YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altan Tan: "Bahçeli ava giderken avlanmıştır"
Altan Tan: "Bahçeli ava giderken avlanmıştır"
27 Ağustos 2015 05:54
HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Kanal A ekranlarında konuk olduğu A Politik programında MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in Bakanlık çağrısına verdiği yanıt için, "Bahçeli ava giderken avlanmıştır" dedi.

Kanal A ekranlarında Mehmet Toprak'ın hazırlayıp sunduğu A Politik programına konuk olan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Davutoğlu'nun seçim hükümetinde yer alması için Bakanlık teklifinde bulunduğu Tuğrul Türkeş'in teklifi kabul etmesi konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte Altan Tan'ın o açıklaması:

"Her seçimin kendi içerisinde bir mantığı ve izahı vardır. Tuğrul Türkeş'in seçilmesi ve seçildikten sonra sürpriz bir şekilde bu teklifi kabul etmesi, arkasında tabiri caize MHP'nin içerisine bir siyaset bombasının düşmesi bunların her birisinin siyasette bir yorumu vardır, izahı vardır ki bunları konuşacağız. Benim HDP' Milletvekili olarak söyleyeceklerim şunlardır, "Bu üç arkadaşlarımız da bizim arkadaşlarımızdırlar. Partimiz dün yaptığı MYK toplantısında da 80 Milletvekili ve kabinede görev almaları düşünülmeyen 2 Eş Genel Başkan hariç teklif götürülebilecek 78 Milletvekilinin de aynı değerde olduğu, parti açısından bir farklılıklarının olmadığı, kime teklif götürülürse bunun parti için kabul anlamına geldiğini biz deklere ettik."

"Şimdi siyasi partilerin bir gelenekleri ve teamül dediğimiz bir iç disiplinleri var. Mesela bizim partimiz HDP deseydi ki biz bu hükümette yer almayacağız. Veya herhangi bir arkadaşımıza diyelim bana teklif edildi. Bende bunu kabul etseydim. Bu partide yol yürümenin artık imkanı yok. Yani bu Sayın Tuğrul Türkeş için de geçerli bir başkası için de geçerli."

"Ama buna rağmen parti bu kararı aldıktan sonra kalkıp bunun tersinde hareket ediyorsa, partisi ile yollarını ayırmaya karar verdi demektir. Ben ihanet tartışmalarına ve teferruatlarına girmek istemiyorum. Ama siyasal bir analiz yaparsak MHP'nin içine bomba düşmüştür. Ve tabiri caizse Sayın Bahçeli ava giderken avlanmıştır. Şah ve mat olmuştur."

"Niye? Sayın Bahçeli başından beri bütün stratejisini AK Parti'yi sıkıştırmak, HDP'yi sıkıştırmak işte şiddet, terör, ölüm, bayrak, vatan üzerinden bir propaganda stratejisi oluşturmak ve önüne gelen her şeye hayır demek yoluna girdi. Ve bu dönemde de öyle bir yola girdi ki seçimin belirlenmesinden önce bile seçim stratejisini şöyle kurdu, "Ey millet bakın bu AKP bölücülerle, PKK ve HDP ile yan yana... Şimdi Bahçeli seçime kadar bunu açıklamaya çalışacak. Bir davanın kurucusunun oğlu işte 60 yaşın üzerinde, tırnak içerisinde çocuk değil. Yani ne olduysa ciddi bir şey oldu. Siyaseten şu, çıkıp ta AK Parti'yi, HDP'yi eleştirip oradan bir şey devşirmek isterken bütün tezi çöktü."

"Aslında MHP'nin seçim stratejisi çöktü. Bir değer mevzu mesela AK Parti'ye Meclis Başkanlığı'nı Sayın Bahçeli hediye etti. Yani başından itibaren de ne yaptığı belli değil. Şimdi sen Meclis Başkanlığı'nı Ak Parti'ye hediye ettin. Ki muhalefet tırnak içerisinde yalvarmasına rağmen. Arkasından önce olabilir, sonra olmaz, şu olsun, bu olsun, bütün kapıları kapattı. Kendince bir strateji kurdu ve bu strateji çöktü."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler