YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akşener'den HSYK'ya başvuru
Akşener'den HSYK'ya başvuru
03 Mayıs 2016 19:10
Eski MHP milletvekili Meral Akşener, Yargıtaydaki temyiz incelemesi sonuçlanıncaya kadar tedbiren durdurulmasını isteyen Gemerek Hakimi İlhan Işık'ı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikayet etti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Akşener'in avukatı Feridun Bahşi, bugün HSYK'ya başvurarak hakim Işık'ın "yetki gaspı yaptığı ve tarafsız olmadığı" gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi.

Bahşi, şikayet dilekçesinde, Hakim İlhan Işık'ın, MHP'de olağanüstü kurultay konusunda yetki veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararının infazının tedbiren durdurulması yönünde verdiği kararın, hem usul yönümden hem de yasaya aykırı olduğu ifade etti.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararından sonra tehiri icra kararının, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve hukukun genel ilkeleri uyarınca sadece Yargıtayın ilgili dairesi tarafından verilebileceği belirtilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Hakim İlhan Işık, 2006-2007 yıllarında MHP Ankara İl Başkanlığında İl Disiplin Kurulu üyesi olarak görev yapan bir partilidir. Bu husus, Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına ya da MHP İl Başkanlığına sorulduğunda doğrulanacaktır. Kendisi Ankara'da uzun yıllar avukatlık ve parti yöneticiliği yaptıktan sonra hakimliğe yenice atanmıştır. Dolayısıyla MHP Genel Merkez yöneticileri ile yakın ilişkiler içerisindedir.

Gemerek Asliye Hukuk Hakimi İlhan Işık'ın, Yargıtayın yetkisini gasp ederek Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinin kararının tedbir ile kaldırılmasına karar vermesinin nedeni; bu yakın ilişkiler olup Işık, yetkisini ve görevini kötüye kullanmıştır.

Şikayet edilen Hakim İlhan Işık'ın bu eylemleri, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 68. maddesinde düzenlenen, 'b- Yaptıkları işler ve davranışlarıyla görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısını uyandırmak', 'c- hatır ve gönüle bakarak veya kişisel duygulara kapılarak görev yaptığı kanısını uyandırmak' kapsamında kalmaktadır. 

Hakim İlhan Işık'tan şikayetçiyim. Hakkında disiplin kovuşturması yapılarak 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 68. maddesi ve ilgili diğer maddelerinden cezalandırılmasına karar verilmesini talep etmekteyiz." 

orada fetocu yok
 // muammer bekaroğlu
bedava çırnıyorsun milliyetci gençlik l970 li yıllardiki gibi gençleri emperyalist ülkelerin çıkarına kullalanamazsın meral hanım...
03 Mayıs 2016 Salı 23:59
yürübee
 // Mehmet
Yürübe Teyze Anca gidersin...
03 Mayıs 2016 19:38
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler