YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan seçimlere yoğun katılım!
Almanya'dan seçimlere yoğun katılım!
17 Mayıs 2015 07:35
Almanya'da devam eden 25. dönem milletvekili seçimleri için oy kullanma işleminde oy kullananların sayısı 138 bini aştı

Almanya'da25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için 24 günlük seçim maratonunun dokuzuncu günü geride kalırken şuana kadar oy kullananların sayısı 138 bin kişiyi aştı.

Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler için geçtiğimiz 8 Mayıs'ta tüm Avrupa'da kurulan sandıklarda seçime katılım oranı her geçen gün artıyor.

Almanya'daki 13 bölgede oy kullananların sayısı yaklaşık 24 bin kişi olarak gerçekleşti. Böylece Almanya genelinde kullanılan oy sayısı gümrük kapılarında kullanılan oylar hariç 138 bini geçti. Kayıtlı bir milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Almanya'da oy kullananların oranı yüzde 10'a yaklaştı.

Bazı Başkonsolosluklarda hafta sonu olması nedeniyle oy vermek isteyen seçmenlerin uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü.

AK Parti Avrupa Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Harun Tüfekçi, seçimlere katılım oranının düşük başladığını ancak katılımın her geçen gün arttığını belirterek her geçen gün vatandaşların sandığa olan ilgisinin arttığını söyledi.

Tüfekçi, ilk gün seçime katılımın bir hayli düşük kaldığını ancak gelinen noktada Avrupa'da gümrüklerle beraber 250 bin seçmenin sandığa gittiğini ifade ederek, "Hedefimiz yüzde 45-50 civarında bir sayıya ulaşabilmek ki diasporalar içinde yüzde 40'ı geçen herhangi bir ülke yok. Eğer ilk milletvekili seçiminde yüzde 40'ı geçersek bu anlamda Türkiye ilk defa yüzde 40'ı geçen ülke olacaktır. Şu anda (Avrupa) bir milyon 120 bin civarında seçmene ulaştığında bu çıtayı aşmış olacağız" dedi.

Türkiye'nin Avrupa'daki demokrasi şölenine Avrupalı Türklerin de fevkalade ilgi göstermeye başladığına dikkati çeken Tüfekçi şöyle devam etti: ''Biz bu işe başladığımız andan itibaren 2T kuralını hayata geçirmiştik. Bunlardan birisi tanıtımdı, taşımayla alakalı olarak da 30 SKM bölgemizde bire bir organizasyonlar yapıyoruz, vatandaşımızın bu anlamda ilgi ve alakası çok önemli. Tabi Türkiye'de herkes evinin önünde oyunu kullanabiliyor ama burada kilometrelerce gelmesi gerekiyor. Demokrasi şölenine otobüs ve minibüs organizasyonları yapmak suretiyle, bahar aylarında bir şölen havasında ki vatandaşta bunu arzu ediyor, vatandaşımızın katkısıyla beraber hep birlikte oluşturduğumuz bu sinerjiyi taşımada kullanıyoruz. Böylece vatandaşımız sandığa giderek oyunu kullanıyor hem tanıtım hem taşımada da başarılı bir organizasyonla sonuca ulaşacağımızı ümit ediyorum."

Öte yandan bazı partiler seçmenleri düzenledikleri otobüs ve minibüs seferleriyle kilometrelerce uzaktaki sandıklara ücretsiz taşıyarak, seçimlere katılım oranını arttırmayı amaçlıyor.

Büyükşehirlerden konsolosluklara hafta sonları otobüs seferleri düzenlenirken, konsolosluk olan büyük şehirlerde ise seçmenlere VIP minibüs servisi sunuluyor. Buna göre bir araya gelen kalabalık bir ya da iki küçük aile ya da 6-7 kişilik gruplar mahallelerinden alınıp oy kullandırılıyor ve evlerine geri götürülüyor. Üstelik bu hizmet partiler tarafından seçmenlere ücretsiz sunuluyor.

Partilerin organize ettiği servis aracı ile toplu halde Köln Başkonsolosluğu'na gelip oylarını kullanan seçmenler ise bu tür hizmetlerin kendileri için çok iyi olduğunu ve seçimlere katılım oranını arttıracağını düşündüklerini ifade etti

Almanya'da oy verme işlemi 31 Mayıs'a kadar sürecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler