alana atlıyor. 

Oradan diğer masanın üzerine çıkıp bizim arkadaşların üzerine atlıyor. Havalanıyor ama iniş takımları açılmadığı için herhalde yere düşüyor." dedi.

Şentop, AK Parti Grup Toplantısı'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü komisyonda geçen hafta ve dün yaşanan kavgalarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Komisyon toplantılarına girecek milletvekili danışmanlarının belli olduğunu, bütün danışmanların giremediğini ifade eden Şentop, şöyle konuştu:

"Fakat biz içeri girdiğimizde (28 Nisan'daki toplantı) HDP'li milletvekilleri danışmanları içeri sokmuşlardı. Bunun üzerine girişte kontrol yapanlara sorduk, 'Milletvekili aldı, içeri zorla soktular' dediler. 

Biz önce görüntülü medyayı çıkartmıştık, sonra HDP'lilere, İçtüzüğün ilgili hükümlerini söyleyerek danışmanlarının çıkması gerektiğini anlattım. 

Başta direndiler, sonra başka bir teklif yaptılar. Komisyon üyesi olan 3 milletvekilinin birer danışmanı, ayrıca grup adına da 3 tane danışman...

Bunun üzerine arkadaşların genel eğilimine baktım, sadece komisyon üyelerinin danışmanlarının bulunabileceğine karar verdik, diğerlerini dışarı çıkarttık. Ondan sonra normalleşti, saat 15.30'a kadar güzel bir şekilde devam etti. Sonra yoğun talep üzerine ara verdik. 

Saat 17.00'de toplantı başlayacaktı. Ara verildiği için arada tekrar danışmanları sokmuşlar. Komisyon üyesi 3 arkadaşın danışmanlarını biliyoruz, tanıyoruz. Kavgaya karışanlar onlar değil. Kavgaya karışanlar, girmemesi konusunda mutabık kaldığımız danışmanlar. 

Onların görüntüleri var. Onlarla ilgili hem disiplin soruşturması hem de ceza soruşturması için gerekli şeyler yapılacak muhakkak, böyle bir şey olamaz."

 "Saldırı olsun, mağdur olsun istiyorlardı, o yapıldı"

HDP'li bir milletvekilinin 45 dakika konuştuğunu ifade eden Şentop, şunları kaydetti:

"Biz sükunetle dinledik. 'Laf atıyorlar' dediler. O kadar olur yani sen adama saldırıyorsun, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a laf söylüyorsun, sana da oradaki milletvekilleri bir şeyler söyleyecektir. 

Ona da tahammül edeceksin. Ne zaman Bakan Bey konuşmaya başlayınca, daha iki cümle söylemeden, laf atmaya, saldırmaya başladılar sözlü olarak. Cevap verilince ortaya çıkan tabloyu izlediniz. HDP Grup Başkanvekili, önünde bulunan masanın üzerine çıkıp oradan orta alana atlıyor. 

Oradan diğer masanın üzerine çıkıp bizim arkadaşların üzerine atlıyor. Havalanıyor ama iniş takımları açılmadığı için herhalde yere düşüyor. Sonra diğer HDP'liler aynı şekilde... Belli ki kavga etmeye gelmişler. Kavga çıkartarak komisyonun ertelenmesini istediler."

Başka bir soru üzerine, Şentop, komisyondaki görüntülerin Genel Kurulda yaşanmayacağını tahmin ettiğini söyledi.


AA

 // Rasim DUMAN
HDP'liler'in zaten hicbirinin "inis takimi" yok. Bunun farkina vardiklari zaman da, is isten gecmis olacak. O vakit ABD,İNGİLTERE,İSRAİL, FRANSA-RUSYA "hami"lerinin karasularina "govde uzeri" inis yapacaklar. Galip ihtimal, solugu Pensilvanya'da alirlar. Malum, orada "kadim" dostlari var....
03 Mayıs 2016 19:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler