YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Allah'ın da bir hesabı var
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Terör örgütünün ipini elinde tutanların nasıl bir hesabı varsa biliniz ki Allah'ın da bir hesabı var.' dedi.
Allah'ın da bir hesabı var
05 Aralık 2012 / 14:23 Güncelleme: 05 Aralık 2012 / 14:30

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,''Terör örgütünün ipini elinde tutanların nasıl bir hesabı varsa biliniz ki Allah'ın da bu aziz milletin de bir hesabı vardır. Eninde sonunda Allah'ın hesabı galip gelecek, milletimizin birlik ve beraberliği her türlü tezgahı, oyunu ve senaryoyu mutlaka bozacaktır'' dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'da sosyoekonomik sıkıntılarının giderilmesine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bölgeye yapılan yatırımların yaklaşık 36 milyar lirayı bulduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

''(Batı'da ne varsa Doğu'da, Güneydoğu Anadolu'da da bu olacak) dedik. Hızla da bunlar devam ediyor. Ne dedik  'Ayrım olmayacak'. Üniversiteler Batı'da, Orta Anadolu'da, Akdeniz'de, Marmara'da her yerde var değil mi  'Güneydoğu Anadolu'nun illerinde de olacak' dedik. Hatta bir tanesi çıktı dedi ki 'Tunceli'de olacak mı ' dedi. Tabii arkadaşlarım gereken cevabı verdi. '81 vilayetin 81'inde de üniversite olacak dedik' ve biz Tunceli'de de üniversiteyi yaptık. Şu anda Tunceli'de de üniversite var. Üniversite oldu da bunu soran zat, şahıs neyse kalkıp, marifet iltifata tabidir, bir teşekkür mü etti  Hayır. Ama biz onun teşekkürünü bekleyerek zaten bu adımı atmadık. Çünkü bizim programımızda bu vardı. Biz ayrım yapamayız. Çünkü biz bölgesel milliyetçiliği, etnik milliyetçiliğe 'hayır' demiş bir partiyiz. Bizde ne mezhebi noktada, ne etnik milliyetçilik noktasında bir ayrımcılık olamaz ve 81 vilayetin 81'inde biz üniversite yaptık. Biz üniversite yapıyoruz ama onlar üniversite yakıyor aradaki fark bu. Dediler ki 'böyle böyle anadil'. Hemen kurslar açtık. Buyurun size anadilde kurs. 'Gidin anadili bu kurslarda öğrenin' dedik. Önce şöyle bir yüklendiler ama daha sonra bir anda hemen buralar neredeyse sıfırlanma noktasına geldi ondan sonra başladılar 'bunu devlet yapsın'. Devlet eliyle bu tür kurs var mı  Herkes kendi gayretleriyle derneğini, vakfını kuruyor açıyor bu tür kurslarını gidiyor orada gerekli eğitim, öğretimini veriyor. Sen de ver. Dert başka. Ama biz bunu da başardık.''


-''Benim Kürt kardeşim artık bunları görmeli''-


Üniversitelerde de bununla ilgili bölümler açıldığını ifade eden Erdoğan, ''Şimdi daha da bu işi ilerlettik. Dedik ki '4 4 4 ile ilgili hadi şimdi seçmeli dersler içinde Kürtçe, diğer diller ne kadar varsa hepsi seçmeli olarak bu okullarımızda verilebilir yeter ki on öğrenci o sınıfta olsun'. Bunun da önünü açtık'' diye konuştu.

Geçmişte değil televizyonlarda, radyolarda bile Boşnakça, Kürtçe yayın yapmak için yarım saatin bile zor ayrıldığını, bu denli ürkekliğin, korkunun olduğunu söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biz ne yaptık  Buyurun dedik, TRT-Şeş ve 24 saat yayına başladı. Bunu kim yaptı  Biz yaptık. Bunlar zaten bizim yol haritamızın içinde olanlardı ve bunu yaptık. Şimdi benim Kürt kardeşim soruyor, 'Ne istiyorsun kardeşim onu söyle'. Bırak sen şu bölücü terör örgütünü ağzını, bırak sen onların siyasi temsilcilerinin ağzını. Sana yapılmayan ne var bunu söyle. Batıda olup da sende olmayan ne var. 'İstihdam' diyorsan onun vebali sende. Niye  Çünkü sen girişimcinin, yatırımcının Güneydoğu'ya, Doğu'ya gelmesine katkıda bulunacaksın. Niye  Bölücü terör örgütünün karşısına sen de dikileceksin, dimdik duracaksın, bak oraya o zaman girişimci nasıl geliyor, orada yatırım yapmaya nasıl başlıyor. Biz şimdi ne yaptık hükümet olarak bizim elimize düşen, bizde olan ne  Dedik ki biz 'Burayı birinci derecede teşvik bölgesi yapalım' ve en büyük teşviki nereye verdik  Güneydoğu Anadolu'ya, Doğu Anadolu'ya verdik. Arazi tahsisinden tut da gümrük muafiyetlerine varıncaya kadar bunların hepsini onlara sağladık. Benim Kürt kardeşim artık bunları görmeli.''

Kültürel konularda da birçok çalışma yaptıklarını, annelerin, kardeşlerin cezaevleride evlatlarıyla, kardeşleriyle Kürtçe konuşamadığını anımsatan Erdoğan, şu anda istediği dilde konuşabildiğini, bunun önünü açtıklarını kaydetti.


-''Kibrin, tekebbürün, ret ve inkarın diliyle konuşmuyorum''-


Tarım ve hayvancılıkta da önemli destekler verildiğini söyleyen Erdoğan, ''Biz bölgesel milliyetçiliği ortadan kaldırmış bir parti olarak bunun neticelerini görmek istiyoruz. Bu ülkeyi daha da yaşanabilir kılmak için, bu ülkeyi daha da büyütmek, yüceltmek için hep birlikte gönül gönüle mücadele vermeye devam edelim dedik. Bugün, on yıl öncesinden çok farklı bir yerdeyiz inşallah on yıl sonra 2023'te çok daha farklı bir yerde daha güçlü, daha müreffeh daha huzurlu bir ülkede olacağız. Dünün sorunları bugün yok, inşallah bugünün sorunları da yarın olmayacak. Ama bunu hep birlikte başaracağız'' diye konuştu.

''2023'ü 75 milyonun hep birlikte inşa edeceğini'' belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Allah'ın izniyle bu topraklarda ezanın ebedi inlemesi için birlikte barış mücadelesi vereceğiz. Bizim medeniyetimizde ırkçılık, ayrımcılık yok ve olamaz. Biz ortak bir medeniyetin çocuklarıyız geleceğimizi de ortaklaşa inşa edeceğiz. Benim Kürt kardeşimle aynı yöne bakmayan, aynı kıbleye dönmeyen bu örgütün arasında hiçbir bağlantı olamaz. Dinsizliği, dini değerleri horlamayı, en önemlisi de faşizmi bir yöntem olarak seçen bu örgütle benim Kürt kardeşlerim aynı kefeye asla konulamaz. Kibrin, tekebbürün, ret ve inkarın diliyle konuşmuyorum. Irkçılığın diliyle asla konuşmuyorum. Samimiyetle sizlere sesleniyorum, yürekten sesleniyorum, gönül diliyle konuşuyorum, biz bu meseleyi çözeriz ve çözeceğiz. Biz bu meseleyi, Kürt, Türk diğer tüm kardeşlerimizle birlikte el ele çözeceğiz. Selahaddin Eyyübi eğer umudunu yitirseydi yüzyıllar boyunca şarkın sevgili sultanı, Kudüs'ün fatihi olarak anılmazdı. Bizler de umudumuzu yitirmeyeceğiz. Terör örgütünün nasıl bir hesabı varsa biliniz ki Allah'ın da bu aziz milletin de bir hesabı var. Terör örgütünün ipini elinde tutanların nasıl bir hesabı varsa biliniz ki Allah'ın da bu aziz milletin de bir hesabı vardır. Eninde sonunda Allah'ın hesabı galip gelecek, milletimizin birlik ve beraberliği her türlü tezgahı, oyunu ve senaryoyu mutlaka bozacaktır.''

Bugünün kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümü olduğunu belirten Erdoğan, birçok batı ülkesinden çok önce atılan bu adamın tüm kadınlara hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, il teşkilatlarından ve belediye başkanlarından çalışmalarını hızlandırmalarını, gelecek yılı en iyi şekilde değerlendirmelerini istedi.

Girdiği her seçimde milletin teveccühünü kazanan ve oyunu artıran AK Parti'nin 2014'te de bunu sürdürmesi kararlılığında olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Genel merkezimizin, il teşkilatlarımızın, mahalli idarelerdeki temsilcilerimizin gayretleriyle, çalışmalarıyla inşallah 2014 yılını da AK Parti için yine tarihi başarılara imza attığımız bir yıl yapacağız'' dedi. aa
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler