YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altan Tan: 'Ya kan dökülecek ya da..."
Altan Tan: 'Ya kan dökülecek ya da..."
02 Eylül 2014 08:43
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Bugün önümüzde iki yol var, ya kıyamete kadar birbirimizin kanını dökeceğiz ya da yeni bir dünya kuracağız." dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi tarafından İstasyon Meydanı’nda 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen mitinge HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı, DEP eski milletvekili Hatip Dicle, belediye başkanları, parti yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı.

DBP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt’ün açılış konuşmasını yaptığı mitingde barış çağrıları dile getirildi. Zümrüt’ün ardından konuşma yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Gazze’de 2 milyona yakın kardeşimiz bombalar altında bir Ramazan geçirdi. Bağdat’ta, Musul’da Suni Arap, Şii Arabı gördüğü zaman öldürüyor, kesiyor. Şii Arap, Sünni Arabı gördüğü zaman öldürüyor, kesiyor. Bütün bir coğrafyamız yanıyor. Sanki bütün bir ateş, felaket, cehennem üzerimize yağıyor. Biz birbirimizin kanını dökmekten ne zaman vazgeçeceğiz?

Müslüman, Hıristiyan, Yezidi, Sünni, Şii, Kürt, Türk, Arap, Keldaniler olarak yeni bir dünyayı nasıl kuracağız? Biz kardeşçe bir hayat kuramazsak, kıyamete kadar birbirimizi öldürecek miyiz? Her sıkıştığımızda, emperyalistler bizi birimize kırdırdılar diyoruz. Evet bu doğru ama biz neden kendimiz bir irade ortaya koyamıyoruz. Neden kendimiz yeni bir dünya kuramıyoruz.

Önümüzdeki en büyük sorunumuz budur. Bugün önümüzde iki yol var, ya kıyamete kadar birbirimizin kanını dökeceğiz ya da yeni bir dünya kuracağız. Biz Kürtler, bu yeni dünyanın kurulmasında öncü güç oluruz. Bunun için de önümüzdeki ilk basamak da yeni bir Ortadoğu kurmadan, yeni bir demokratik Türkiye kurmadan, yeni bir anayasa yapmadan önce biz Kürtlerin kendi içindeki barış ve birliği sağlamamızdır. Eğer biz Kürtler, kendi içimizde çok sesliği, demokrasiyi oluştursak bütün Ortadoğu’nun yeniden ayağa kalkmasından öncü rol oynayabiliriz” şeklinde konuştu.

Miting, çeşitli sanatçıların verdiği konserin ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler