YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ala: Saldırının ardından 1 kişi gözaltına alındı
İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Alman mevkidaşı patlama ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ala, Olaydan sonra yapılan inceleme ve çalışma sonucu dün akşam 1 kişi gözaltına alındığını belirtti.
Ala: Saldırının ardından 1 kişi gözaltına alındı
13 Ocak 2016 / 12:10 Güncelleme: 13 Ocak 2016 / 14:18

İçişleri Bakanı Efkan Ala ve mevkidaşı Maiziere Sultanahmet'teki terör saldırısına dair açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLI BİR TUTUM SERGİLİYOR

Türkiye bu konularda çok etkili, ciddi bir çaba içerisindedir. Terörle mücadele konusunda kararlı bir tutum sergilemektedir. en son olaydan bir hafta öncesinde DAEŞ mensubu olduğu değerlendirilen 220 kişi gözaltına alınmıştır.

Olaydan sonra ise yapılan inceleme ve çalışma sonucu dün akşam 1 kişi gözaltına alınmıştır. İnceleme ve soruşturma son derece ciddi şekilde devam etmektedir. Bu konuyu da değerlendirdik Almanya İçişleri Bakanı'yla. Her türlü bilgiyi kendileriyle paylaşacağız.

İşte Ala'nın açıklamalarından satır başları;

ÖLEN 11 KİŞİDEN 9'U ALMAN VATANDAŞI

Yaralılara acil şifalar diliyorum. Türk milleti olarak Alman halkına hayatını kaybedenlerden dolayı taziyelerimizi iletiyoruz. Sayın bakana hoşgeldiniz diyorum. Bu teröre karşı etkili işbirliğimizin göstergesidir.  Şu ana kadar yapılan incelemelerle ilgili kısa bir bilgi sunacağım. Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiştir. Birde canlı bomba hayatını kaybetmiştir.

Hastanelerde şu an toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17 idi, bir kişi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Bu 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur. Biri Norveç, biri Peruludur. 9 Alman vatandaşından 2'sinin durumu ciddiyetini korumaktadır. Ama ameliyattan çıkmışlardır.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KAPSAMINDA 3 BİN 318 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Küresel terör önümüzdeki yüzyılda bütün insanlığı tehdit etmektedir. Ülkeler arasında etkili bir işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Ülkeler terörün kimliğine, amacına bakmadan, hiçbir ayrım yapmadan kesin bir işbirliği yapmalıdır.

Türkiye bu konuda çok ciddi bir gayret, çalışma içindedir. Bir yandan Suriye'de ortaya çıkan durumdan ortaya çıkan terör örgütleriyle mücadele ederken, diğer taraftan da PKK gibi terör örgütleriyle etkili mücadelesini yürütmektedir.

Bu konuda da Almanya'nın yakın işbirliği için teşekkür ediyorum. Radikal terör örgütleri ve DAEŞ'le mücadele kapsamında 3 bin 318 kişi gözaltına alınmıştır, Suriye'deki olaylardan itibaren. Bunlardan 847'si tutuklanmıştır. Bu rakamların yabancı uyrukludur. Burada Suriye'ye geçmek üzere ilk çıkış yaptıkları ülkelere açık çağrıda bulunuyoruz. 

124 ÜLKEDEN 35 BİN 970 KİŞİYE TÜRKİYE'YE GİRİŞ YASAĞI KONULDU

Teröristlerin, yabancı savaşçı diye adlandırılan teröristlerin, teröre temayülü olanların gelip Suriye'ye geçmelerini engelleyecek biçimde hareket ettikleri, ilk çıkış yaptıkları noktada durdurulmaları konusunda kaynak ülkelere açık çağrıda bulunuyorum.

Çok ciddi tedbirler almalıdırlar ve iş birliğine çok açık olmalıdırlar Yine Almanya bu konuda yaptığı açık işbirliği nedeniyle teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar 124 ülkeden 35 bin 970 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konulmuştur. Bunlardan 387'si Almandır ve bu yakın işbirliği sonucu tespit edilmiştir. Yine 92 ülkeden 2 bin 894 kişi sınırdışı edilmiştir. Yine bunlardan 94'ü Alman uyrukludur, bu da yakın işbirliği ile belirlediğimiz kişilerdir. 

 

BU SALDIRI TÜM İNSANLIĞA YAPILMIŞTIR

Bu saldırı insanlığa yapılmıştır. Ülkemizdeki misafirler bizim öz vatandaşımız neyse onlar da odur. Bu saldırı ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa yapılmış saldırıdır. Amasız, ancaksız hep birlikte tüm dünya bu saldırılara karşı durmakta, tavrımızı göstermeliyiz.

Önümüzdeki hafta da Almanya'yı ziyaret edeceğiz. Şu anda sayın Alman İçişleri Bakanı'nın burada oluşu karşı duruşta en önemli göstergedir. Türkiye'deki bütün turistler ve diğer misafirler aldığımız tedbirlerle rahatlıkla kendi günlük hayatlarını devam ettirebilirler ve bu konuda tereddüt yoktur.

TERÖR YENİ DÜNYAYI GELİŞTİRME ARZUMUZU ENGELLEYEMEZ  

Bütün 78 milyon vatandaşımız gibi Türkiye'de bulunan diğer turistlerimiz ve misafirlerimiz de kendilerini huzur içerisinde hissedebilirler. Bu tür terörist saldırılar bizim iş birliğimizi, bizim geleceğe olan inancımızı ve birlikte yeni dünyayı geliştirme arzumuzu zedeleyemez onu örseleyemez.

MAİZİERE: SALDIRININ ALMANLARI HEDEF ALDIĞI KONUSUNDA İPUCU YOK

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere: "Şu ana kadar yürütülen soruşturma ve inceleme çerçevesinde terör saldırısının doğrudan doğruya Almanya ve Almanları hedef aldığı konusunda somut bir ipucu yok. Bu nedenle bizim uluslararası terörizme karşı yürüttüğümüz mücadele içinde bir bağlantı kurulması da şu aşamada söz konusu değil"

TÜRKİYE'YE GELMEK İSTEYENLERİN İÇİ RAHAT OLSUN

Şu aşamada Türkiye'ye yapılacak ziyaretlerin iptal edilmesi için hiçbir neden görmediğimizi belirtmek istiyorum. Keza, Alman Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde belirtilen belirli kriz bölgelerine gidilmemesi konusundaki uyarının dışında, Türkiye'ye gelmek isteyen herkesin, gelme konusunda içlerinin rahat olmasını ifade etmek istiyorum.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler