YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amberin Zaman, Ahmet Hakan'a da cevap verdi
Amberin Zaman, Ahmet Hakan'a da cevap verdi
Amberin Zaman, Ahmet Hakan'a da cevap verdi
07 Aralık 2008 / 13:27 Güncelleme: 07 Aralık 2008 / 00:00

The Economist’in yazarı Zaman’ın sert Erdoğan analizine Ahmet Hakan, “Analizin arkasındaki isim, Gül’e yakın olan Amberin Zaman’dır” diye yazdı. Zaman, Erdoğan’ı neden eleştirdiğini anlattı...


İNGİLİZ ekonomi dergisi The Economist’in Türkiye temsilcisi Amberin Zaman geçen hafta, sert bir Başbakan Tayyip Erdoğan analizi yapmıştı. Zaman, “Kaygılandıran Tayyip Erdoğan” başlıklı analiziyle şöyle demişti: (...) Cesur reformları ile 2005’te AB ile üyelik müzakerelerinin başlamasına katkıda bulunan, ideolojik davranmayan pragmatik lider mi? Yoksa müdahaleci ve AKP’ye İslamcı kökleri nedeniyle darbe vurmaya can atan generalleri 2007’deki seçim zaferinin ardından türbanı üniversitelerde serbest bırakmaya çalışarak kışkırtan, dogmacı ve ani tepki gösteren Erdoğan mı?(...)


Hakan’a yanıt verdi


Bu yazının üzerine Ahmet Hakan da Hürriyet’teki köşesinde, Amberin Zaman’ın Abdullah Gül’e yakın olduğunu, bu nedenle bu kadar ağır bir yazı kaleme aldığını iddia etti.


Amberin Zaman da önceki gün “Erdoğan’ı neden gittikçe artan dozlarla eleştiriyoruz” diye sordu ve şu yanıtı verdi:


(...) Peki, neden Erdoğan’ı gittikçe artan dozlarla eleştiriyoruz? Nedeni son derece basit. Reformları askıya aldı, anayasayı değiştirme sürecini kötü yönetti, ekonomi konusunda vurdumduymaz davranıyor, gittikçe milliyetçi bir çizgiye bürünüyor vesaire vesaire. Buna benzer görüşler her gün çarşaf çarşaf Türk basınında çıkıyor. The Economist’te geçen hafta çıkan eleştirisel yazımın maalesef en ufak özgün bir yanı yok. AKP ve Erdoğan’a yönelik, merkezimiz Londra’da belirlenen herhangi yeni bir stratejinin de ürünü değil. Tayyip Erdoğan eski performansını yeniden yakalasın, sadece The Economist değil, Türk olsun yabancı olsun sanırım objektif olan her medya organı kendisini takdir edecektir. Yeter ki o günler gelsin.


(...) Abdullah Gül’e gelince kendisine duyduğum -yakınlığımdan ziyade- sonsuz saygım, yazılarımda Tayyip Erdoğan’ı değerlendirirken ancak şu şekilde cereyan ediyor. “Eğer Abdullah Bey hükümette kalsaydı daha iyi olmaz mıydı?” Bu da pek orijinal bir fikir değil. Ha bu arada Gül Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu oturalı ne Köşk’e gittim ne de kendisiyle mülakat yapabildim. VATAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler