YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Amaçları Ergenekon'a lojistik destek sağlamak"
"Cindoruk'la beraber partide ikinci emanetçilik dönemi başladı"
"Amaçları Ergenekon'a lojistik destek sağlamak"
21 Mayıs 2009 / 10:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

DP'nin ağır topu Aydın Menderes, Hüsamettin Cindoruk'un genel başkan seçilmesi sebebiyle istifa etti. Menderes, istifasını açıkladığı basın toplantısında çarpıcı tespitlerde bulundu. Menderes, Anavatan ile DP'nin birleşmesine yönelik girişimleri "Merkez sağı toplamak gibi bir niyetleri yok ki. Amaçları Ergenekon'a lojistik destek sağlamak." şeklinde değerlendirdi.


Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yönelik sert eleştirilerde bulunan Menderes, "Cindoruk'un genel başkanlığıyla bu partide ikinci emanetçilik dönemi başlamıştır. Hukuken genel başkan Hüsamettin Cindoruk, fiili genel başkan Süleyman Demirel'dir. Böyle bir parti modeli, siyasette meşruiyetle ve demokrasiyle kesinlikle bağdaşmaz. Partide bulunanlar bunu kabullenebilirler ama milletimizin ve seçmenin bir emanetçiyi kabullenmesi asla söz konusu olmaz." ifadelerini kullandı. 'Emanetçilikle' yönetilen bir partide bulunmasının söz konusu olamayacağını dile getiren Menderes, "Başta Demirel olmak üzere bugün DP'nin yönetiminde bulunan zevata itimadım olsaydı, 1987'de siyasî yasaklar kalktığı vakit onlarla beraber olurdum, olmadım. Bugün için de değişen bir şey yok. Tam tersine, bu zevatla bir arada bulunmamamı gerektirecek çok fazla sebep var." diye konuştu. Menderes, Demirel'in kongredeki tutumunun siyasete döndüğünün ilanı olduğunu savundu. Bu aşamadan sonra Demirel'e yeni konumuna göre davranacağını belirtti. Cindoruk'un son zamanlarda DP'nin hatırasına saygısızlık içeren beyanlarda bulunduğunu hatırlatan Menderes, şöyle devam etti: "DP'yi o dönemin muhalefetinin ve 27 Mayısçıların ağzıyla eleştirmiştir. Üstelik e-muhtıradan 367'ye ve Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü kararına kadar herkesin demokrasi ve milli iradeye bağlılık imtihanından geçtiği olayların hepsinde sınıfta kalmıştır.'' Menderes, delegelere kızgın olup olmadığına yönelik bir soru üzerine ise "Delegeler büyük ölçüde Cindoruk'u desteklememişlerdir. Oy verene kızılmaz.'' dedi.


Cindoruk, Demirel'i DP'ye davet etti


Hafta sonu yapılan kongrede genel başkan seçilen Hüsamettin Cindoruk, dün DP genel merkezine gelerek tebrikleri kabul etti. Cindoruk, liderlik yarışında kendisine destek veren 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i 'demokrasi evimiz' dediği parti binasına davet etti. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger ve partililer tarafından karşılanan Cindoruk, "Sayın Süleyman Demirel'i saygıyla bu eve davet ediyorum. Dilediği zaman gelebilir." dedi. Cindoruk, gazetecilerin Anavatan'la birleşme takviminin nasıl olacağına yönelik sorularına ise "Miladi takvim olacak" karşılığını verdi. Cindoruk, hukukî engellerin hızlı bir şekilde aşılacağını dile getirdi.


Zaman

20.05.2009


Çatlak büyüyor,DP'den bir şok istifa haberi daha


Detay


19.05.2009


Demokrat Parti, Anavatan ile birleşecek mi?


Detay


18.05.2009


Cindoruk'un cebindeki ETÖ tutuklusunun ismi!


Detay


17.05.2009


Hüsamettin Cindoruk'lu DP'de AK Parti ŞOKU!


Detay


16.05.2009


DP Olağanüstü Kongre'de yeni başkanını seçti


Detay


16.05.2009


Cindoruk'u Demirel, Soylu'yu Çiller destekliyor


Detay


  

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler