YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ali Babacan Hollanda'ya gitti
Ali Babacan Hollanda'ya gitti
11 Aralık 2012 16:24
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Hollanda Dışişleri ile Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı'yla görüştü.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hollanda ile Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası bir çok konuda paralel bakış açısına sahip olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Hollanda-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 400. yılı kutlamalarının kapanış törenine katılmak üzere geldiği Lahey'de, Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Lilianne Ploumen ile ayrı ayrı görüştü.

Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmelerden sonra basın mensuplarına değerlendirmede bulunan Babacan, her iki bakanla ekonomi, bölgesel ve uluslararası konuları görüştüklerini ifade etti.

Hollandalı meslektaşlarıyla Avrupa'nın ve Türkiye'nin ekonomik durumu ile karşılıklı ticareti değerlendirdiklerini kaydeden Babacan, ''Önce Dışişleri Bakanı, sonra da Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı ile görüşmelerimiz oldu. Yine ikili ilişkileri, ticaret ilişkilerini, yatırım ilişkilerini ve üçüncü ülkelerle neler yapabiliriz, onu değerlendirdik. Avrupa'nın genel ekonomik durumunu, Türkiye'nin ekonomik durumunu karşılıklı değerlendirdik. İki ülke arasında çok ciddi bir potansiyel var. Bu potansiyeli yerine getirebilmek için yoğun bir gayret gerekiyor hem hükümetler ve hem de iş dünyası tarafından. Biz bu amaçla çalışmalarımıza devam edeceğiz ve Hollanda tarafında da aynı samimiyet ve işbirliği arzusunu görüyoruz'' şeklinde konuştu.

Babacan, bir soru üzerine Hollanda Dışişleri Bakanı'yla görüşmesinde terör konusunun da gündeme geldiğini belirterek, ''Dışişleri Bakanı'yla olan görüşmemizde güvenlik ve terör meselesi, bunların hepsinin istişaresini yaptık. Bölgesel konuları ve Ortadoğu konularının hepsini beraberce değerlendirdik'' diye konuştu.

Hollanda'nın PKK terör örgütüne bakış açısını nasıl değerlendirdiğine yönelik bir soruya ise Babacan, ''Biz zaten pek çok konuya Hollanda ile paralel bakıyoruz. Pek çok konuya, uluslararası ve bölgesel konuya paralel bir bakış açımız var'' cevabını verdi.
 
 Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Lilianne Ploumen
 
Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Lilianne Ploumen de, iki ülke arasında varolan dostluk ilişkisinin 400. yıl kutlamaları sayesinde daha da geliştiğini söyledi.

Hollanda ile Türkiye arasında geçmişi 400 yıl öncesine dayanan çok iyi bir bağ olduğuna değinen Ploumen, ''400. yıl kapsamında bu sene iki ülkede bir çok etkinlik yapıldı. Bugün de kutlamaların kapanışı yapılacak. Bu kutlamalar dostluk ilişkilerimizin daha iyi olması için iyi bir ortam sağladı. Sayın Babacan ile Türkiye ve Hollanda arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve karşılıklı yatırımları görüştük. Dostluk ilişkilerimizin ekonomik alana da yansımasını istiyoruz. Türkiye dinamik bir ekonomiye sahip. Dış ticaretimiz açısından Türkiye bu yüzden önemli ülke'' değerlendirmesini yaptı.

Türkiye-Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı çerçevesinde düzenlenen etkinlerin finali için Hollanda'ya gelen Babacan, Lahey'deki temaslarının ardından Rotterdam'a geçecek.
 Rotterdam Limanı'nında incelemelerde bulunacak olan Babacan, akşam da 400. yıl kapsamında düzenlenen kutlamaların kapanış törenine katılacak.
 
AA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler