YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aman Baykal duymasın!
Aman Baykal duymasın!
25 Eylül 2009 09:02
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "demokratik açılıma" karşı çıkmanın mümkün olmadığını söyledi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hükümetin başlattığı demokratik açılıma karşı çıkmanın mümkün olmadığını söyledi.

Kocaoğlu, demokratik açılımın başarıya ulaşabilmesi için siyasî partilerin müşterek çalışması gerektiğini belirterek, Kürt ve Ermeni meselelerinin Türkiye'nin iki önemli problemi olduğunu kaydetti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, demokratik açılım konusunda kapıyı kapatmadığının da altını çizdi. Zaman Gazetesi Ege Bölge Yayın Temsilcisi Vahit Yazgan'a iade-i ziyarette bulunan Başkan Kocaoğlu, büyük problemlerin, partilerarası genel mutabakat sağlanmadan çözülemeyeceğini söyledi. "İster demokratik açılım, ister Kürt açılımı deyin, bu meselenin çözümüne karşı çıkmak mümkün değil." diye konuşan CHP'li belediye başkanı, siyasî parti önde gelenlerinin genel mutabakata varabilmek için fikir üretmesi gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, ortak mutabakatla problemlerin çözümünün daha kolay olacağını ifade etti. Üç büyük partinin mutabık kaldığı konularda kanun değişiklikleri yapılıp bunlar uygulamaya konulmuş olsa ülkenin önünde hiçbir engel kalmayacağını vurguladı.

Aziz Kocaoğlu, partiler arasındaki güven kanalının çözümü kolaylaştıracağına inandığını, CHP lideri Baykal'a aynı şeyleri söylediğini kaydetti. Baykal'ın da Kürt meselesinin çözümünü istediğini belirten Kocaoğlu, "Kendisi de farklı bir şey söylemiyor. Onun da problemin çözülmemesi yönünde bir yaklaşımı söz konusu değil. Mutabık kalmak için projeyi baştan birlikte oluşturmak gerekir. CHP'nin ciddi bir Kürt raporu var. PKK'nın baskınları ve ölümlü olaylar arttı. Çünkü masada güç kazanmak istiyorlar. Bu bir strateji." şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler