YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ana muhalefetin ilkesi ve çizgisi belli değil"
"Ana muhalefetin ilkesi ve çizgisi belli değil"
"Ana muhalefetin ilkesi ve çizgisi belli değil"
30 Kasım 2008 / 16:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül düzenlenen törenle Demokratik Sol Parti'ye(DSP) geçti.


DSP'li Sarıgül yaptığı konuşmada "Bismillah" diyerek yola çıktıklarını söyledi. Sarıgül, eski partisi CHP'ye yüklenerek "Ana muhalafet partisinin ilkesi ve çizgizi belli değil" dedi.


Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen törene aralarında başörtülü kadınların da yer aldığı çok sayıda DSP'li katıldı. "Tek çare sensin Sarıgül" pankartının açıldığı salona hitap eden Mustafa Sürıgül, sözlerine Bülent Ecevit'i anarak başladı. Kendisinin DSP'ye kabul edilmesinin önemine dikkat çeken Sarıgül, "Türk siyasetinde yıllardır özlemini duyduğumuz demokratikleşme, bütünleşme doğrultusunda atılan en önemli adım olarak görüyorum. Buradaki coşku, heyecan güzel günlerin habercisidir. Umut ışığını görüyorum. Bu ışık, Türkiye'de demokratik sol iktidara duyulan özlemin ışığıdır. Bu umudu ulusumuzun her noktasındaki yurttaşıma haykırmak istiyorum." dedi.


Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiğine işaret eden Mustafa Sarıgül, ekonomik sıkıntıların büyüdüğünü, iş dünyasının kriz nedeniyle feryat ettiğini dile getirdi. Sarıgül, "Halkımız şu anda geçim sıkıntısı içinde. Ama ne yazık ki iktidar alternatifi olması asla ve asla mümkün olmayan ana muhalefet partisi ne yapıyor? İleri ve çağdaş çözümler üretmek yerine iktidar partisine benzemek istiyor. Anamuhalefet partisi AK Parti'ye özeniyor. Ana muhalefet partisinin ilkesi ve çizgisi belli değil. Çünkü ana muhalefet partisi lideri demokratik, laik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni korumaya değil kendi koltuğunu korumaya çalışıyor." şeklinde konuştu.


Sarıgül şöyle devam etti: "Zarar gören halkımızın arkasında ciddi siyasi güç olmadıkça bu sorunlar devam edecektir. Demokratik sol iktidar artık Türkiye için kaçılınmazdır. Demokratik sol iktidar Türkiye için bir zorunluluktur. Bizim çizgimiz nereden geliyoruz biliyor musunuz ? Ne ezen ne ezilen insanca hakça düzen diyenlerin çizgisidir. Bizim çizgimiz, bizim iki yüzümüz vardır. Hak ve halk diyenlerin çizgisidr. Örgütlü emek, özgür insan bağımsız vatan diyenlerin çizgisidir. Ulusal birliğimizden ayrılmadan, cumhuriyetimizi koruyan, inançlara saygılı laikliği savunan, gelenek ve göreneklerimize bağlı kalan, dili, inancı, kültürü, etnik kökeni ne olursa olsun herkesi eşit yurtaş olarak gören ve bunun gereğini yerine getirenlerin çizgisidir. Türkiye'nin önü açıktır. Her zamankinden daha çok çalışmaya kararlıyız. Daha çok çalışacağız, koşacağız, ulaşamadığımız kapı, görmediğimiz yüz, sıkmadığımız el kalmayacak. Heyecanımız, coşkumuz Türkiye'mizin her noktasına dalga dalga yayılacak.


Büyük önder Mustafa Kemal Atatürkün söylediği gibi, demokratik solun önderi Bülent Ecevit'in söylediği gibi, Genel Başkanımız Zeki Sezer'in söylediği gibi her bakımdan gelişmiş ve kalkınmış, iç barışını güçlendirmiş, bölgesinde lider, dışırada onurlu ve içeride huzurlu bir Türkiye'yi hep beraber görmek istiyoruz. Bu hedefimize varmak için 'Bismillah' diyeceğiz. Çok çalışacağız, çalışmaktan yorulmayacığız."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler