YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anadilde savunmaya sert tepki
Devlet Bahçeli'den Anadilde savunma hakkına sert tepki.
Anadilde savunmaya sert tepki
16 Kasım 2012 / 16:16 Güncelleme: 16 Kasım 2012 / 17:34

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Anadilde savunma densizliğinin hükümet nezdinde makul ve meşru görülmesi ve bu konuda gerekli girişimlerin yapılması Kandil, İmralı ve Barzani ittifakının elde ettiği bir mevzi olarak değerlendirilmelidir'' dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin hem iç hem de dış gelişmelerin tazyik, baskı ve yönlendirmesi altında çetin ve çetrefilli günlerden geçmekte olduğunu, birbiriyle iç içe geçen olaylar halkasının milletin ve devletin bekasını endişe verici şekilde hırpaladığını öne sürdü.

Türkiye'nin, içine girdiği bulanık ve bunalımlarla çevrelenmiş sürecin ağırlığı altında ezildiğini ve güç kaybına uğradığını iddia eden Bahçeli, ''Nitekim devamlı irileşen ve mesafe alan buhran sarmalı milletimizi dört bir yandan çemberine almakta ve doğal olarak enerjisini tüketmektedir. Bölücü taleplerdeki dur durak bilmeyen ilerlemeler, buna karşılık AKP zihniyetinin verdiği tavizler meçhule sürüklenen ülke tablosunu fazlasıyla belirginleştirmektedir'' değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli şunları kaydetti:

''Cezaevlerinde sürdürülen açlık grevleri, PKK'nın, Meclis uzantılarının ölüm oyununda rol almaları maalesef ülkemizi tehdit kuşağına hapsetmiştir. İnsan hayatına saygı duymayan teröristlerin kendi bedenlerini vasıta yaparak sözde hak arayışlarına girmeleri ve ölüme yatarak dayatmalarını kabul ettirmeye çalışmaları tam bir kara mizah örneği olarak karşımızdadır. Milletimizin canına kast eden alçakların, küstahça kendi canlarına ihtimam gösterilmesini isteyerek hain isteklerine zemin ve ortam açmaya çalışmaları hezeyan ötesi bir durumdur. Tabut, ölüm, açlık üçlemesiyle Türkiye'yi felç etmeye ve bölücü emellere meydana açmaya zorlayan bu çürümüşlüğün AKP zihniyetinde karşılık bulması işin bir başka hazin ve hüsran yanını oluşturmaktadır. Anadilde savunma densizliğinin hükümet nezdinde makul ve meşru görülmesi ve bu konuda gerekli girişimlerin yapılması Kandil, İmralı ve Barzani ittifakının elde ettiği bir mevzi olarak değerlendirilmelidir.''


-İsrail saldırılarına kınama-


''Şu an itibarıyla taşıdıkları görev ve sorumluluk ne olursa olsun, peşmerge reisi sıfatından çıkamayan Barzani ve Talabani'nin, malum köhnemiş kalemler aracılığıyla hiçbir ahlaki ve insani yönü olmayan görüşlerini servis etmelerinin Türkiye'nin nasıl bir zillete muhatap kaldığını gösterdiğini'' savunan Devlet Bahçeli, Barzani'nin sözde Batı Kürdistan realitesinden bahsetmesinin ve bunun kabulüne göndermede bulunmasının Türkiye'nin etrafında kümelenen hıyanetin ilan ve duyurusu olarak da görülmesi gerektiğini ifade etti.

Bahçeli, ''son zamanlarda hızla dönen bölücülük çarkının, güç kazanan terör lobisinin, milleti risk ve tehlikeler kazanına atmaktan çekinmeyen iktidar zaafının amacına ulaşamayacağını herkesin iyi bilmesi gerektiğini'' vurguladı.

Devlet Bahçeli, ayrıca İsrail'in, Gazze'ye saldırısı ve Filistinliler'in kanını dökmesinin yeni bir cinayet mekanizmasının devreye girdiğinin işareti olduğunu belirterek, MHP'nin, mazlum Filistinlilere düzenlenen saldırıları nefretle ve lanetle kınadığını bildirdi.

Mahzun ve masum Gazzeliler'e ''vahşice'' bomba yağdırılmasının yeni bir kanlı sürecin habercisi niteliğinde olduğunu vurgulayan MHP Genel Başkanı Bahçeli, ''Buna çanak tutan, ortam açan, bahane bulan kim varsa ölümlerde pay ve hisse sahibidir. Partimiz, İsrail'in füze ve bomba dilinden vazgeçmesini, siyasi hesaplar uğruna insanlığı çiğnememesini beklemekte ve uluslararası toplumun katliamlara sessiz kalmamasını içtenlikle talep etmektedir'' değerlendirmesini yaptı. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler