YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da oy kullanma tarihi belli oldu
Almanya'da oy kullanma tarihi belli oldu
27 Nisan 2015 19:53
Almanya'nın Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay Almanya'daki vatandaşlar için oy kullanma tarihini açıkladı.

Almanya'nın Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay, ülkemizde yapılacak olan 2015 Genel Seçimine ilişkin bilgi verdi. Günay, Almanya'nın bazı bölgelerinde olduğu gibi Hannover'de de seçim sandığı kurulacağını, bu sandıkta Aşağı Saksonya, Bremen ve Saksonya-Anhalt Eyaletlerinde oy kullanma hakkı bulunan Türk vatandaşlarının oy kullanabileceklerini açıkladı. Günay, seçim sandığının 8 Mayıs'ta Hannover fuar alanındaki 21 numaralı Halle'de kurulacağını ve 31 Mayıs'a kadar açık kalacağını duyurdu. Başkonsolos Günay, “Vatandaşlarımız, Hannover fuar alanı'nda 21 numaralı salonda (Halle 21, Eingang West 3) 8-31 Mayıs 2015 tarihlerinde, hafta sonları ve tatil günleri de dahil kesintisiz olarak, 10:00 – 19:00 saatleri arasında oy kullanabileceklerdir” dedi.

Randevu alınmayacak

Oy kullanmak için bu kez randevu almaya gerek olunmadığını, vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelmeden önce mutlaka Yurtdışı Seçmen Kütüğü'ne kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerektiğini vurgulayan Başkonsolos Mehmet Günay, seçim alanına, 8 numaralı Messe Nord tramvayı ile son durakta inilerek ulaşılabileceğini belirtti. Araçları ile gelecek vatandaşlarımızın “West Eingang” girişinde, yalnızca West-4'de bulunan park alanında ücretsiz olarak park edebileceklerini kaydeden Mehmet Günay şu açıklamayı yaptı:

“Seçmen statüsündeki vatandaşlarımızın oy vermeye gelmeden önce “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın internet sitesinde, yurtdışı seçmen sorgulama bölümünden (http://www.ysk.gov.tr) kontrol etmeleri ve kayıtlı iseler gelmeleri gerekmektedir. Seçimlerde oy kullanabilmek için, Türk vatandaşı olmak ve üzerinde T.C. Kimlik numarası kayıtlı nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik numarası kayıtlı pasaport hamili olmak gerekmektedir. Türk vatandaşı olmayan, pembe veya mavi kartlılar yasa gereği oy kullanamazlar.”

Oyu son güne bırakmayın

Vatandaşlarımızın belirlenen tarihlerde oy kullanabileceklerini, oy kullanma işleminin son günü bırakılmasının yoğunluğa neden olabileceğine dikkat çeken Günay, “Bu vesileyle, tüm vatandaşlarımızı, seçimlerin huzurlu, düzenli ve ülkemize yakışır bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunmaya davet ediyorum” dedi. 

 

DJA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler