YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aleviler, anayasal hak için TBMM'de
Aleviler, anayasal hak için TBMM'de
15 Ağustos 2013 15:20
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Alevi toplumunun temsilcileriyle TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, yeni anayasada Aleviliğe de yer verilmesi talebiyle topladıkları 7 bin imzayı TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını söyledi.

Erbil, Alevilerin Türkiye'de yasaklı toplum olduğunu savunarak, bu durumun yeni anayasada da devam edeceğine dair endişeleri bulunduğunu ifade etti. 

İngiltere'de Alevilerin inanç ve öğretilerini serbestçe yaşadığını ve cemevlerinin inanç merkezi olarak kabul edildiğini anlatan Erbil, Türkiye'de de eşit yurttaş olarak yaşama talebini imza kampanyasına dönüştürdüklerini belirtti.

İngiltere'deki imza kampanyasında 7 bin imza topladıklarını, bu imzaları CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi CHP'li Rıza Türmen'e ilettiklerini dile getiren Erbil, TBMM Başkanlığı'na da bu imzaları sunacaklarını söyledi.

Erbil, "Kadim geleneklere sahip topraklar üzerinde kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 21. yüzyılda tek ırk, tek dil, tek din dayatması yapamaz, yapmamalıdır. Vatandaşlık bağıyla bağlı yurttaş olan her can kendi değerleriyle yaşayabilmelidir. Yeni anayasa, tüm inançlar gibi Aleviliği de öğretisi, inancı, ibadeti ve ibadet yerleriyle teminat altına almalıdır." diye konuştu.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler