YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa değişikliği için muhalefetle uzlaşma arana
Anayasa değişikliği için muhalefetle uzlaşma arana
Anayasa değişikliği için muhalefetle uzlaşma arana
08 Nisan 2008 / 07:57 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Kapatma davasına karşı izlenecek stratejinin belirlendiği AK Parti MKYK'da parti kapatmalarının da zorlaştırılacağı geniş kapsamlı bir Anayasa değişikliği yapılması kararı alındı. Süreçte Erdoğan tek yetkili hale getirildi


AK Parti'nin en üst karar organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Anayasa Mahkemesi'nde açılan kapatma davasına karşı izlenecek stratejiyi belirledi. MKYK, parti kapatmalarının da zorlaştırılacağı geniş kapsamlı bir Anayasa değişikliği yapılması kararı aldı. Başbakan Erdoğan başkanlığında Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 7 saat süren toplantıya 22 Temmuz seçimlerinde aday olmayan MKYK üyesi Abdüllatif Şener de katıldı. Erdoğan toplantının sonunda,"Bundan sonraki süreci dar bir kadro ile yürüteceğiz. Sizden yetki istiyorum" diyerek Anayasa değişikliği ve yapılacak savunma konusunda MKYK'dan yetki aldı.


7-8 MADDELİK PAKET


MKYK toplantısında MKYK üyeleri parti kapatmalarla ilgili Anayasa paketi yerine daha geniş kapsamlı Anayasa paketinin gündeme getirilmesini önerdi. Üyeler "Dar kapsamlı bir paket yerine özgürlükleri genişleten geniş kapsamlı bir Anayasa paketi hazırlansın"görüşünü dile getirdi. AK Parti'nin hazırlayacağı Anayasa paketinin 7-8 maddelik paket olacağı öğrenildi. Pakette parti kapatmanın zorlaştırılmasına yönelik 69 madde değişikliği ile birlikte ombudsmanlıkla ilgili düzenlemenin yer alacağı 126. madde, uluslararası anlaşmalarla ilgili 90. madde gibi değişikliklerde yer alacak.


BELİRSİZLİKLER ELE ALINDI


Toplantının ardından MKYK bildirisini Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat okudu. Fırat; "Kapatma davası tüm yönleriyle ele alınmıştır. Mahkeme sürecinin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda tüm arkadaşlarımız görüşlerini belirttiler" dedi. Başbakan Erdoğan'ın tayin edeceği çalışma grupları tarafından mahkeme sürecinin kendi mecrasında yürütülmesinin kararlaştırıldığını vurgulayan Fırat, toplantıda bu sürecin kamuoyunda yol açtığı gelecek kaygıları ve belirsizliklerin de ele alındığını söyledi.


Millet bedel ödemeyecek


Sürecin mahkeme boyutu dışında çok kapsamlı siyasi ve ekonomik sonuçlarının olacağının altını çizen Fırat, "MKYK'da oluşan ortak akıl, inanıyoruz ki milletimizi, bu sürecin ağır bedellerini ödeme mecburiyetiyle karşı karşıya bırakmayacaktır" diye konuştu. Fırat, sorunun çözümü için siyaset kurumunu da göreve çağırarak, şunları söyledi: "Bu sürecin siyasi ve ekonomik sonuçlarını şimdiden öngörerek tedbirleri almak siyaset kurumunun görevidir. Siyaset kurumunun milletimiz adına yüklendiği bu sorumluluktan kaçınamayacağı açıktır. Çözümün zemini millet iradesinin tecelligahı olan TBMM'dir. Birlik ve bütünlüğümüzün zaafa uğramasıyla sonuçlanabilecek böyle bir sürece siyaset kurumunun kayıtsız kalması düşünülemez. Biz AK Parti olarak bu sorumluluğun idraki içinde hareket etmekte kararlıyız. Çözümü geliştirmek için siyaset kurumu içinde mutabakat arayışımız sürecektir. Kazanan hukuk sistemimiz, demokrasimiz, siyasi ve ekonomik istikrarımız, milletimiz ve memleketimiz olacaktır."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler