YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ala: "Yapılanlar vicdana ve kanuna aykırı HSYK gereğini yapmıştır"
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, bir Tv programında katıldığı canlı yayında soruları cevaplandırdı. Efkan Ala HSYK'nın savcılara yönelik ihraç kararını değerlendirmesinde, "HSYK gereğini yapmıştır" dedi.
Ala: "Yapılanlar vicdana ve kanuna aykırı HSYK gereğini yapmıştır"
13 Mayıs 2015 / 03:04 Güncelleme: 13 Mayıs 2015 / 07:26

İşte Efkan Ala'nın canlı yayındaki açıklamalarından bazı bölümler;

Benimle ilgili bir gazeteci bir yazı yazmış, 'şu rektöre telefon etti, şu hoca hakkında bir' şey dedi diye. Ben bunun hakkında tekzip gönderdiğim halde kapatma maddesini yazmış bize göndermiş bilgi istiyor. Bunu parti kapatma maddesi olarak kullandılar.

Kadrolu muhalefet

İnsanlara, bakanlara gensoru önerisi veriyorsunuz. Tamam güzel bir şey bu. Ama muhalefete de yaptırımı vardır. Muhalefet de seçim kaybedince gider. Lideri değişir, teşkilatı değişir. Sizde hiç kıpırdanma yok. Kaç seçim kaybetmiş, ama hala burada. Kadrolu muhalefet gibi oturuyor. Memur gibi olmuş.

Bizim parlamenter sistemimiz yok

Biz başkanlık sistemine geçmeliyiz. Parlamenter sistem yok bizde. Bir karma rejim var. Neresinden baksan değişiyor garip bir sistem var. Yarı başkanlık desen değil parlamenter sistem desen değil. Başkanlık sisteminde, başkan millet ile birlikte devletin bütün kurumlarını başkan olarak yönetecek.

Başkanlıkta koalisyon yok

Biz bunu Türkiye için istiyoruz. Herkes kendi ekmeğini bir yerden kazanıyor. Başbakan'ın şu sistemden önüne konulmayan sıkıntı kalmadı. Şimdi kendisi için neden istesin. Milletin değerlerine yabancı olan, milletten bizi alamayacaklarını biliyorlar 'biz asla başkan olamayız' diye düşünenler buna karşı. Çünkü başkanlıkta koalisyon yok.

Tutuklanan hakimler

 

Daha önce söylüyorduk. Mahkeme kararları ile hükümler veriyorlar hükümete darbe teşebbüsü suçundan tutuklandılar. İlk defa hakimler böyle kararlar veriyorlar. Daha önce de böyle kararlar veriliyorsa onlara da gereği yapılmalıydı.

HSYK gereğini yapmıştır

Yetkisiz bir karar verilmişse bu bir suçtur. Hakimlerin suç işleme özgürlüğü var mıdır? Yoktur. O zaman herkes gibi onlarda cezasını görür. HSYK gereğini yapmıştır. Kanuna aykırı bu yapılanlar. Kanunda böyle bir yetki yok. Vicdana da aykırı.

Derhal ileri demokrasi gerekiyor

Biz yeni bir anayasa ile demokrasimizi ancak kurumsallaştırırız. Türkiye'yi gerçekten de Irak ve Suriye'ye çevirmeye kalktılar. Bakın kimler kimler ile görüşüyor içeride. Millet bunu hesap ediyor. 'Bütün hükümet üyelerini alın' diyorlar düşünsenize Türkiye ne hale gelirdi. Bunların hepsi bertaraf edildi. Türkiye'ye hemen yeni bir anayasa ve derhal ileri gelişmiş bir demokrasi gerekiyor. Ama yönetecek olanlar sandıktan çıkacak haklar dokunulmaz olacak.

 

HABER 7

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler