YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Komisyonu 'dokunulmazlıklar' için toplanacak
Dokunulmazlıkların kaldırılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifi için Perşembe günü Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek. Dosyaların bir kerede ele alınıp yargıya gönderilmesi bekleniyor.
Anayasa Komisyonu 'dokunulmazlıklar' için toplanacak
25 Nisan 2016 / 18:39 Güncelleme: 25 Nisan 2016 / 18:49

Komisyon, AK Parti'li 316 milletvekilinin imzasını taşıyan ve dosyası bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifini gündemine aldı.

Komisyon, 28 Nisan Perşembe günü saat 11.00'de yapacağı toplantıda, iki maddelik teklifi ele alacak.

Anayasa'ya eklenecek geçici maddeyle, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte; soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeyen yetkili mercilerden, cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, TBMM Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasa'nın "yasama dokunulmazlığı"nı düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak. 

daha.ne.alicaksiniz
 // Mehmet
Bir an önce baslayin kalksin...
26 Nisan 2016 00:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler